Статья на языке оригинала
Більше ніж за рік з початку пандемії вірус SARS-CoV-2 встиг мутувати у декілька заразніших штамів, деякі з них, за заявами експертів, мають тяжчий перебіг. Це черговий великий виклик пандемії. Втім українська фармацевтика не стоїть на місці та прагне зробити свій вагомий внесок у боротьбу з хворобою.
Так, нещодавно компанія «Фармак» за підтримки Інституту епідеміології ім. Л.В. Громашевського випустила тест-систему для виявлення SARS-CoV-2 методом полімеразної ланцюгової реакції (ПЛР) («ЗТ-ПЛР мультиплексна тест-система SARS-CoV-2»). Тест-система чутлива не лише до поширеного штаму коронавірусу, а й до нових, таких як «британський» штам. У якості референсу використовували тест систему TaqPath COVID‑19 CE‑IVD RT‑PCR Kit (Thermo Fisher Scientific, США).
Необхідно підкреслити, що саме в процесі розробки нової тест-системи спеціалістами компанії «Фармак» разом з науковцями із ДУ «Інститут епідеміології та інфекційних хвороб ім. Л.В. Громашевського Національної академії медичних наук України» вдалося виявити новий «британський» штам коронавірусу у зразках біоматеріалу, отриманого від пацієнтів із Західної України. Таким чином, завдяки розробці нової тест-системи для виявлення коронавірусу методом ПЛР компанією «Фармак» підтверджено циркуляцію в нашій країні нового заразнішого «британського» штаму коронавірусу.
Загалом компанія «Фармак» активно включилася в боротьбу з пандемією, не тільки розробляючи методи діагностики COVID‑19, а й забезпечуючи пацієнтів в Україні та інших країнах світу лікарськими засобами. Такі препарати «Фармак», як пропофол, дексаметазон, вазопресин і багато інших постачаються до Великобританії, Швеції, Франції, Німеччини, Ізраїлю, Польщі, Австралії, Нової Зеландії, Мексики і Сінгапуру.
Крім того, компанія «Фармак» ще на початку пандемії розпочала дослідження ефективності свого противірусного препарату Амізон Макс (енісаміум йодид) при лікуванні хворих на COVID-19. Потенційне внесення препарату до протоколів лікування коронавірусної респіраторної інфекції, можливе лише після підтвердження його терапевтичної ефективності у клінічному дослідженні. А це, як відомо, процес тривалий та такий, що потребує суворого дотримання процедури, регламенту і стандартів. Наразі Амізон Макс проходить клінічне дослідження ІІІ фази щодо ефективності його застосування у хворих на коронавірусну інфекцію. Тому зараз вся увага зосереджена на кінцевих результатів випробувань.
Поряд із дослідженням препаратів, що вже давно присутні на фармацевтичному ринку і по праву отримали визнання пацієнтів та лікарів, компанія «Фармак» розробляє нові продукти з метою забезпечення організму важливими нутрієнтами для підтримки роботи імунної системи, ефективне функціонування якої виходить на перший план у часи пандемії. Саме з цією метою компанією «Фармак» на український фармацевтичний ринок була виведена дієтична добавка ПАМП. Вона містить справжні бустери імунітету — вітаміни С та D3, а також цинк.
До складу дієтичної добавки ПАМП компанії «Фармак» входять вітамін С (аскорбінова кислота) 1000 мг, вітамін D3 50 мкг (2000 МО) та цинк (цинку сульфат) 10 мг. Завдяки такому вмісту вітамінів та мінералів ПАМП достатньо приймати по 1 таблетці на добу.
Яким же саме чином впливають на наш імунітет вітаміни С та D3, а також цинк, що входять до складу дієтичної добавки ПАМП?
Відомо, що вітамін С є потужним антиоксидантом та має виражені протизапальні властивості. Так, вітамін С захищає мембранні ліпіди від перекисного окиснення, спричиненого вільними радикалами (May J.M., 1999). Що ж до імунного захисту, то вітамін С виявляє виражений противірусний ефект, у тому числі щодо вірусу грипу, інгібуючи реплікацію вірусів, а також підвищує синтез інтерферону та антитіл, впливає на клітинний імунітет та синтез цитокінів (Sorice A. et al., 2014). Завдяки цим ефектам вітамін С скорочує тривалість симптомів звичайної застуди та є ефективним у допоміжній терапії при появі симптомів застуди, зменшуючи тяжкість симптомів захворювання (Douglas R.M. et al., 2000; Hemilä H., Chalker E., 2013). При цьому зменшення тривалості перебігу застуди у дітей при прийомі вітаміну С становить майже 20% (Hemilä H., Chalker E., 2013). Крім того, показано, що вітамін С ефективний при інфекціях дихальних шляхів щодо зменшення вираженості симптомів захворювання порівняно із плацебо (Hunt C. et al., 1994).
