Nov 29, 2022

Victorious Contribution. How business supports Ukraine and Ukrainians during the war

Article in the original language

Десятий місяць удар російської агресії тримає не лише українська армія, а й українська економіка. Попри сильне падіння макропоказників, бізнес робить усе можливе, щоб забезпечити країну всім необхідним

Збройні Сили України дев´ять місяців відбивають наступ російських окупантів та звільняють захоплені ворогом території. Внесок у перемогу від бізнесу — це створення матеріальних благ, надання послуг, податкові та інші відрахування на користь держави. А також допомога волонтерам, переселенцям і всім, хто зараз потребує підтримки.

На сьогодні можна стверджувати, що ворогу не вдалося зломити наш економічний фронт. Критична кількість компаній з усіх галузей працюють. Працюють попри перебої у виробничих процесах, розриви каналів поставок і збуту, часом фізичне руйнування підприємств та логістичних складів. Працюють в умовах зниження попиту на продукцію та підвищення цін на енергоносії. Працюють, адаптуючись до перебоїв в електропостачанні, викликаних масованими ударами російських терористів по українській енергосистемі.

Усі ці фактори призведуть до падіння ВВП України у 2022 р. приблизно на третину (-31,5%, за останнім прогнозом НБУ), проте є надія, що вже наступного року економіка відновить зростання.

Що стосується податкових надходжень, то вони перекривають приблизно половину потреб країни, передусім через витрати, пов´язані з війною (міжнародні партнери не дають грошей на фінансування армії).

e6c35e2c70af67c9738e1ca2e5539700

Як бачимо, з середини літа спостерігається зростання податкових надходжень до загального фонду державного бюджету. Чому? Головних факторів кілька. По-перше, звільняються території, а компанії поступово адаптують бізнес-процеси, економічна активність розширюється (з важливою обмовкою: є небезпечна тенденція до зменшення прибутковості бізнесу). По-друге, з 1 липня в Україні повернули мита і ПДВ на імпортні товари (які були скасовані після початку російської агресії, щоб запобігти дефіциту на внутрішньому ринку). Також липні уряд відмовився від списку так званого критичного імпорту, коли дозволялося ввозити лише те, що в цьому переліку, щоб стримати відплив валюти за кордон. Ще одна причина поліпшення показників — інфляція, яка за десять місяців поточного року сягнула вже 24,8%. Саме тому податківці мають змогу звітувати про збільшення надходжень навіть порівняно із плановими. «У січні — жовтні поточного року надходження (сальдо) до загального фонду державного бюджету по платежах, що контролюються ДПС, становлять 575,7 млрд грн. Це на 87,6 млрд грн, або на 17,9% більше, ніж у січні — жовтні 2021 року. Показники розпису Міністерства фінансів України за доходами загального фонду державного бюджету виконано на 101,8%, додаткові надходження — 9,9 млрд грн», — йдеться у релізі ДПС.

Варто відзначити, що податків і зборів все одно сильно бракує для покриття бюджетних витрат, які кратно зросли у зв´язку з війною. Навіть якщо додати дивіденди держкомпаній, які в значних сумах надходили до казни в березні та червні. Серед найбільших джерел покриття дефіциту бюджету — емісія гривні (355 млрд грн з початку війни і до 15 листопада), міжнародна допомога (понад $24 млрд) та внутрішні запозичення урядом (ОВДП, включно з військовими облігаціями понад 186 млрд грн). Однак залежність від кредиторів не може бути надійною стратегією, а «друкувати» гроші треба з огляду на реальні ресурси щодо їх продуктивного освоєння.

У такій ситуації критично важливим є розвиток внутрішнього виробництва і збільшення власних доходів бюджету. Цьому сприяє кожен бізнес, що продовжує працювати. Деякі податки і збори будь-яка компанія сплачує до держбюджету та місцевих бюджетів безпосередньо, інші — генеруються поза її межами внаслідок збереження економічної активності, доходів і, отже, певної купівельної спроможності всіх членів суспільства — і бізнесу, і простих українців.

Центральну роль у цьому процесі відіграють великі компанії, на них лежить і найбільша відповідальність. Навесні ми вже розглядали діяльність найбільших платників податків, які вже тоді показали стійкість і результат. Настав час розглянути успішні кейси цих та інших бізнесів різних галузей з висоти дев´яти місяців повномасштабної війни.

