Article in the original language
Лідер фармринку України не відмовився від інвестицій під час війни. Втративши значні ресурси в перший місяць повномасштабної агресії РФ, у травні Фармак запустив із нуля нову лінію з виробництва ліків у небулах для лікування захворювань дихальних шляхів. До кінця літа виробник відновив випуск усього «довоєнного» портфелю, а за результатами 2022 року випустив на ринок 16 нових лікарських засобів. Та ще й будує новий виробничий майданчик в Іспанії.
У 2022-му Фармак інвестував у розвиток своїх виробництв у Києві та Шостці Сумської області близько 1 млрд грн, з них понад 400 млн — у розроблення нових лікарських препаратів.
Стійкість як результат планування
За місяць до початку війни в компанії було розроблено Business Contingency Plan (План безперервності бізнесу) за трьома сценаріями розгортання подій. Серед ключових напрямів — логістика, створення запасів сировини та інших ресурсів, безпека персоналу, захист матеріальних та нематеріальних активів тощо. Згодом карта ризиків доповнювалася, апдейтився підхід до зменшення їхнього впливу на операційну діяльність.
Та наявність такого плану дій не рятує від форс-мажорів. У березні 2022-го ворог знищив склад компанії поблизу Макарова на Київщині з усією готовою продукцією та первинним пакуванням.
Попри це, Фармак зміг не тільки відновити операційну діяльність заводів, а й утримати лідерство на ринку, і навіть запустити нові виробничі потужності.
Курс на статус глобального гравця
Згідно з даними Proxima Research, за результатами 2022-го Фармак очолює національний рейтинг за обсягами продажу лікарських засобів у грошовому вираженні. Пройшовши стрес-тест воєнного часу, компанія повернулася до практики нарощування присутності на міжнародній арені.
Якість продукції Фармак, що відповідає вимогам євростандартів GMP (Належної виробничої практики), на сьогодні забезпечує попит на ліки компанії у понад 50 країнах. Серед них — держави Центральної та Південної Америки, Близького Сходу та Східної Азії, а також суворо регульовані ринки ЄС. У 2022-му експортна продуктова лінійка Фармак розширилася до 240 найменувань ліків.
Але головну ставку в компанії роблять на запуск виробничого майданчика в Барселоні, який заплановано на 2024 рік. Для Фармаку це не просто зміцнення позицій в ЄС, а й найбільша інвестиція (20 млн євро) у власне виробництво за кордоном.
В Іспанії випускатимуть складні ін’єкційні препарати: анестезію, антитромботичні засоби, гормони системного застосування, психолептики, засоби для захворювань серцево-судинної системи, антипсихотичні ліки. Уся продукція відповідатиме GMP та стандартам FDA (Управління з продовольства і медикаментів США).
В Барселоні буде працювати і мультифункціональна лабораторія із R&D-центром для розробки та тестування нових генериків.
«Фармак перебуває на шляху трансформації в міжнародну компанію, конкурентоспроможного гравця на глобальному фармацевтичному ринку», — пояснює виконавчий директор компанії Володимир Костюк.
Відповідальність: перед людьми, державою та армією
Першочерговою задачею для компанії була безпека персоналу. Тому ще до 24 лютого 2022-го було розпочато модернізацію та обладнання всім необхідним укриттів на двох заводах Фармак, у що інвестовано 24 млн грн. Як результат, вони здатні витримати ракетний або бомбовий удар, захистити від хімічної, бактеріологічної та радіаційної небезпеки.
Згодом разом із Благодійним фондом Родини Жебрівських* компанія сфокусувалася на забезпеченні потреб своїх співробітників, яких на сьогодні в лавах ЗСУ понад 70. А також — на допомозі працівникам, які втратили житло через війну, та релокації тих, хто проживали на прифронтових територіях.
Також у перші дні війни Фармак безоплатно передав волонтерам, лікарням та шпиталям усі наявні медикаменти та організував постачання гуманітарних ліків від партнерів із-за кордону на 1,8 млн євро.
Окремий напрям — допомога армії: з початку війни компанією спільно з Благодійним фондом родини Жебрівських було закуплено 143 БПЛА, 21 транспортний засіб, 36 оптичних приладів, 45 радіостанцій, 17 генераторів, 257 засобів індивідуального захисту та інше необхідне обладнання на суму близько 76 млн грн.
*Благодійний фонд Родини Жебрівських та компанія Фармак є частинами діяльності родини Жебрівських і відповідають за благодійну та бізнес діяльність родини.