Jul 24, 2024

Про команду на новому виробництві в Іспанії, дефіцит кадрів в Україні, утримання людей: інтерв’ю з Вікторією Кондрашихіною, HR директоркою Farmak

Article in the original language 

Лідер ринку лікарських засобів в Україні,* компанія Farmak – це команда з майже трьох тисяч людей, які щодня працюють над тим, щоб пацієнти в Україні та по всьому світу отримували якісні та доступні ліки. До слова, лікарські препарати компанії експортуються у 60 країн, включаючи 15 країн ЄС.

HR-процеси в компанії налагоджені так, що співробітники затримуються тут десятиліттями – крокують кар’єрними сходами, розвиваються та згодом займають керівні посади. А незабаром в історії Farmak розпочинається новий етап – запуск виробництва в Іспанії.

Про те, як компанії вдається зберігати таланти та залучати нових співробітників, про дефіцит кадрів на ринку праці, роботу в Іспанії, програму з реінтеграції ветеранів та підтримку захисників журналу «ТОП100. Рейтинги найбільших» розповіла директорка з персоналу Farmak Вікторія Кондрашихіна.

Farmak – це близько 3000 людей. Як Вам вдається організовувати їхню роботу?

Дирекція з персоналу Farmak – це чотири відділи, кожен з яких відповідає за певний напрямок – підбір та адаптація, навчання та розвиток, компенсація і пільги, а також кадрове адміністрування й військовий облік.

У кожного підрозділу – свої задачі, але ми постійно працюємо як один злагоджений механізм, супроводжуючи кандидата, а потім і працівника на  всіх етапах його професійного шляху у Farmak. Тільки разом можна краще зрозуміти потреби бізнесу у кадрах та запити такого великого колективу. І нам це вдається.

Середній період роботи у Farmak – близько 10 років. 70% управлінських вакансій «закривається» власним резервом. До повномасштабної війни питання розвитку власних управлінців було предметом численних дискусій, зокрема в розрізі необхідності «вливати свіжу кров» у колектив. Проте в умовах сьогодення стратегія просування внутрішніх талантів виявилася найефективнішою.

Наразі Farmak будує власний завод в Іспанії. Хто там працюватиме ?  

У Farmak Іспанія працює 50 співробітників. Це інтернаціональна команда, в якій, крім іспанців, є голландці, італійці, турки, а також шість українців. У фінансовому відділі працює українка, яка емігрувала в 2014 році. Ще одна фахівчиня, яка влаштувалася до нас у лабораторію контролю якості, виїхала з України у 2022 р. За цей час вже встигла вивчити іспанську й чудово влилася у наш колектив.

Така різноманітність дозволяє компанії використовувати найкращі практики, отримувати нові ідеї, рішення, які можуть бути недоступними в однорідному колективі.

Загалом, команда в Іспанії дуже амбітна. Всі ці історії про те, що іспанці не люблять працювати та постійно «на сієсті» – всього лише стереотипи. Вони так само, як і українці, працюють над проєктами понаднормово, якщо це потрібно. Як і наші партнери, які часто надсилають робочі листи у вихідні. Тож суттєвих культурних відмінностей ми поки не відчуваємо.

До речі, щодо українських фахівців. Зараз на ринку відчувається дефіцит кадрів. Чи стикнувся з цими проблемами Farmak?

Так, зіткнулися. Особливо це стосується чоловіків. Наприклад, наразі нам потрібні слюсарі-ремонтники, електрогазозварювальники, автослюсарі, інженери. Саме ці професії наразі затребувані як в Армії, так і на виробництві. А жінок з такою спеціалізацією на ринку кандидатів майже немає.

Ще одна проблема полягає в тому, що часто молоді спеціалісти знають фармацевтику більше з точки зору теорії, та мають недостатньо практичних навичок. Щоб це виправити, ми співпрацюємо з університетами, проводимо зустрічі зі студентами та організовуємо для них інтенсиви.

