Олег СУПРУНОВИЧ

Головний енергетик АТ «Фармак»

Лис 25, 2019

ДІЄМО НА ВИПЕРЕДЖЕННЯ

«ЖИВИЙ ОРГАНІЗМ»

Побудова протипожежних систем на «Фармак» відповідає усім нормативним актам. Законом не передбачено окремих вимог, які стосувалися б фармацевтичних виробництв, правила є загальними для всіх підприємств. Однак спеціалісти «Фармак», відповідальні за пожежну безпеку, прекрасно усвідомлюють специфіку галузі та враховують усі нюанси, що стосуються типів протипожежних систем і їх використання, зокрема й особливі вимоги щодо вибухонебезпечних зон.

Зважаючи на те, що виробництво постійно вдосконалюється, встановлюється нове обладнання, реконструюються та розширюються чисті приміщення, так само динамічно, як живий організм, нарощується і система протипожежного захисту – додаються нові елементи: модулі, датчики тощо.

 

АВТОМАТИЧНЕ РЕАГУВАННЯ

Алгоритми дії при спрацюванні попередження про небезпеку залежать від типу приміщення. У будь-якому разі, відразу після спрацювання якогось із датчиків, паралельно із надходженням повідомлення до диспетчера, спрацьовують гучномовці, оголошуючи про необхідність співробітникам негайно покинути приміщення. Після цього, залежно від типу приміщення, може спрацювати відключення вентиляційної системи, закриття вогнезахисних клапанів, відключення ліфтів, відкриття вхідних дверей – і приміщення буде готове прийняти команду пожежників.

Низка приміщень передбачає автоматичне пожежогасіння. І якщо хтось припускає, що це відбувається так, як у кіно, коли зі стелі починають бити фонтани, то ні, це не так. Подібна система призвела б до пошкодження обладнання, продукції, матеріалів тощо. Тому на складі готової продукції, у серверних, в одній із котелень та низці інших приміщень встановлено системи газового пожежогасіння. Вони діють у такий спосіб: спрацьовує аерозоль, який призводить до загоряння в повітрі й моментально випалює в приміщенні весь кисень і таким чином пожежа припиняється. Максимум наслідків після спрацювання такої системи – це тонкий шар пилу.

 

ПІД КОНТРОЛЕМ СПЕЦІАЛІСТІВ

Паралельно з оповіщенням співробітників сигнал про можливу пожежу надходить до диспетчера. Навіть якщо його на цей момент немає на місці, він отримує смс. Таке ж повідомлення надходить заступникові відділу охорони праці та інженеру, відповідальному за протипожежний захист. При спрацюванні в цехових приміщеннях – сигнал про пожежу надходить також на дисплей оператору БТМ. Далі диспетчер повинен зв’язатися з відповідальними за пожежну безпеку в підрозділі або ж зі змінним персоналом, який перебуває у місці спрацювання сигналізації. Якщо одразу зв’язатися не вийшло, він повинен особисто переконатись у тому, чи загоряння насправді відбулося.

 

КОЛИ ХИБА – НА КОРИСТЬ

На щастя, досі такі повідомлення були хибними. Зазвичай це відбувалося через дуже високу чутливість датчиків. Встановлений у них світлочутливий елемент реагує не тільки на задимлення, а й на інші, навіть найменші зміни, як-то викид пари або пилоутворюючої речовини. Бувало, провокували спрацювання системи підрядники, які здійснювали ремонтні дії, не зваживши на близькість датчика. Одного разу причиною тривоги став обід у мікрохвильовці, що задимівся через неправильний режим розігрівання. Не обходиться без ексцесів і на кухні, адже для виділення пари достатньо випадково хлюпнути рідиною на плиту. Саме тому, через близькість до кухні, інженерний корпус – найбільш тренований з усіх.

Звісно, не всі наші колеги у захваті від того, що трапляються хибні спрацювання. Однак у цьому є своєрідний позитив. По-перше, це означає, що система працює на «відмінно». Хоч щонайменше раз на рік і здійснюється повна перевірка за допомогою генератора диму, хибне спрацювання – це ще один привід переконатися, що система в робочому стані. По-друге, це нагода відпрацювати дії, необхідні в разі пожежі, як співробітникам, котрі перебувають у приміщенні, так і тим, хто відповідає за контроль над загорянням та його ліквідацію.

 

НАВЧЕНИЙ – ЗНАЧИТЬ, УБЕЗПЕЧЕНИЙ

Та, звісно, такі «стихійні» навчання – тільки додаток до планомірної роботи, здійснюваної для забезпечення протипожежних заходів. Обізнаність персоналу з правильним алгоритмом дій контролює відділ охорони праці, який проводить періодичні навчання й інструктажі та створює для кожної групи працівників детальну інструкцію з пожежної безпеки.

Масштабні навчання проводить голова профкому, який також є головою штабу з ліквідації надзвичайних ситуацій. Зазвичай щороку до нас приїжджають загони ДСНС і дають бажаючим спробувати себе у ролі рятівника відпрацювати дії з вогнегасником на справжньому полум’ї, ознайомитися з роботою протипожежних гідрантів тощо.

 

ДО НОВОГО РІВНЯ ДОСКОНАЛОСТІ

Хоч якою чутливою є нинішня система пожежної безпеки, як відомо, немає меж для досконалості. Наразі триває технічне оснащення нового виробничого корпусу, планується будівництво лабораторно-офісного приміщення. Для того, щоб абсолютно всі технологічні параметри були на одному передовому рівні, активно обговорюється рішення про встановлення у них протипожежної системи нового покоління. Від наявної її відрізнятиме значно більший ступінь діджиталізації: усі системи матимуть інтерфейси обміну даними, це зробить їх більш гнучкими і розширить їхні можливості. Такі системи краще адаптуються до конкретних виробничих умов, що мінімізує кількість хибних спрацювань. Нині ми маємо систему BMS, яка дозволяє оператору контролювати всі мікрокліматичні параметри у виробничих приміщеннях. В майбутньому цей процес може бути інтегрованим з протипожежною системою та іншими системами безпеки. При цьому оператори отримуватимуть не просто повідомлення: «Тривога! Можливо, тут є пожежа!» Інформація буде подана на принципово іншому рівні. Завдяки новим датчикам та новим системам передачі даних оператор знатиме, де саме і що саме відбувається, а в поєднанні із відеонаглядом – ще й бачитиме реальну картину. У планах також створення єдиного диспетчерського пункту, де перебуватимуть усі необхідні чергові спеціалісти. Це дозволить зменшити час на комунікацію та узгодження і ще швидше застосувати правильний алгоритм дій.

Назад на головну