Раніше вітамін D3 був відомий переважно завдяки своєму впливу на кістковий гомеостаз та метаболізм кальцію, останні ж відкриття все більше підкреслюють його непересічне значення для нормальної роботи імунної системи. Так, показано, що вітамін D3 модулює вроджений та набутий імунітет та знижує ризик розвитку гострих респіраторних інфекцій (Hewison M., 2012; Martineau A.R. et al., 2017; Sassi F. et al., 2018).
Дієтична добавка ПАМП містить цинк, який є невід’ємною частиною структури та функцій багатьох біологічних ферментів, а також, як відомо, виявляє потужну антиоксидантну активність у декількох системах органів, включаючи легені (Powell S.R., 2000). Цинк відіграє вирішальну роль в імунній модуляції та підтримці цілісності імунної системи (Bonaventura P. et al., 2015). Додаткове вживання цинку забезпечує зниження у плазмі крові рівнів запальних цитокінів та маркерів оксидативного стресу за відсутності інфекції (Bonaventura P. et al., 2015). Профілактичне застосування цинку знижує ризик розвитку застуди, а його вживання протягом перших 24 год від початку появи перших симптомів захворювання скорочує тривалість перебігу застуди на третину (Singh M. et al., 2013; Hemilä H., 2017). Крім того, його вживання знижує необхідність у призначенні антибіотиків (Fokkens W.J. et al., 2020).
Компанія «Фармак» із самого початку пандемії активно включилася в боротьбу із COVID‑19. Так, вона в мінімальні строки налагодила випуск дезінфектантів та антисептиків (санітайзерів), які на початку пандемії були справжнім дефіцитом.
У березні 2020 р. «Фармак» спільно з Всеукраїнською благодійною організацією «Благодійний фонд родини Жебрівських» (правонаступник Благодійного фонду «Фармак») виділили 10 млн грн на протидію поширенню коронавірусу. На ці кошти були закуплені апарати для штучної вентиляції легень виробництва США ORICARE V8600 та інше обладнання для облаштування палат інтенсивної терапії для лікарень Києва, Шостки й Ружина, експрес-тести на коронавірус, захисні костюми та маски, респіратори FFP2 і FFP3, захисні окуляри, дезінфікуючі розчини для потреб лікарень та набори лікарських засобів виробництва «Фармак» для різних регіонів України. 17 лікарень у різних регіонах України отримали від фонду необхідні засоби захисту. Також за підтримки компанії для українських медиків пошито 4 тис. захисних костюмів зі спеціального матеріалу, що відповідає європейським стандартам якості.
«Фармак», одна із провідних вітчизняних фармацевтичних компаній, щодня докладає значних зусиль для боротьби із пандемією COVID-19 на всіх фронтах: запобігаючи поширенню вірусу, забезпечуючи можливості для профілактики та шукаючи нові підходи до лікування.
Інформація для професійної діяльності медичних і фармацевтичних працівників
АМІЗОН® МАКС. Склад. Діюча речовина: амізон (енісаміум йодид). Лікарська форма. Капсули. Фармакотерапевтична група. Противірусні засоби для системного застосування. Код ATХ J05A Х. Показання. Лікування грипу та ГРВІ. Протипоказання. Підвищена чутливість до препаратів йоду та до інших компонентів препарату; наявність алергічних реакцій незалежно від природи алергену в анамнезі; тяжкі органічні ураження печінки та нирок; туберкульоз; герпетиформний дерматит Дюринга (синдром Дюринга — Брока), маніфестний і латентний гіпертиреоз; автономна аденома щитовидної залози, фокальні та дифузні автономні осередки щитовидної залози; геморагічний діатез. Побічні реакції. Прояви побічних реакцій класифіковані згідно з термінологією MedDRA. З боку імунної системи: реакції гіперчутливості. З боку шкіри і підшкірної клітковини: висипання, свербіж, кропив’янка, еритема, ангіоневротичний набряк. З боку шлунково-кишкового тракту: сухість у роті, дисгевзія (гіркий присмак у роті), набряк слизової оболонки порожнини рота, гіперсалівація, зміна кольору язика (забарвлення в жовтий колір), нудота, блювання, діарея, диспепсія, біль у животі, біль у верхній частині живота, здуття живота. З боку дихальної системи, органів грудної клітки та середостіння: диспное, подразнення горла. Загальні порушення і порушення у місці введення: астенія, периферичні набряки. З боку нервової системи: головний біль, запаморочення. Лабораторні та інструментальні дані: підвищення артеріального тиску, зниження артеріального тиску. Виробник. АТ «Фармак». Р.п.: №UA/12415/01/01. Термін дії необмежений з 04.07.2017 р.