Article in the original language
Розвиток та відбудова України після перемоги — тема, яку у країнах ЄС обговорюють усе частіше. Як от, наприклад, під час Київського інвестиційного форуму, який у кінці листопада відбувся у бельгійському Брюсселі за запрошенням мера міста Філіпа Клозе. Український бізнес не тільки викликає захоплення своєю стійкістю у європейських колег, але і має чим зацікавити міжнародних партнерів.
На форумі ми презентували українську фармацевтику з зовсім іншого ракурсу, адже Київ має всі передумови стати новим регіональним фармацевтичним хабом. Тож пройдемося по основним тезам щодо інвестиційних перспектив у галузі розробки та виробництва ліків, які були озвучені в Брюсселі.
Пріоритетна галузь економіки
До 24 лютого в центрі уваги України був ІТ-сектор, і досягнень у цієї галузі дійсно чимало. Київ перетворився на великий центр продажу ІТ-ідей. Однак є й інші сфери з високою доданою вартістю, і одна із них — фармацевтика, яка використовує передові рішення у своєму виробництві та дослідницькій діяльності. Повномасштабна війна, що прийшла до нашої країни, наочно продемонструвала, наскільки важливим є стале та резистентне до криз локальне виробництво лікарських засобів.
Нещодавно фармацевтична галузь потрапила до переліку пріоритетних галузей економіки України, оскільки безпосередньо пов’язана з питанням національної безпеки та добробуту громадян. Таке рішення та увага з боку Уряду вочевидь сприятиме розвитку галузі. І особливо це стане помітно після нашої перемоги. На мій погляд, акцент буде зроблений на підтримку інвестицій, міжнародну співпрацю, трансфер технологій, розвиток R&D та клінічних досліджень тощо. Інвестори точно знайдуть привабливі для них напрямки.
Київ вже в певному сенсі вже можна назвати хабом фарміндустрії, адже тут знаходяться щонайменше п’ять ключових виробників лікарських засобів з великим досвідом, професійними командами та новітніми технологіями.
Незважаючи на війну, що порушила сформовані логістичні ланцюжки, періодичні обстріли та проблеми з енергопостачанням, українські фармацевтичні компанії не припиняють працювати. Сплачувати податки до бюджету та зарплату співробітникам, забезпечувати своєчасні сталі поставки продукції на ринок. І головне — й надалі інвестувати у розвиток. І це, на мій погляд, є найціннішим під час війни. Демонструє наскільки наш бізнес вірить у перемогу та перспективи України.
Фото: Виступ Євгенії Піддубної на Київському інвестиційному форумі у м.Брюссель
Цікава галузь для інвестицій
Фармацевтична галузь стрімко розвиватиметься у найближчі роки. Міністерство охорони здоров’я (МОЗ України) вже працює над створенням у Києві біокластеру. Він допоможе залучати більше інвестицій та талановитих людей для формування майбутнього індустрії з високою доданою вартістю, яка генерується всередині країни. Тож чим фармацевтика може зацікавити інвесторів вже сьогодні та у найближчому майбутньому?
Тож, сподіваюся, потенційні інвестори та партнери з іноземної фарміндустрії вже придивляються до варіантів співпраці. Це може бути запуск R&D-центру у партнерстві з локальним виробником або спільні проекти в рамках біокластеру; проведення клінічних випробувань на заміну російському ринку; створення експортного хабу; контрактне виробництво, локалізація чи трансфер технологій; і, звичайно, фінансування академічних досліджень. Можливі і непрямі інвестиції, як от збільшення імпорту готової продукції з України.
Я вірю, що після перемоги в моєму рідному Києві з’явиться потужний фармацевтичний кластер, який конкуруватиме за інвестиції не тільки з IT-галуззю всередині країни, але і з іншими ринками розробки та виробництва лікарських засобів у світі. А інвестувати в Київ стане не тільки вигідно, але й престижно.