АТБ, ритейлер

За 9 місяців підприємствами групи компаній «АТБ» було сплачено податків і зборів (включно з митними платежами та ЄСВ) на загальну суму 15,41 млрд грн. Зокрема, 10,31 млрд грн перераховано до держбюджету, 3,21 млрд грн – до місцевих бюджетів, 1,89 млрд грн – до цільових фондів.

З перших днів повномасштабної війни Група працює у режимі 24/7. Зокрема, запускаються в роботу нові розподільчі центрів (на заміну зруйнованим на Київщині та Херсонщині) та готуються до відкриття нові магазинів у безпечних мирних регіонах західних областей нашої країни. АТБ став одним з перших ритейлерів, який відкрив магазин у деокупованому Херсоні.

Група компаній надає підтримку українським військовим, вимушеним переселенцям, мешканцям зони бойових дій, волонтерським організаціям та постраждалим від ракетних ударів медичним установам.

З початку повномасштабної війни АТБ надала українцям гуманітарної допомоги на суму понад 200 млн грн. У магазинах мережі було зібрано на потреби ЗСУ і ТРО понад 300 т товарів та продуктів харчування.

Станом на сьогодні в Україні працюють 1144 дискаунтери «АТБ», понад 103 з них знаходяться у зоні бойових дій (а 170 магазинів мережі тимчасово призупинили діяльність, ще понад 100 опинилися на тимчасово захоплених територіях).

«Київстар», оператор телекомунікацій

ПрАТ «Київстар» продовжує забезпечувати зв`язок для людей, критичної інфраструктури та підприємств України. На сьогодні понад 80% мережі працює у звичайному режимі.

За січень-жовтень компанія сплатила 8 млрд 789 млн грн податків і зборів, з них за вісім місяців війни – 8,1 млрд грн. Найбільші статті відрахувань – ПДВ, податок на прибуток збір до Пенсійного фонду з послуг мобільного зв´язку та рента за користування радіочастотами.

Оператор телекомунікацій також виділив державі 300 млн грн на відновлення цифрової інфраструктури і розвиток системи протидії кіберзагрозам (половина з цієї суми вже перерахована). Кошти спрямовуються на спецрахунок United-24, відкритий у Нацбанку, відповідно до Меморандуму, підписаному між «Київстар» та Міністрерством цифрової трансформації України під час липневої конференції в швейцарському Лугано.

Крім того, компанія вже перерахувала майже 130 мільйонів гривень на гуманітарну допомогу ЗСУ, лікарням, літнім людям та постраждалим від війни. Абонентам надано безкоштовних послуг на суму понад 574 млн грн.

Стійкість країни до російської агресії посилює безпосередня діяльність компанії. Щодня майже 4 тис. її співробітників забезпечують успішну роботу компанії та працюють, щоб дати мобільний зв`язок та інтернет абонентам. Від 24 лютого інженери «Київстару» здійснили понад 16 тис. ремонтних робіт на базових станціях, зокрема, усуваючи пошкодження внаслідок обстрілів та руйнувань. Вже вдалося відновити мобільний зв`язок у понад 300 населених пунктах.

Компанія підтримує співробітників матеріально. На допомогу персоналу в 2022 р. виділено 411 млн грн — це, зокрема, матеріальна підтримка всього колективу впродовж перших шести місяців війни,  допомога на релокацію співробітникам, які виїжджали з небезпечних регіонів; часткова компенсація за оренду житла переміщеним співробітникам впродовж чотирьох місяців, підтримка колег, які втратили житло внаслідок війни тощо. Також компанія облаштувала пункти прихистку у своїх офісах на заході України, якими з кінця лютого до червня скористалися майже 900 осіб — співробітники зі своїми родинами.

«Метінвест», група гірничо-металургійних компаній

Від початку повномасштабної війни Група «Метінвест», попри зупинку кількох підприємств у Маріуполі, Авдіївці й Кривому Розі та логістичні обмеження, залишається одним із найбільших платників податків у країні. Компанія налагоджує роботу, де це безпечно для людей та економічно доцільно. Наразі «Метінвест» працює на рівні 30-50% від довоєнних потужностей. Пошук альтернативних каналів для експорту продукції разом із підвищенням операційної ефективності дали Групі змогу наповнювати скарбницю України.

Так, за 9 місяців цього року Група з урахуванням асоційованих компаній та спільних підприємств перерахувала до бюджетів усіх рівнів в Україні майже 18 млрд грн податків і зборів. Найбільша виплата – податок із прибутку. За січень-жовтень українські підприємства «Метінвесту» поповнили державний та місцеві бюджети на понад 6 млрд грн. Друга за величиною сума платежів – єдиний соціальний внесок, що становить 3,3 млрд грн. Далі йдуть податок на доходи фізичних осіб і плата за користування надрами – сплачено понад 3 млрд грн кожного податку.

