Без рецепта

Безрецептурний лікарський препарат

Йодид-Фармак®

Профілактика розвитку дефіциту йоду
Профілактика рецидиву зоба після хірургічного видалення, а також після завершення комплексного лікування зоба препаратами гормонів щитовидної залози
Дифузний еутиреоїдний ендемічний зоб у дітей і дорослих

Завантажити інструкцію для застосування лікарського засобу

Склад лікарського засобу:

діюча речовина: рotassium iodide;

1 таблетка містить калію йодиду у перерахуванні на суху речовину 130,8 мкг або 261,6 мкг і на йод 100 мкг або 200 мкг;

допоміжні речовини: лактози моногідрат, целюлоза мікрокристалічна, магнію карбонат важкий, натрію тіосульфат, кремнію діоксид колоїдний безводний, повідон, магнію стеарат.

Лікарська форма.

Таблетки.

Таблетки білого або білого з жовтуватим відтінком кольору, з плоскою поверхнею, рискою і фаскою.

Назва і місцезнаходження виробника.

ВАТ «Фармак».

Україна, 04080, м. Київ, вул. Фрунзе, 63.

Фармакотерапевтична група.

Тиреотропні засоби. Препарати йоду, що застосовуються при захворюваннях щитовидної залози. Код ATC  H03C A.

Йодид-Фармак – препарат неорганічного йоду. Йод – це життєво необхідний мікроелемент. Входить до складу гормонів щитовидної залози – тироксину (Т4) та трийодтироніну (Т3), що забезпечує її нормальне функціонування.

При надходженні йодидів до клітин епітелію фолікулів щитовидної залози під впливом ферменту йодид-пероксидази відбувається окиснення йоду з утворенням елементарного йоду. Речовина вступає в реакцію заміщення з ароматичним циклом тирозину, у результаті цього утворюються тироніни: 3,5-йод похідне (гормон тироксин – Т4) та 3-йод похідне (гормон трийодтиронін – Т3). Тироніни утворюють комплекс з білком тиреоглобуліном, який депонується у колоїді фолікула щитовидної залози та зберігається у такому стані протягом кількох днів і тижнів. При дефіциті йоду цей процес порушується. Йод, який надходить до організму у фізіологічних кількостях, запобігає розвитку ендемічного зоба, пов’язаного з нестачею цього елементу в їжі; нормалізує розміри щитовидної залози у новонароджених, дітей, підлітків і дорослих пацієнтів молодого віку; впливає на показники співвідношення Т34, рівень ТТГ.

Після прийому внутрішньо йод майже повністю всмоктується у тонкому кишечнику. Протягом 2 годин після всмоктування він розподіляється у міжклітинному просторі; накопичується у щитовидній залозі, нирках, шлунку, молочних і слинних залозах. Об’єм розподілу у здорової дорослої людини становить у середньому 23 літри (38 % маси тіла). Концентрація у плазмі після прийому стандартної дози становить 10-50 нг/мл. При цьому вміст йоду у грудному молоці, слині, шлунковому соку у 30 разів вищий за  концентрацію у плазмі крові. ¾ всього йоду в організмі (10-20 мг) знаходиться у щитовидній залозі. Йод виводиться в основному із сечею, меншою мірою – легенями та з калом. При досягненні рівноважної концентрації кількість йоду, що виводиться, пропорційна до добового надходження йоду з їжею.

Показання для застосування.

  • Профілактика розвитку дефіциту йоду, у тому числі у період вагітності або годування груддю.
  • Профілактика рецидиву зоба після хірургічного видалення, а також після завершення комплексного лікування зоба препаратами гормонів щитовидної залози.
  • Лікування дифузного еутиреоїдного зобу у дітей (у тому числі новонароджених) та дорослих.

Протипоказання.

  • Маніфестний гіпертиреоз;
  • прихований гіпертиреоз (при застосуванні доз, які перевищують 150 мкг на день);
  • тироїдна аденома, автономна аденома при застосуванні у дозах понад за 300 мкг/добу (за      винятком передопераційної терапії з метою блокади щитовидної залози);
  • туберкульоз легенів;
  • геморагічний діатез;
  • герпетиформний дерматит Дюринга (синдром Дюринга-Брока);
  • підвищена чутливість до будь-якого з компонентів препарату.

Належні заходи безпеки при застосуванні.

Йодид-Фармак® не слід застосовувати при гіпотиреозі, крім випадків, коли гіпотиреоз спричинений дефіцитом йоду.

Призначення йоду слід уникати при терапії радіоактивним йодом, наявності або підозрі на рак щитовидної залози.

Слід враховувати, що при терапії препаратом у хворих із нирковою недостатністю можливий розвиток гіперкаліємії.

Препарат містить лактозу, тому його не слід застосовувати хворим із рідкісною вродженою непереносимістю галактози, дефіцитом лактази або синдромом мальабсорбції глюкози і галактози.

Особливі застереження.

Застосування у період вагітності або годування груддю.

У період вагітності або годування груддю потреба у йоді підвищується. Йодид-Фармак® призначати в достатніх для забезпечення адекватного надходження йоду в організм дозах (добова потреба у йоді вагітних та жінок, які годують груддю, становить не менше 200 мкг). Препарат добре проникає через плаценту та може спричинити розвиток гіпотиреозу та зоба у плода. Йод також проникає у грудне молоко. Тому у період вагітності або годування груддю Йодид-Фармак® слід застосовувати тільки у рекомендованих дозах.

