Без рецепта

Безрецептурний препарат

Пірацетам (капсули)

Ноотропний засіб.
Сприятливо впливає на процеси обміну та кровообігу в мозку, покращує регіональний кровотік в ішемізованих ділянках мозку.

Скачати інструкцію для застосування препарату

Склад лікарського засобу:

діюча речовина: рiracetam;

1 капсула містить пірацетаму 0,4 г;

допоміжні речовини: кальцію стеарат, магнію карбонат важкий.

Лікарська форма.

Капсули.

Капсули тверді желатинові, корпус і кришечка білого кольору, вміст капсули – кристалічний порошок білого або майже білого кольору.

Назва і місцезнаходження виробника.

ВАТ “Фармак”.

Україна, 04080, м. Київ, вул. Фрунзе, 63.

Фармакотерапевтична група.

Психостимулюючі та ноотропні засоби.

Код ATC N06B X03.

Активним компонентом препарату є пірацетам, циклічне похідне гамма-аміномасляної кислоти. Препарат позитивно впливає на процеси обміну та кровообігу мозку, стимулює окислювально-відновні процеси, збільшує утилізацію глюкози, покращує кровопостачання в ішемізованих ділянках мозку, збільшує енергетичний потенціал організму при участі АТФ та аденілатциклази. Оптимізація енергетичних процесів сприяє підвищенню стійкості ЦНС до гіпоксії та різних токсичних факторів. Пірацетам стимулює інтегративну діяльність мозку, покращує пам’ять, полегшує процеси навчання. Пірацетам пригнічує агрегацію тромбоцитів і відновлює еластичність мембрани еритроцитів, зменшує адгезію еритроцитів. У дозі 9,6 г знижує рівень фібриногену і факторів Віллебранда на 30-40 % та подовжує час кровотечі. Пірацетам знижує вираженість і тривалість вестибулярного ністагму.

Добре всмоктується у шлунково-кишковому тракті, проникає в різні органи та тканини, в тому числі у тканини мозку. При дослідженнях на тваринах встановлено, що пірацетам вибірково накопичується в тканинах кори головного мозку, переважно в лобних, тім’яних та потиличних зонах, мозочку і базальних гангліях.

Біологічна доступність препарату складає майже 100 %. Після прийому одноразової дози 2 г, максимальна концентрація в крові досягається за 30 хвилин, в лікворі від 2 до 8 годин. Об’єм розподілу пірацетаму – 0,6 л/кг. Період напіввиведення препарату з плазми крові становить 4-5 годин і 8,5 години із спинномозкової рідини. Цей період може подовжуватись при нирковій недостатності. Не зв’язується з білками плазми крові, не метаболізується в організмі. 80-100 % пірацетаму виводиться з організму в незмінному стані нирками шляхом клубочкової фільтрації. Нирковий кліренс пірацетаму у здорових добровольців становить 86 мл/хв.

Фармакокінетика пірацетаму не змінюється у хворих з печінковою недостатністю.

Пірацетам проникає через гематоенцефалічний і плацентарний бар’єри і мембрани, що використовуються при гемодіалізі.

Показання для застосування.

Дорослі.

  • Симптоматичне лікування психоорганічного синдрому, що супроводжується зниженням пам’яті, запамороченням, зниженням концентрації уваги.

  • Лікування запаморочення і пов’язаних з ним розладів рівноваги, за винятком запаморочень вазомоторного і психічного походження.

  • Лікування кортикальної міоклонії як монопрепарат або у складі комплексної терапії.

  • Лікування хронічного алкоголізму та алкогольної абстиненції.

Діти.

  • Лікування дизлексії у дітей віком від 8 років у поєднанні з іншими належними методами.

Протипоказання.

Індивідуальна непереносимість пірацетаму чи похідних піролідону, а також інших компонентів препарату, гостре порушення мозкового кровообігу (геморагічний інсульт), термінальна стадія ниркової недостатності (кліренс креатиніну менше 20 мл/хв), хорея Хантингтона, дитячий вік до 8 років, вагітність та період годування груддю.

Особливі застереження.

У зв’язку з впливом пірацетаму на агрегацію тромбоцитів необхідно призначати препарат з обережністю пацієнтам з порушенням гемостазу, під час об’ємних хірургічних операцій, на фоні важких кровотеч.

При лікуванні пацієнтів з кортикальною міоклонією слід уникати різкого припинення лікування через високий ризик відновлення нападів.

При тривалому застосуванні препарату пацієнтам літнього віку рекомендується регулярний контроль функції нирок, при необхідності проводять корегування дози залежно від показників кліренсу креатиніну. Пірацетам проникає через фільтрувальні мембрани апаратів для гемодіалізу.

Застосування у період вагітності або годування груддю. Пірацетам не можна призначати в період вагітності. Препарат виділяється у грудне молоко, тому при необхідності застосування препарату годування груддю потрібно припинити.

Здатність впливати на швидкість реакції при керуванні автотранспортом або роботі з іншими механізмами. Враховуючи можливі побічні ефекти, пацієнту слід бути обережним при роботі з механізмами і при керуванні автотранспортом.

Діти. Застосовують препарат для лікування дизлексії у дітей віком старше 8 років.

Спосіб застосування та дози.

Пірацетам застосовують внутрішньо. Тривалість лікування і вибір дози залежать від тяжкості стану хворого і швидкості зворотної динаміки клінічної картини.

Лікування психоорганічного синдрому.