Наприклад, після останнього нашого чотиримісячного практикуму дев’ять студентів провідних вишів Києва не тільки здобули практичний досвід роботи з аналітичним та технологічним лабораторним обладнанням, але й отримали запрошення на роботу у Farmak.

Проте дефіцит кадрів в Україні буде тільки зростати через вимушену еміграцію, мобілізацію та відтік інтелектуального потенціалу. І, допоки в Україні триватиме війна, цим процесам запобігти дуже складно.

Як Ви будете дбати про збереження талантів в умовах дефіциту кадрів?

Будь-яке виробництво без мотивованих, професійних людей – це просто машини, обладнання. Тож, незалежно від того, наскільки важкою є зовнішня економічна та соціальна ситуація, ми завжди дбали і дбаємо про нашу команду.

Ми чудово розуміємо важливість фінансової мотивації співробітників, тому щорічно переглядаємо та підвищуємо заробітні плати, а також надаємо квартальні та річні бонуси.

Навіть у складні періоди, як-от повномасштабна війна, ми уже тричі підвищували заробітну плату всім співробітникам. Це рішення було прийнято незважаючи на втрату складу з продукцією та пакувальними матеріалами на суму 1,5 млрд грн та значні вимушені інвестиції для підтримки роботи заводів. Наприклад, тільки у забезпечення енергонезалежності виробничих майданчиків ми спрямували 327 млн грн.

Кожен співробітник Farmak застрахований від нещасних випадків та має медичну страховку. Ми дбаємо про фізичний розвиток кожного колеги – організовуємо спортивні заходи, підтримуємо власну футбольну, волейбольну, бігову та велокоманду. А для збереження ментального здоров’я працівників проводимо щотижневу програму «Mindfulness: дихальна гімнастика». У липні перша група співробітників їде на 2-денний ретрит, на якому зможуть перезавантажитися та відновити свою енергію. Крім того, кожен співробітник може скористатися послугами психолога, які передбачені в програмі медичного страхування.

Наразі все частіше піднімаються питання підтримки ветеранів та допомоги їм в адаптації до цивільного життя. Як приймають ветеранів у Farmak?

Ми чекаємо на кожного! У Farmak працює комплексна програма реінтеграції ветеранів. Колеги-військові отримують підтримку від початку служби до повної адаптації після демобілізації та повернення до роботи. Наша ветеранська програма має чотири складові – юридичний супровід з усіх питань, які виникають у захисника під час та після військової служби, психологічне та фізичне відновлення, допомога в реабілітації та спеціальний період адаптації, під час якого ветерани можуть працювати за гнучким графіком, а також – матеріальна підтримка.

За мобілізованими співробітниками зберігається робоче місце, заробітна плата, медична страховка. За потреби ми допомагаємо їм закупити спорядження, автівки, технічне обладнання тощо.

Ми також дбаємо і про те, щоб всі співробітники компанії знали, як краще спілкуватися з колегами-ветеранами та проводимо для них спеціальні навчання.

Вже вісім наших колег-захисників повернулися до роботи після демобілізації і ми бачимо, що наша програма з реінтеграції реально працює.

Які інсайти дала Вам велика війна? Щоб Ви змінили, дивлячись назад?

Важливо готуватися до найгіршого та завжди мати план дій. І, якщо останній спрацює навіть, скажімо, на 30%  – це вже чудовий результат.

Я пам’ятаю засідання нашого кризового комітету, де ми прописували алгоритми дій на випадок порушення логістичних маршрутів, необхідності релокації співробітників, кібер-загрози тощо. Але кожна така нарада закінчувалася обговоренням планів щодо майбутнього розвитку, поточних проєктів, адже ніхто до кінця не усвідомлював, що чекає на нас попереду. Дивлячись назад, однозначно підготовка була б ще більш ґрунтовною.

 

*за обсягами продажу лікарських засобів у грошовому вираженні, за даними Proxima Research у 2024 році

 

Back to Farmak in the media

More posts