Попри воєнні дії, за 9 місяців 2022 року підприємства «Метінвесту» збільшили виплату рентної плати на видобуток залізної руди на 38% проти аналогічного періоду минулого року – до 2,9 млрд грн, а плату за землю на 35% – до 856 млн грн. Також значним джерелом наповнення державного та місцевих бюджетів України став екологічний податок – 511 млн грн.

«Метінвест» також безпосередньо підтримує армію, мирних жителів, зокрема своїх співробітників. За 250 днів російської агресії на ці напрями спрямовано 2,1 млрд грн. Більше як половину цих коштів – 1,4 млрд грн – витрачено на забезпечення військових.

Наймасштабніші проєкти реалізуються в межах мілітарної ініціативи «Сталевий фронт Ріната Ахметова». Зокрема, «Метінвест» став одним із найбільших постачальників спецсталі та захисної амуніції в Україні. Компанія виробляє пластини для бронежилетів і захисні конструкції для зміцнення окопів. З її металу виготовлено 76 тис. протитанкових їжаків, а також інші потрібні на фронті вироби. Тактичне обладнання Група шукає та закуповує за кордоном. На передній край вже доставили 1750 тепловізорів, понад 800 дронів, 100 рацій і 15 супутникових артилерійських комплексів наведення вогню. Оборонців України захищатимуть 150 тис. бронежилетів від «Метінвесту», а це кожен десятий бронежилет в українській армії.

«Фармак», фармацевтична компанія

Акціонерне товариство «Фармак» за 10 місяців поточного року сплатило понад 593 млн грн податків до бюджетів усіх рівнів. Найбільшу частину становили податки із заробітної плати — майже 478 млн грн, що фактично відповідає показникам 2021 р. У критичний період вдалося зберегти команду та продовжувати виплати зарплат.

При цьому загальна сума сплачених податків за три квартали 2022 р. є меншою на 144 млн грн. Це сталося за рахунок скорочення податку на прибуток підприємства удвічі. Окупант у перші дні війни повністю знищив склад компанії із готовою продукцією та пакуванням на 1,5 млрд грн, що призвело не тільки до прямих збитків, але і до недоотриманого прибутку.

Ще 28 лютого — на самому початку повномасштабної війни, коли не було зрозуміло, чи зможе бізнес працювати у нормальному режимі в найближчому майбутньому, — компанія «Фармак» сплатила наперед податок на прибуток у розмірі майже 106 млн грн.

Коли на початку березня уряд відтермінував сплату податків для підприємств, що постраждали унаслідок війни, «Фармак» продовжив вчасно виконувати податкові зобов’язання у терміни, що були встановлені до війни.

Фармкомпанія також продовжує інвестувати у розвиток. Так, з початку року випущено на ринок 11 нових лікарських засобів і ще 6 будуть представлені до кінця грудня. У травні 2022 р. «Фармак» відкрила нову дільницю із виготовлення лікарських засобів у небулах, призначених для лікування захворювань дихальних шляхів, будівництво якої було розпочато до великої війни.

Виробник інвестував 11 млн грн у безпеку команди — облаштування сховищ, а також продовжує дбати і про захист навколишнього середовища: у червні на підприємстві введені в експлуатацію нові потужні водоочисні споруди європейського виробництва.

Крім того, «Фармак» та БФ «Родини Жебрівських» продовжують активно допомагати ЗСУ та цивільному населенню. На це з 24 лютого було спрямовано понад 45 млн грн.

Філіп Морріс в Україні, тютюнова компанія

За березень-жовтень 2022 року Філіп Морріс в Україні сплатила до бюджету 20,5 млрд грн податків, попри те, що її потужності опинилися в зоні бойових дій. Після зупинки фабрики поблизу Харкова компанія в квітні розпочала імпорт сигарет. А з серпня 2022 р. тимчасово запустила виробництво деяких своїх торгових марок сигарет на заводі Imperial Tobaсco у Києві.

Ще одним способом забезпечення стабільних податкових надходжень до бюджету в компанії бачать системну протидію нелегальному бізнесу. Адже під час російської агресії лише прискорилося зростання ринку нелегальної тютюнової продукції в країні, внаслідок чого, за оцінками «Кантар Україна», у 2022 р. держбюджет вже недоотримав 20,6 млрд грн. У листопаді Офіс генерального прокурора створює міжвідомчу робочу групу, яка відповідатиме за координацію зусиль у протидії нелегальному ринку сигарет.