Здатність впливати на швидкість реакції при керуванні автотранспортом або роботі з іншими механізмами.

Не впливає на швидкість реакції при керуванні автотранспортом або роботі з іншими механізмами.

Діти. Препарат застосовувати у дитячому віці згідно з рекомендаціями лікаря та ретельно дотримуючись дозування.

Спосіб застосування та дози.

Профілактика дефіциту йоду та ендемічного зоба (у випадках, коли надходження йоду в організм дорослої людини становить менше 150-200 мкг на добу).

Немовлятам та дітям до 12 років: 50-100 мкг йоду на добу.

Дітям віком від 12 років та дорослим: 100-200 мкг йоду на добу.

Період вагітності або годування груддю: 200 мкг йоду на добу.

Профілактика рецидиву зоба після хірургічного видалення або після завершення курсу лікування препаратами гормонів щитовидної залози.

Дітям та дорослим: 100-200 мкг йоду на добу.

Лікування еутиреоїдного зоба.

Немовлятам та дітям: 100-200 мкг йоду на добу.

Дорослим: 300-500 мкг йоду на добу.

Добову дозу препарату слід приймати за один прийом після їди, запиваючи великою кількістю рідини. Дітям до 3 років препарат можна давати у подрібненому вигляді з їжею, молоком, соком або водою. Якщо препарат призначений немовлятам, то його слід подрібнити і змішати з їжею.

Застосування препарату з профілактичною метою проводиться, як правило, протягом кількох місяців або років, а частіше – протягом усього життя. Для лікування зоба у новонароджених у більшості випадків достатньо 2-4 тижні, у дітей та дорослих, зазвичай потрібно  6-12 місяців або більше. Загалом питання про дозування та тривалість застосування препарату для профілактичних заходів або для лікування захворювань щитовидної залози вирішує лікар в індивідуальному порядку.

Передозування.

У випадку передозування спостерігається посилення побічних реакцій. При гострій інтоксикації йодом спостерігається рефлекторне блювання, біль у животі, діарея (іноді з домішками крові), забарвлення слизових оболонок у коричневий колір. Може настати дегідратація та шок. У поодиноких випадках відмічається стеноз стравоходу.

Хронічне передозування призводить до феномену, який називається йодизмом: металічний присмак у роті, набряк і запалення слизових оболонок (риніт, кон’юнктивіт, гастроентерит, бронхіт); вугровий висип; дерматит; набряк слинних залоз; геморагії, підвищення температури тіла; дратівливість.

Лікування: промивання шлунка розчином крохмалю, білка або 5 % розчином натрію тіосульфату до видалення усіх слідів йоду. Проведення симптоматичної терапії з метою ліквідації порушень водного та електролітного балансу, а при необхідності – протишокова терапія.

Побічні ефекти.

При застосуванні препарату за показаннями в рекомендованих дозах побічні реакції виникають рідко.

Алергічні реакції: прояви йодизму (набряк слизової оболонки носа, кропив’янка, набряк Квінке, шкірні висипання, свербіж, у поодиноких випадках – анафілактичний шок). При застосуванні препарату в дозі більше 150 мкг на добу прихований гіпертиреоз може перейти в маніфестну форму.

З боку системи крові: дуже рідко – эозинофілія.

З боку серцево-судинної системи: у поодиноких випадках – тахікардія, тремор.

З боку центральної нервової системи: у поодиноких випадках – дратівливість, порушення сну, підвищене потовиділення.

З боку шлунково-кишкового тракту: неприємні відчуття в епігастральній ділянці, у поодиноких випадках – діарея (у пацієнтів старше 40 років).

Інші: при застосуванні у високих дозах в окремих випадках може виникнути зоб і гіпотиреоз.

Взаємодія з іншими лікарськими засобами та інші види взаємодій.

Ефективність лікування тиреостатиками при одночасному прийомі йоду зменшується. Перхлорат і тіоціанат калію пригнічують поглинання йоду щитовидною залозою.

Тиреотропний гормон покращує засвоєння йоду щитовидною залозою та стимулює продукування її гормонів.

Прийом високих доз йоду та одночасне застосування калійзберігаючих діуретиків може призвести до розвитку гіперкаліємії.

Одночасне застосування терапії йодом у високих дозах і препаратами літію сприяють розвитку зоба та гіпотиреозу.

Калію йодид запобігає накопиченню радіоактивного йоду щитовидною залозою і забезпечує її захист від радіоактивного опромінення.

При одночасному застосуванні відбувається підсилення ефекту хінідіну на серце у зв’язку зі збільшенням концентрації калію у плазмі крові.

Одночасне застосування з рослинними алкалоїдами та солями важких металів може призвести до утворення нерозчинного осаду та ускладнити всмоктування йоду.

Термін придатності.

3 роки.

Не застосовувати препарат після закінчення терміну придатності, вказаного на упаковці.

Умови зберігання.

Зберігати у захищеному від світла та недоступному для дітей місці при температурі не вище    25 оС.

Упаковка.

По 10 таблеток у блістері; по 5 блістерів у пачці.

Категорія відпуску.

Без рецепта.