Дмитро Таранчук

Директор з правового забезпечення ПАТ "Фармак"

Бер 01, 2019

Дозвіл виробникам генериків проводити дослідження до закінчення патенту на оригінальні ліки – в інтересах споживачів.

“Фармак” виробляє генеричні лікарські засоби, стратегія компанії – вихід брендованих генериків, які мають повністю доведену ефективність і є доступними для населення. Вихід продукту на ринок, згідно зі стратегією, повинен відбутися наступного дня, тижня або місяця після закінчення патенту. У стратегії нашої компанії ніколи не було метою вийти на ринок раніше, або зробити що-небудь пов’язане з безпосереднім порушенням прав патентовласника. Ми будуємо свій бізнес прозоро і суворо дотримуємося встановлених законів. Для розробок ми здійснюємо патентний пошук і моніторимо – які є патенти, їх терміни дії, на що патенти поширюються. Нам важливо своєчасно спланувати процес, щоб бути першими – в цьому суть роботи генеричної компанії. Зауважу, що фармрозробка препарату займає від 2 до 5 років, при цьому, не маючи можливість робити повноцінну підготовку, компанія відстає від виведення продукту на ринок.

Ми бачимо, що на сьогоднішній день наш Закон “Про охорону прав на винаходи і корисні моделі” не містить окремої норми, яка б описувала право розробника вести будь-які дослідження з правом ввезення зразків, формування досьє аж до подачі на держреєстрацію. З огляду на особливості нашого законодавства, ми не можемо завезти зразки для дослідження, в зв’язку з наявністю конкретного патенту з реєстру. Це призводить до зміщення термінів розробки, або до пошуку альтернативних варіантів за кордоном, що не завжди фінансово виправдано.

Інший варіант – домагатися змін в законодавстві, які б дозволили легально на законних підставах проводити розробки і дослідження і не були б порушенням прав власників патентів. Закон застарів, і зараз є спроби зробити реформу в цій сфері, зокрема підготовлено відповідний проект внесення змін Міністерством економіки. Всі ці зміни відповідають інтересам споживачів і дають їм можливість купувати необхідні лікарські препарати за менші гроші. 

Внесення змін до законодавства розширить конкуренцію і дозволить споживачам, після закінчення патенту на оригінальний препарат, мати право його вибору, що призведе до зниження цін на дані ліки.

 

Назад на головну