Попри всі складності, у компанії постійно підтримують своїх працівників. Так, для переселенців знаходять житло в Україні і за кордоном. А співробітники інших офісів Philip Morris International зібрали для колег з України понад $550 тис. фінансової допомоги в рамках внутрішнього благодійного проекту Project with a heart у 80 країнах світу.

Крім того, Philip Morris International виділила $10 млн на підтримку міжнародних гуманітарних зусиль, у тому числі профінансувала придбання 22 машин швидкої допомоги та рентгенівського апарату для лікарні в Івано-Франківську.

BAYADERA GROUP, виробник і дистриб´ютор алкогольної продукції

З 24 лютого по 31 жовтня холдинг BAYADERA GROUP сплатив 2,04 млрд грн податків, з яких акциз становив 1,369 млрд (1,157 млрд з вітчизняної і 211 млн з імпортної продукції). Ще одна велика стаття відрахувань на користь держави – 515 млн грн ПДВ (266 млн грн з вітчизняної і 249 млн грн з імпортної продукції).

За цей же час компанія перерахувала на підтримку ЗСУ 15,36 млн, а на початку листопада оплатила комплекс з двох БПЛА на суму 1,98 млн грн.

Варто відзначити, що на самому початку війни холдинг терміново сплатив податків на суму 14,3 млн грн, а на утримання української армії – 5 млн грн. Тоді ж він оперативно скасував ліцензію на виробництво горілки HLIBNY DAR у Білорусі.

У березні компанія вимушено призупинила роботу через заборону продажу алкогольної продукції. Однак вона виплачувала заробітну плату співробітникам. Зараз у компанії працюють 3670 співробітників.

З квітня обмеження почали знімати, заводи запрацювали, поступово запустився внутрішній ринок, відновилися експорт та імпорт. Керівництву разом із командою вдалося спочатку відновити робочі процеси, а потім і адаптувати їх в умовах постійних змін: обмеження продажу, тривоги, відключення світла тощо. І вже до Дня Незалежності під торговими марками компанії на ринок вийшли нові горілки, вина та ігристе з патріотичними назвами.

Попри війну, відбувся сезон збирання винограду 2022 р. на виноробні KOBLEVO і АТ Радсад, що дасть змогу випустити нову партію винно-коньячної продукції.

Холдинг також підтримує проєкти корпоративної соціальної відповідальності та волонтерські ініціативи. Зокрема, триває постійний збір речей для переселенців з Маріуполя. Активно допомагають армії і філії в регіонах.

Carlsberg Ukraine, пивоварна компанія

Carlsberg Ukraine, частина однієї з провідних пивоварних компаній у світі Carlsberg Group, входить топ-25 найбільших платників податків України. За 10 місяців 2022 р. вона сплатила 2 337 млн грн податків та зборів до бюджетів усіх рівнів.

У компанії, яка визначила пріоритетом підтримку співробітників та збереження робочих місць, працюють 1300 осіб. І за час повномасштабної війни вдалося зберегти команду та заробітні плати, зокрема для мобілізованих працівників. Разом із Carlsberg Group компанія створила Фонд відновлення житла для колег, чиї домівки постраждали внаслідок війни.

Для виробництва продукції Carlsberg Ukraine використовує переважно українську сировину та матеріали (95% постачальників з України) та бере активну участь у роботі гуманітарного фронту. Так, з лютого 2022 р. компанія почала виробляти питну воду для гуманітарних потреб: понад 3 млн л уже доставлено в регіони. Виробництво та доставка води триває й досі.

Разом із Carlsberg Group компанія підтримала понад 10 благодійних фондів та організацій.

Серед проєктів – облаштування модульного містечка «Маріуполіс» для переселенців у Львові, відновлення Макарівської амбулаторії на Київщині, доставка велосипедів з Копенгагена для тимчасово переміщених осіб в межах проєкту Bikes4Ukraine, підтримка локальних виробників та населення продуктами харчування під час ініціативи Kind Hamper у Запоріжжі. Крім того, музей компанії «Львіварня» щомісяця перераховує 30% вартості квитків на благодійні проекти, зокрема на відновлення України через платформу UNITED24.

Carlsberg Group, Carlsberg Foundation і Tuborg Foundation перерахували 75 млн данських крон на підтримку українців.

Back to Farmak in the media

More posts