The original article:
Сучасна наука розвивається з феноменальною швидкістю, динамічно змінюючи наш світ. Книга Юрія Марченка «Буде тобі наука: українські вчені, які змінюють світ», яка вийшла в світ завдяки компанії «Фармак» — це 30 захопливих історій про українців, які внесли свій вклад у розвиток світової науки.
Книга адресована підліткам, адже саме серед них будуть і ті, кому належить просувати науку вперед у другій половині 21 століття. Не секрет, що найважливіше і складне в організації наукової діяльності — це відбір творчо обдарованої молоді, а також створення оптимальних умов, при яких її таланти могли б розкритися в повній мірі саме на рідній землі.
Чітко розуміючи це, українська фармацевтична компанія «Фармак» спільно з видавництвом «Основи» ініціювала до свого 95-річчя створення книги «Буде тобі наука: українські вчені, які змінюють світ». У ній представлені 30 біографічних нарисів про сучасних українських вчених, серед яких фізики, біохіміки, генетики, імунологи, нейрофізіологи, нанотехнології, IT-фахівці та представники інших наук.
На презентації книги голова Наглядової ради АТ «Фармак» Філя Жебровська сказала таке: «Потужна наукова школа повинна стати нашою національною відмінністю на міжнародному рівні і конкурентним фактором в глобальному світі. Чому б Україні не стати одним зі світових центрів R&D? При системному державному підході це можливо».
За даними Національного наукового фонду США в рейтингу країн світу за рівнем науково-дослідницької активності, Україна займає 42-е місце. А за даними Міністерства освіти і науки, частка нашої країни в загальносвітовому обсязі наукових публікацій (відповідно до бази даних журналу Scopus) залишається досить низькою — 0,34%. При цьому кількість публікацій в Україні, які припадають на $1 млн фінансування досліджень і розробок у 2017 році, склало 25,78 статей, тоді як у Швеції, наприклад, всього 2,81 статей.
Попри це, для оптимістичного підходу, який озвучила Філя Жебровська, вже є деякі підстави. На базове фінансування науки в проєкт бюджету на 2020 рік закладено 400 млн грн ($16,3 млн) — в чотири рази більше, ніж у поточному році. Крім того, українським вченим гарантована підтримка Національного фонду досліджень, який на конкурсній основі виділяє гранти вченим — для цих цілей в бюджет закладено 525 млн грн ($21,4 млн). Радує і те, що цю суму планують щорічно збільшувати. Таке програмне поєднання прийому заявок на фінансування з постійним має забезпечити сталий розвиток української науки.
Ставку при цьому роблять конкретно на талановитих вчених.
Під час презентації книги Філя Жебровська також повідомила про намір компанії «Фармак» надавати підтримку українським вченим і створювати оптимальні умови для повернення в Україну тих наукових діячів, які зараз працюють за кордоном. До слова, зараз у цій компанії працюють 150 вчених, серед яких 44 кандидати наук і 5 докторів наук. Крім того, компанія щорічно інвестує в інновації і розвиток близько 95% прибутку. Є в цій сумі і частка інвестицій у науковий розвиток компанії. Прагнучи відродити науковий потенціал нашої країни, «Фармак» протягом кількох останніх років проводить «Школу молодого вченого».
«Нині ми шукаємо українських вчених, які виїхали за кордон, і хочемо повернути їх додому. „Фармак“ готовий надавати таким дослідникам гранти. Ми шукаємо стартапи, щоб допомогти впровадити їх розробки. Зокрема, ми можемо підтримувати наукові розробки у сфері онкопрепаратів і вакцин», — підкреслила голова Наглядової ради АТ «Фармак».
«За допомогою цікавих текстів, натхненних цитат, класного сучасного дизайну, ми розповідаємо тим, кому зараз років п’ятнадцять, що бути вченими — це дуже круто, що в Україні є компанії, які їх чекають», — сказала під час презентації книги голова видавництва «Основи» Богдана Павличко.
«Наука повинна бути модною і популярною. На мій погляд, саме це зараз і відбувається, — зазначив автор книги, відомий український журналіст Юрій Марченко. — Років десять тому важко було уявити, що це можливо. А тепер безліч людей у нашій країні відвідують різні наукові лекції просто тому, що активно цікавляться наукою. І це всесвітня тенденція».
Тираж книги «Буде тобі наука: українські вчені, які змінюють світ» складає 10 тисяч примірників. З ініціативи компанії «Фармак» частина тиражу буде направлена до бібліотек і вузів України.
Full Article: https://nv.ua/ukr/ukraine/events/kompaniya-farmak-prezentuvala-knigu-pro-ukrajinciv-yaki-zrobili-vnesok-u-rozvitok-svitovoji-nauki-50061352.html?fbclid=IwAR16VSdoiPBmo5trCUsk2ssLHD-D5P9Cd2CCuprSl1Q7_l_DzSowySimFmk