Результати досліджень оригінального противірусного засобу Амізон, виконані у вірусологічній лабораторії НДІ Іллінойського технологічного інституту в Чикаго (США)

В жовтні 2014 р. в Амстердамі відбувся міжнародний науковий форум 3rd Antiviral Congress, який зібрав численних науковців з усіх континентів. На конференції зокрема розглядалися питання розробки інноваційних лікарських засобів для лікування грипу та гострих респіраторних захворювань. Були представлені результати досліджень оригінального противірусного засобу Амізон, виконані у вірусологічній лабораторії НДІ Іллінойського технологічного інституту в Чикаго (США). Головний дослідник Дейвід Больц розповів про результати цих досліджень.

Будь ласка, представтеся.

Я Дейвід Больц, доктор біологічних наук, науковий співробітник НДІ Ілінойського технологічного інституту в Чикаго, фахівець з досліджень вірусу грипу.

Що таке вірус грипу?

Це етіологічний фактор ГРЗ, пов’язаного з сезонними епідеміями, яке у складних випадках може закінчуватися летально. Протигрипозні вакцини та інші противірусні засоби існують. Але проблема в тому, що на розробку сезонної вакцини потрібно шість місяців, а лікувати грип слід негайно. Для цього застосовують інгібітори вірусної нейрамінідази, зокрема осельтамівір та занамівір. Але ще у сезон 2007 –2008 рр. зафіксовано розвиток резистентності вірусу до цих препаратів. У 2009 р. виявлено резистентні до осельтамівіру штами пандемічного каліфорнійського вірусу H1N1. Відтоді ці штами циркулюють у середовищі, хоча у пацієнтів виявляються відносно нечасто.

Які шляхи вирішення цієї проблеми ви бачите?

Слід створити засоби з іншим механізмом дії, спрямованим на вірусні фактори чи клітинні мішені, що забезпечують життєдіяльність вірусу.

Що таке амізон?

Це синтетична низькомолекулярна субстанція, готова лікарська форма якої використовується у клінічній практиці країн СНД для лікування грипу та ГРВЗ.

Які експериментальні моделі та вірусні штами ви використовували для дослідження противірусного ефекту амізону?

Модель диференційованих бронхоепітеліальних клітин, виділених з епітеліального шару респіраторного тракту людини. Ми дослідили антивірусний ефект амізону щодо низки штамів вірусу грипу типу А, зокрема H1N1, H3N2, пандемічного H1N1, а також підтвердили антивірусну активність щодо вірусу грипу типу B. Ми виявили, що під впливом амізону титр усіх цих вірусів знизився у сто разів! Виражене пригнічення реплікації було навіть при внесенні амізону у середовище культури клітин за шість-вісім годин після інокуляції вірусу.

Чи виявляє амізон антивірусний ефект щодо резистентних до осельтамівіру штамів вірусу грипу?

Цілком. Амізон пригнічував реплікацію резистентного до осельтамівіру штаму H1N1. А мої колеги з Інституту противірусних досліджень у Логані, штат Юта, виявили, що амізон пригнічує реплікацію штамів, резистентних до занамівіру й амантадину.

Чи має амізон противірусний ефект щодо інших респіраторних вірусів?

Так, ми виявили, що амізон ефективно пригнічує реплікацію респіраторного синцитіального вірусу та людського коронавірусу, які є РНК-місткими, так само, як і вірус грипу.

Чи корелюють Ваші дані, одержані in vitro, з клінічною ефективністю амізону?

Так, вони узгоджуються з результатами, отриманими в НДІ грипу з Санкт-Петербургу. Російські науковці показали, що у пацієнтів під впливом амізону істотно знижується титр вірусу грипу типів А і В, деяких інших респіраторних вірусів. Схожі результати отримали фахівці Дитячого науково-дослідного госпіталю ім. Святого Юди з Мемфісу, штат Тенесі.

Яке Ваше бачення перспектив клінічного застосування амізону?

Дані, одержані in vitro, узгоджуються з результатами клінічної ефективності амізону проти вірусу грипу типів А і В, респіраторного синцитіального вірусу та інших РНК-містких вірусів. Припускаю, що амізон може стати противірусним засобом широкого спектру дії. Зараз препарат застосовують в Україні, Росії та інших країнах СНД. Сподіваюся, незабаром він вийде на глобальний фармацевтичний ринок.

Інші новини

Виробничі потужності ПАТ "Фармак" у м.Шостка

Розширюючи діяльність з виробництва готових лікарських засобів та активних фармацевтичних інгредієнтів (АФІ), компанія «Фармак» створила окреме виробництво субстанцій у м. Шостка Сумської області, що відповідає вимогам GMP. Це сучасний комплекс, що включає в себе виробничі дільниці, лабораторії контролю якості та логістичний центр. На новому підприємстві створено понад 100 робочих місць.

«Фармак» подарував забіг здоров’я жителям Шостки до Дня мiста

Більше 300 учасників пробігли 2 км, пропагуючи здоровий спосіб життя. Серед бігунів були працівники «Фармак» з Києва та Шостки, на чолі з виконавчим директором Августіном Дубнічкою.

Ада Роговцева розповідає про книгу "Щоб жити. Розуміючи Київ"

Теплі, щирі слова відомої української акторки театру та кіно, Народної артистки Ади Роговцевої про благодійну книг спогадів "Щоб жити. Розуміючи Київ". Авторами видання стали 22 довгожителі Києва.