Володимир Костюк

Виконавчий директор ПАТ "Фармак"

Жов 25, 2018

Інвестуючи в майбутнє

Шлях ПАТ “Фармак” – це постійний розвиток, впровадження інноваційних рішень в управлінські та виробничі процеси, безперервний рух і невпинне вдосконалення. Саме він привів нас до лідерства у 2010 році, й відтоді ми утримуємо лідерські позиції. Та ми не зупиняємося ні на хвилину – думаємо, прогнозуємо, плануємо. Крок нашого планування – 5–10 років. У фармацевтичній компанії, яка випускає генеричні препарати, інакше не можна, адже на розробку препарату йде в середньому 4–6 років.

«Фармак» як лідер фармацевтичного ринку постійно запроваджує інновації у виробничі та управлінські процеси.

За короткий час «Фармак» трансформувався з хіміко-технологічного заводу в інноваційну компанію. Ми змогли побудувати в Україні європейське виробництво, де випускаються лікарські препарати європейського рівня для нашого ринку та для більш ніж 20 країн Європи і СНД. І це одні і ті ж лікарські засоби. З однієї й тієї ж партії. Сьогодні «Фармак» – це 7 га концентрації інновацій, що становлять арсенал сучасної фармацевтичної індустрії! Ми не просто стежимо за нововведеннями, а й локалізуємо та адаптуємо їх тут, в Україні, на власному виробництві. Компанія пройшла еволюцію від виробничого майданчика до технопарку, у якому сконцентровані основні інноваційні технології та виробництва. Характерна риса «Фармак» у тому, що ми не лише слідкуємо за інноваціями, а локалізуємо та адаптуємо їх тут, в Україні, на власному виробництві.

З 1995 року ПАТ «Фармак» інвестував у модернізацію та інновації 239 млн доларів США. 2017 року інвестиції ПАТ «Фармак» у розвиток та модернізацію становили 486 млн грн. У 2018-му ми плануємо збільшити наші інвестиції більш ніж на третину проти 2017 року – до 638 млн грн. Проект «Тверді лікарські засоби – 2» залишиться основним на цей рік. Після введення його в експлуатацію сукупні потужності з виробництва таблетованих лікарських засобів мають зрости удвічі – до 3 млрд дозованих одиниць на рік. Також компанія і далі інвестуватиме в модернізацію та дооснащення активних виробництв, інформаційні технології, лабораторії відділу контролю якості та лабораторію біотехнологій. Особливу увагу ми приділяємо розробці нових препаратів. Цьогоріч ми плануємо витратити на дослідження та розробки 290 млн грн. Усього на різних стадіях реалізації в компанії понад 10 серйозних проектів капітальних інвестицій.

Якщо говорити про пріоритетність біотехнологій у медицині та фармацевтиці, то «Фармак» і далі розвиватиме свій біотехнологічний напрям. На цей момент компанія укомплектувала біотехнологічну лабораторію, що дає змогу змоделювати процес отримання активної речовини – основного компонента лікарського засобу, який має терапевтичні властивості. Сума інвестицій у цей проект становить 60 млн грн.

Ми нарощуємо наші компетенції у галузі біотехнологій та активно працюємо над отриманням власних генно-інженерних білків терапевтичного призначення. Ми плануємо всесторонньо охарактеризувати ці субстанції, робити з них готові лікарські форми. Проводити доклінічні та клінічні дослідження. Після цього ми зможемо говорити про будівництво біотехнологічного виробництва. Це перспектива 5 років, не менше.

Сьогодні важливим є співпраця з сучасними науковими центрами. Так, з 2017 року «Фармак» є учасником програми «Горизонт-2020» та задіяний у проектах VAHVISTUS і ORBIS за напрямом Research and Innovation Staff Exchange (RISE). Це унікальна можливість ознайомитися з новими розробками наукових лабораторій країн ЄС.

Спільно з Інститутом органічної хімії Академії наук України, кафедрою хімії Університету Гельсінкі (Фінляндія), Інститутом полімерів, композитів та біоматеріалів, Pozzuoli (Неаполь, Італія), «Фармак» створив консорціум VAHVISTUS. Його партнерами також стали Національний інститут досліджень Амазонії (INPA, Бразилія), Університет Ibn-Tofail (Кенітра, Марокко) та Університет Флориди (Гейсвіль, США). До консорціуму ORBIS, окрім «Фармак», увійшли Університет Познані (Польща), Університет Варшави (Польща), Університет Нью-Джерсі (США), Університет Дубліна, зокрема Триніті коледж (Ірландія), кафедра фармації Університету Гельсінкі (Фінляндія). Промисловими партнерами консорціуму стали фармацевтична компанія Zentiva (зі штаб-квартирою в Празі, Чехія) та Applaid Process Consulting (Ірландія).

Також «Фармак» співпрацює з усіма профільними вишами України. Сьогодні у «Фармак» працюють 35 кандидатів і докторів наук.

Стратегічна мета компанії – нарощувати присутність «Фармак» на європейському ринку. До 2020 року ми плануємо збільшити частку експорту до 40%. Ми розглядаємо можливість придбання фармацевтичного підприємства в Європі. Польща була першим кроком, нині розглядаємо й інші країни.

Назад на головну