Рекомендована добова доза становить 2,4-4,8 г, розподілена на 2-3 прийоми.

Лікування кортикальної міоклонії.

Початкова доза становить 7,2 г на добу, протягом 3-4 днів дозу доводять до 24 г на добу (за необхідності застосовують лікарський засіб у відповідному дозуванні), розподіливши на 3-4 прийоми. Якщо терапевтичний ефект відсутній або слабкий, продовжують застосовувати препарат до 7 днів. Якщо через 7 днів не отримали бажаного терапевтичного результату, лікування Пірацетамом припиняють. При отриманні необхідного ефекту лікування продовжують до зникнення симптомів захворювання. Припиняють лікування шляхом поступового зниження дози кожні 2-3 дні на 1-2 г (у випадку синдрому Ланца-Адамса кожні 3-4 дні). При застосуванні під час лікування інших міоклонічних засобів їх дозування може зменшуватись, якщо це можливо. Хворим з гострими спонтанними нападами курси лікування повторюють кожні 6 місяців, коригуючи при цьому дозу залежно від стану пацієнта та проявів хвороби.

Лікування запаморочення і пов’язаних з ним розладів рівноваги.

Рекомендована добова доза становить 2,4-4,8 г, розподілена на 2-3 прийоми.

Лікування алкоголізму, у тому числі хронічного.

У гострий період добова доза становить 12 г (за необхідності застосовують лікарський засіб у відповідному дозуванні), підтримуюча доза – 2,4 г на добу.

Лікування дизлексії у дітей віком від 8 років.

Добова доза становить 3,2 г, розподілена на 2 прийоми.

Дозування пацієнтам з порушенням функції нирок.

Оськільки пірацетам виводиться з організму нирками, необхідно з обережністю призначати препарат, відповідно до данних, наведених у таблиці:

Ступінь ниркової недостатності

Кліренс креатиніну (мл/хв)

Дозування

Нормальний

≥ 80

звичайна доза, розділена на 2-4 прийоми

Легкий

50 – 79

2/3 звичайної дози на 2-3 прийоми

Середній

30 – 49

1/3 звичайної дози на 2 прийоми

Тяжкий

< 30

1/6 звичайної дози одноразово

Термінальний

Протипоказано

Коригування дози не потрібне для хворих з порушенням печінки.

Передозування.

Симптоми: посилення проявів побічної дії препарату.

Лікування: специфічний антидот відсутній, можна застосовувати гемодіаліз (виведення 50-60 % пірацетаму). Лікування симптоматичне.

Побічні ефекти.

З боку центральної нервової системи: часто – гіперкінезія; рідко – атаксія, головний біль, безсоння, порушення рівноваги, підвищення частоти нападів епілепсії, сонливість.

З боку шлунково-кишкового тракту: поодинокі: нудота, блювання, діарея, біль в животі та/чи епігастральній ділянці.

З боку шкіри: рідко – дерматит, свербіж, висип, кропив’янка, ангіоневротичний набряк.

З боку імунної системи: анафілактичні реакції, реакції гіперчутливості.

Психічні розлади: часто – підвищена збудливість, депресія, інколи – тривожність, сплутаність свідомості, галюцинації.

Інші: часто – збільшення маси тіла; рідко – астенія; дуже рідко – артеріальна гіпертензія, тромбофлебіт, гіпертермія.

Взаємодія з іншими лікарськими засобами та інші види взаємодій.

При комбінації з тиреоїдними гормонами (Т3+Т4) можлива підвищена дратівливість, дезорієнтація і порушення сну. Не відзначено взаємодії з клоназепамом, фенітоїном, фенобарбіталом, вальпроатом натрію.

Високі дози пірацетаму (9,6 г в добу) підвищують ефективність аценокумаролу у пацієнтів з венозним тромбозом: спостерігалося значне зниження рівня агрегації тромбоцитів, рівня фібриногену, фактора Віллібранда, в’язкості крові і плазми. Можливість зміни фармакодинаміки пірацетаму під впливом інших препаратів низька, оскільки 90 % препарату виводиться в незміненому стані з сечею.

У дослідах in vitro Пірацетам не пригнічує цитохром P450 ізоформи CYP1A2, 2B6, 2C8, 2C9, 2C19, 2D6, 2E1 и 4A9/11 в концентрації 142, 426, 1422 мкг/мл. При концентрації 1422 мкг/мл спостерігається незначне пригнічення CYP2A6 (21 %) і 3A4/5 (11 %). Однак рівень Кі цих двох CYP-ізомерів достатній при перевищенні 1422 мкг/мл. Метаболічна взаємодія з препаратами, які піддаються біотрансформації цими ферментами, малоймовірна.

Застосування пірацетаму в дозі 20 мг/добу не змінювало пік і криву рівня концентрації протиепілептичних препаратів у сироватці крові (карбамазепін, фенітоїн, фенобарбітал, вальпроат) у хворих на епілепсію.

Одночасний прийом препарату і вживання алкоголю не впливають на рівень концентрації пірацетаму в сироватці крові і концентрація алкоголю в сироватці крові не змінювалась при прийманні 1,6 г пірацетаму.

Термін придатності.

3 роки.

Не застосовувати препарат після закінчення терміну придатності, вказаного на упаковці.

Умови зберігання.

Зберігати в захищеному від світла та недоступному для дітей місці при температурі не вище 25 ºС.

Упаковка.

По 10 капсул у блістері. По 3 або 6 блістерів, вкладених в пачку.

Категорія відпуску.

Без рецепта.