Заснування

На початку ХХ ст. виробництво синтетичних лікарських засобів та сировини було майже відсутнє. Ці препарати імпортувалися. З початком Першої світової війни імпорт припинили, і ліки та медичні вироби стали дефіцитом. Власне фармацевтичне виробництво було вкрай необхідним.

У 1925 році було відкрито перший в Україні завод із виробництва синтетичних лікарських засобів – Київський хіміко-фармацевтичний завод ім. М. В. Ломоносова (КХФЗ), який згодом стане акціонерним товариством «Фармак».

1925 - 1941

Колектив із 42 робітників та 12 інженерно-технічних працівників під керівництвом професора І.В. Єгорова налагодив виробництво та розробив технології синтезу першої продукції – хлороформу та саліцилової кислоти. У грудні 1925 року завод вперше випустив 790 кг технічного резорцину і 205 кг саліцилової кислоти.

У 1937 році завод освоїв виробництва медичного резорцину, який став успішно використовуватися у всьому СРСР.

Професійних кадрів і сучасного обладнання катастрофічно бракувало, але попри це, заводу вдалося налагодити виготовлення 15 лікарських засобів.

1941 – 1945

Після початку наступу німецько-фашистських сил завод (колектив у складі 30 працівників та частина устаткування) було евакуйовано – спершу до Ворошиловграда (нинішній Луганськ), а потім до Казані. Після завершення будівельних робіт та монтажу технологічного обладнання, що було вивезене з Києва, розпочато випуск необхідних екранів для рентгенівських установок і препаратів хлоретилу, стрептоциду та трипафлавіну. Саме цієї продукції потребували військові шпиталі, особливо ті, що були на лінії фронту. Завдяки колективу заводу лікарі фронту постійно отримували необхідні ліки.

Після визволення Києва від фашистських загарбників колектив заводу повернувся до майже зруйнованого міста. Працівники заводу працювали над відновленням розграбованого заводу, залишаючись на виробництві по 2-3 доби. Завдяки їхній наполегливості та працьовитості у 1944 році завод врешті розпочав випуск першої продукції: стрептоциду, дисульфану, ізафеніну та електроліту.

Наприкінці 1944 року КХФЗ повністю відновив виробництво уротропіну та наркозного хлоралгідрату, хлориду кальцію та натрію, а на початку 1945 року налагодив роботу ментольного, валідольного та резорцинового цехів.

1947 – 1970

У 1950-ті роки КХФЗ став єдиним у СРСР потужним підприємством із виробництва рентгеноконтрастних засобів.

Упродовж 1951-1958 років на заводі запроваджена переорієнтація деяких виробництв. Збільшився випуск лікарських засобів (глюкоза, хлоретил) та рентгеноконтрастних засобів.

У 1958 році виготовлення «Валідолу» збільшилося майже в 14 разів, а наркозного хлороформу — в 11, якщо порівняти з показниками 1950 року.

Розпочато виробництво синтоміцину та синтез нових лікарських засобів, якими забезпечувалися всі республіки Союзу.

Розробляються та виготовляються рентгеноконтрастні засоби «Білімін», «Йодамід» та «Тріомбраст», який і до сьогодні є одним із найкращих препаратів.

У 1960 році розпочато випуск вітчизняного серцево-судинного препарату «Корвалолу», який швидко став відомий у світі й досі є «візитівкою» заводу.

У 1961 році налагоджено виробництво ексклюзивного лікарського засобу «Нафтизину».

Встановлено перші автоматичні лінії з виробництва лікарських засобів.

У 1965 році завод ім. М.В. Ломоносова виробляв 27 найменувань продукції та впровадив 1500 раціоналізаторських пропозицій і винаходів.

У 1975 році завод виробив 165 тонн левоміцетину, що в 4 рази перевищило заплановану проектом потужність.

Налагоджено експорт 1/5 всієї продукції до понад 20 країн світу, серед яких — Ангола, Німеччина, Франція, Італія, Єгипет, Греція.

 

1975 – 1995

На території заводу завершено будівництво окремого приміщення для виробництва рентгеноконтрастних препаратів. Розвивається виробництво гідрокортизону.

