Тра 19, 2010

Sanofi-Aventis прописали штраф

Найбільша у Європі фармацевтична компанія Sanofi-Aventis заперечує право виробництва українським підприємством “Фармак” одного з препаратів. Наприкінці минулого тижня Антимонопольний комітет оштрафував Sanofi-Aventis за поширення серед дистриб’юторів непідтвердженої інформації про якість препарату, що випускається “Фармаком”. Компанія також домагається в судах відміни реєстрації даного препарату, оскільки “Фармак” використовує речовину еноксапарин натрію – розробку Sanofi-Aventis.

Антимонопольний комітет (АМКУ) минулого четверга оштрафував українське представництво французької фармацевтичної компанії Sanofi-Aventis на суму 200 тис. грн за неконкурентні дії на ринку, повідомив учора голова комітету Олексій Костусєв. За його словами, наприкінці минулого року в АМКУ звернулася компанія “Фармак” із заявою про поширення Sanofi-Aventis неправдивої інформації про антитромботичний препарат, що випускається “Фармаком”. “Sanofi-Aventis надіслала великим фармдистриб’юторам листа, в якому ставила під сумнів якість препарату ‘Фленокс'”, – уточнив партнер юридичної фірми “Волков, Козьяков та партнери” Микола Подпалов (представляє інтереси “Фармака”). Як зазначив Олексій Костусєв, уповноважені представники Sanofi-Aventis, які були присутні на засіданні АМКУ, визнали свою провину. В українському представництві компанії відмовилися від коментарів.

Як вважають експерти, накладений АМКУ штраф скоріше формальний, тому й невеликий – комітет мав запобігти подібним діям виробника надалі. “Лист дистрибуторам не повинен був сильно вплинути на продаж препарату, адже кінцевий споживач не знав про відомості, що містяться в ньому”, – говорить керуючий партнер юридичної фірми Amond & Smith Денис Кузнєцов. “Рік тому в Росії стався аналогічний випадок – західна компанія розповсюджувала інформацію серед учасників ринку про сумнівну якість препарату вітчизняного виробника, який навіть не розпочав його випуск”, – згадує гендиректор російської дослідницької компанії DSM Group Сергій Шуляк. За його словами, федеральна антимонопольна служба тоді не оштрафувала компанію: “Але всі іноземні виробники були попереджені про те, що у разі повторення подібних дій відомство діятиме жорсткіше”.

Конфлікт між Sanofi-Aventis та “Фармаком” розпочався у січні 2009 року, після того, як Міністерство охорони здоров’я зареєструвало препарат “Фленокс”. У лютому Sanofi-Aventis подала до Адміністративного суду Києва позов до МОЗ із вимогою скасувати реєстрацію “Фленокса”. Справа в тому, що у препарату “Фленокс” заявлено ту ж діючу речовину, що й у препарату “Клексан” виробництва Sanofi-Aventis – еноксапарин натрію. Ця речовина є оригінальною розробкою Sanofi-Aventis. “Французька компанія стверджувала, що наш препарат не пройшов повної бази клінічних випробувань”, – повідомив керівник юридичного департаменту “Фармака” Дмитро Таранчук. За його словами, дії конкурента призвели до того, що до липня 2009 року компанія не могла вивести препарат на ринок. Перші дві судові інстанції ухвалили рішення на користь МОЗ. На сьогодні призначено розгляд справи Вищим адміністративним судом.

За оцінками учасників ринку, обсяг продажу лікарських засобів, виготовлених на основі еноксапарину натрію, у 2009 році становив близько 65 млн грн. З них 60,8 млн грн припало на Sanofi-Aventis, решту – на “Фармак”.

Дії Sanofi-Aventis можна пояснити. “Вивести на ринок оригінальний препарат коштує близько млрд, і це займає не один рік, тоді як генерики обходяться всього в -2 млн,– говорив раніше один із менеджерів корпорації ‘Артеріум’.– У результаті в роздробі генерики значно дешевше, виробники оригінальних препаратів не встигають окупити витрати. В опитаних Ъ аптеках одна ампула (0,2 мл) “Клексана” коштує приблизно на 15 грн дорожче за аналогічну ампулу препарату “Фленокс” (близько 30 грн).

Назад до Фармак у ЗМІ

Ще більше публікацій