Статья на языке оригинала:
— Чи була готова компанія “Фармак” до викликів? Які процеси довелось нашвидкуруч перелаштувати?
— Жоден бізнес у світі не був готовий, морально перш за все, до того, за чим ми зараз спостерігаємо. Ні в кого немає “щеплення” від цієї “інфекції”. Тому будь-якому бізнесу довелося адаптуватися. Наскільки швидко це вдалось, настільки максимальною стала ступінь готовності до локдауну. “Фармак” — фармацевтична компанія і нині один з найбільш інноваційних фармацевтичних бізнесів в Україні. Тому певною мірою нам було легше. Наприклад, у нас давно запущені електронний документообіг і повна автоматизація технічних процесів. Ми перевели чверть співробітників на віддалений режим роботи, і це не стало для нас проблемою. До того ж “Фармак” — стратегічний об’єкт, ми не зупиняли виробництво, все працює в штатному режимі, всі наші плани виконуються. Ба більше, виробництво деяких лікарських препаратів збільшилось втричі. Ми робимо все, аби виконувати нашу соціальну місію — зробити доступним лікування сучасними та ефективними лікарськими засобами.
— Саме задля цієї мети “Фармак” виступив з ініціативою створення Програми з фармацевтичної безпеки країни? Про що йдеться?
— Це ініціатива Асоціації виробників ліків України, членом якої є наша компанія, по створенню програми забезпечення України лікарськими препаратами для боротьби з коронавірусом. В умовах пандемії, коли закриті кордони, багато країн стикаються з проблемою наявності препаратів, в тому числі для проведення інтенсивної терапії при лікуванні COVID-19, при підключенні апаратів ШВЛ. Для того щоб така проблема не спіткала Україну, нам слід створити спеціальну комісію чи інший орган, який би вже зараз подумав про стратегію забезпечення країни потрібними лікарськими засобами. Нині вони є, але ми не можемо гарантувати, що вони будуть й надалі. Для цього потрібно втілити вольові стратегічні рішення. Якщо ми цього не робимо зараз, потім може бути пізно.
— А як щодо винаходу ліків безпосередньо від COVID-19? Наскільки оптимістичні ваші прогнози з цього приводу?
— Всі ми хочемо, щоб з’явився препарат, який лікує COVID-19. Ми не зупиняємось в пошуку і тестуванні ефективного лікарського препарату, але гучні заяви поки робити передчасно. Однозначно можу сказати: наша компанія готова переналаштувати своє виробництво в найкоротші терміни для випуску розроблених ліків. Зараз “Фармак” сфокусований на створенні супутніх препаратів, адже люди хворіти не перестали.
— Щороку ви виводите на ринок до 20 нових препаратів. Наскільки вони інноваційні?
— Українська фарма — це генеричний бізнес. Наша місія — зробити лікування доступним та ефективним. І ця місія відображає суть нашої роботи. Ми розробляємо сучасні препарати, які виходять з-під патенту. На розробку і тестування йде в середньому три-п’ять років. Можете уявити обсяги і можливості нашого науково-технічного комплексу. Наші ліки виходять на ринок за іншою ціною, але вони такі ж якісні й ефективні. І найголовніше — вони сучасні. Для цього потрібна потужна науково-технічна база. Нині на 7 га землі на Подолі у Києві зосереджена максимальна кількість інновацій — сучасні лабораторно-технічний комплекс, R&D-центр, лабораторія якості. Ми можемо вести розробку нових лікарських препаратів, не відволікаючись від основної лінії виробництва. Це все входить у наш науковий потенціал і в нашу власну соціальну відповідальність перед людьми. І це наш найголовніший елемент відповідальності та сталого розвитку компанії та країни.
Наукові дослідження — дуже важливий елемент робочого процесу. Ми розвиваємо науку, інвестуємо великі гроші як у виробництво, так і в людей, причому інвестиції з року в рік збільшуються. Так, традиційно у “Фармак” 95% прибутку реінвестується в розвиток. В середньому 15 млн грн на рік ми витрачаємо на науку. І навіть зараз глобальних інвестиційних скорочень не планується.
Вже близько 10 років у нас діє проект “Школа молодих вчених”, у межах якого ми намагаємось зберегти науковий потенціал в країні, довести молодим вченим, що вони можуть розвиватися тут і бути корисними вітчизняному бізнесу, показати, що бути вченим — круто. 2020 рік, ювілейний для компанії, проходить під девізом Science Insight. Тому що наука — двигун будь-якого прогресу, і в фармацевтиці перш за все. Ми співпрацюємо з провідними вузами України, цього року почали співпрацювати з Малою академією наук. У межах програми фундаментальних досліджень “Горизонт — 2020” “Фармак” отримав понад €500 тис. на розвиток науки та інновацій. Ці кошти були спрямовані на робочі поїздки наших співробітників для обміну досвідом з провідними міжнародними науковими інститутами та виробниками. І дуже приємно, коли з’ясовується, що багаж знань “фармаківців” анітрохи не поступається, а іноді й перебільшує знання представників компаній світової фарми.
— Чи будуть переглянуті ваші соціальні програми під впливом кризи?
— Ні. Навпаки, в межах популяризації науки ми думаємо про створення науково-технічного полігону для всіх бажаючих випробувати свої розробки. Нашим пріоритетом залишається фармацевтична безпека країни. Ми є членами мережі Глобального договору ООН. Відповідно, всі зусилля нашого бізнесу акумулюємо на благо суспільства. Ми виступаємо активними лідерами в цьому питанні, популяризуємо сталий розвиток та соціальну відповідальність бізнесу і плануємо продовжувати це робити. Поєднання зусиль для вирішення глобальних проблем дуже важливе, особливо коли закінчиться криза і потрібно буде піднімати економіку і мати план подальшого розвитку.
https://business.ua/business/10003-nashim-prioritetom-zalishaetsya-farmatsevtichna-bezpeka-krajini