Із середини 1980-х років на заводі відбувається активне реформування господарської діяльності підприємства.

Київський хіміко-фармацевтичний завод ім. М. В. Ломоносова став відкритим акціонерним товариством «Фармак» — першим у вітчизняній фармацевтичній галузі України.

1995 – 2015

Генеральним директором та головою правління ВАТ «Фармак» обрано Філю Іванівну Жебровську.

Відтоді головним напрямом діяльності підприємства стає радикальна переорієнтація виробництва на випуск конкурентоспроможної продукції, яка відповідає стандартам належної виробничої практики GMP. Підприємство починає переоснащення: придбано та налагоджено роботу першої лінії з випуску крапель за технологією «Боттл-пак». Першим препаратом, випущеним на новій лінії, став «Нафтизин».

Налагоджено випуск дефіцитних ліків для офтальмології, антибіотиків, виробництво препаратів у формі мазей.

Наприкінці 1990-х «Фармак» підписав угоду про довготривале партнерство з лідером у галузі розробки та виробництва інсулінів – американською корпорацією Eli Lilly. Компанія запустила виробництво людських генно-інженерних інсулінів із субстанцій за ліцензійною технологією американського партнера.

Щороку, починаючи з 2000 року, вводилося в експлуатацію одне нове виробництво. У 2001 р. розпочато грандіозне будівництво — зведення цеху готових лікарських засобів (ГЛЗ-1). Вперше в практиці української фармацевтичної індустрії до процесу проектування залучили закордонних партнерів, завдяки чому 4 технологічні лінії з випуску ГЛЗ-1 стали європейськими.

У середині 2000-х років «Фармак» починає відкривати свої представництва в інших країнах.

На сьогодні в представництвах «Фармак» працюють приблизно 200 фахівців.

У 2000-х роках завод «Фармак» скидався на гігантське будівництво: за короткий проміжок часу здійснено запуск другої лінії з випуску препаратів за технологією «Боттл-пак» (2010 р.), потужностей із виробництва рідких лікарських засобів (2007-2010 рр.), медикаментів у формі драже (2011 р.) та м’яких желатинових капсул. Повне переоснащення технологічних майданчиків завершилося у 2013 р.

У 2010 році «Фармак» виборов звання компанії № 1 серед вітчизняних виробників, піднявшись на 8 позицій у рейтингу за 4 роки.

З 2010 є лідером фармацевтичного ринку України* та найбільшим експортером лікарських засобів.

Компанія отримала сертифікати GMP на всі виробничі лінії.

Запущено новий лабораторно-технологічний комплекс досліджень та розробки. Лабораторії були оснащені високотехнологічним обладнанням таких світових виробників, як-от Glatt, SBM, Urlinski, Belimed, De Ditrich, Gea, Sartorius, Malvern Instruments.

*за обсягами продажу лікарських засобів у грошовому вираженні, за даними Proxima Research

2015 – 2020

Придбано польську компанію «Nord Farm».

Завершено будівництво й запущено комплекс АФІ в Шостці.

Продукція компанії експортується до 20 країн світу.

У портфелі компанії нараховується 220 продуктових досьє.

Щорічно на ринок виводиться до 20 нових препаратів.

Колектив компанії становить понад 2600 осіб.

На підприємстві функціонують 19 виробничих ліній, що відповідають вимогам GMP.

Впроваджено та постійно вдосконалюється фармацевтична система якості згідно з чинними регуляторними вимогами та відповідно до світових стандартів: ISO, GMP. Щороку компанія проходить приблизно 15 міжнародних інспекцій.

Завдяки якості та інноваціям, «Фармак» з 2010 року є лідером фармацевтичного ринку України* та найбільшим експортером лікарських засобів.

Філя Жебровська стала головою Наглядової ради. З березня 2018 року виконавчим директором призначено Володимира Костюка.

«Фармак» – перша вітчизняна фармкомпанія, яка приєдналася у 2019 до Мережі Глобального Договору ініціативи ООН

*за обсягами продажу лікарських засобів у грошовому вираженні, за даними Proxima Research