Володимир Костюк

Виконавчий директор ПАТ «Фармак»

Тра 30, 2019

Крокуючи в майбутнє. Які з рішень стають найбільш інноваційними

ФАРМАКОЛОГІЧНІ Й ЕКОНОМІЧНІ АСПЕКТИ ДО ЯДРА СИСТЕМИ РУХ У НОГУ З ЧАСОМ

За короткий час «Фармак» здійснив трансформацію з хіміко-технологічного заводу в інноваційну компанію. В Україні було побудовано сучасне виробництво, на якому випускаються лікарські препарати європейського рівня для вітчизняного ринку та для більш ніж 20 країн Європи та СНД – і це одні й ті ж ліки, однаково якісні лікарські препарати. Сьогодні «Фармак» – це 7 га концентрації інновацій, що становлять арсенал сучасної фармацевтичної індустрії!

СТРАТЕГІЧНЕ ПЛАНУВАННЯ

Характерна риса «Фармак» – не просто відстежувати інновації, а й втілювати їх на власному виробництві. На розробку лікарського препарату генеричній компанії потрібно 4–6 років, тому крок планування у «Фармак» – 5–10 років.

ВТІЛЕННЯ МАСШТАБНИХ ПРОЕКТІВ

Сьогодні в нас діють новітні лабораторії та R&D комплекс. Це інтелектуальні кластери, в яких зосереджені процеси зі створення нових технологій, їх оптимізації, вбудовування якості з використанням сучасного аналітичного обладнання. Кожен із проектів «Фармак» є знаковим, чи то йдеться про глобальне дослідження оригінальних молекул для таких лікарських препаратів, як «Амізон», «Ефіаль» та інших лікарських засобів, чи то про кооперацію з міжнародними компаніями.

НАБУТТЯ НОВОГО ДОСВІДУ

Співпраця з іноземними компаніями – це завжди нові технології і нові знання. На початку 2000-х «Фармак» почав виробляти інсуліни за технологією компанії Eli Lilly (США). «Фармак» – друга компанія у світі, якій було передано технологію виробництва картриджів з інсуліном, що є комплексом складних технологій. 12 років тому Компанія прийняла пропозицію європейських партнерів на розробку та виробництво відповідно до європейських вимог рентгеноконтрастного засобу «Магнегіта». «Фармак» перебудував основні процеси й повністю адаптувався до нових регуляторних вимог. Продукт був успішно виведений на європейський ринок, і тепер ми виробляємо за такою моделлю ще один продукт – «Дотагіта».

РОЗШИРЕННЯ ВИРОБНИЦТВА

Ми відчували необхідність розширення діяльності з виробництва готових лікарських засобів та активних фармацевтичних інгредієнтів (АФІ). Тому було прийнято рішення створити новий департамент з виробництва АФІ в Шостці.
Нове виробництво було створене на базі індустріального парку СВЕМа і займає 4 га. Сьогодні це сучасний комплекс, що відповідає вимогам GMP і містить виробничі дільниці, лабораторії контролю якості та логістичний центр.
У департаменті працює автономна й універсальна лабораторія. Усі процеси хроматографічної, аналітичної, мікробіологічної лабораторій та сектору стабільності зосереджені в одному комплексі. Оновлена дільниця з логістики має 536 палетомісць по 500 кг або 268 тонн різної сировини і субстанцій. Також є інженерно-технічний цех з паровим генератором, двома потужними оливними компресорними установками, адсорбційний генератор, власний енергоблок, водогрійні котли.
На виробництві діють сучасні системи очищення води. У нас навіть є акваріум із рибками, до якого вода надходить після очищення.

«Фармак» – друга компанія у світі, якій було передано технологію виробництва інсулінів у картриджах, що є комплексом складних процесів.

РАЦІОНАЛЬНІ ІНВЕСТИЦІЇ

З 1995 року «Фармак» інвестував у модернізацію та інновації 239 млн доларів США. 2017 року інвестиції ПАТ «Фармак» у розвиток та модернізацію становили 486 млн грн. У 2018-му їх обсяг зріс більш ніж на третину – до 638 млн грн. Основним цього року став проект «Тверді лікарські засоби – 2». Його реалізація дозволить збільшити сукупні потужності з виробництва таблетованих лікарських засобів майже удвічі – до 3 млрд дозованих одиниць на рік. Також Компанія й надалі інвестуватиме в модернізацію та дооснащення активних виробництв, інформаційні технології, лабораторії відділу контролю якості та лабораторію біотехнологій. Особливу увагу ми приділяємо розробці нових лікарських засобів. Усього на різних стадіях реалізації в Компанії понад 10 серйозних проектів капітальних інвестицій.

РОЗВИТОК БІОТЕХНОЛОГІЙ

На сьогодні Компанія укомплектувала біотехнологічну лабораторію, що дає змогу змоделювати процес отримання активної речовини – основного компонента лікарського засобу, який має терапевтичні властивості. Сума інвестицій у цей проект становить 60 млн грн.
Ми нарощуємо наші компетенції у галузі біотехнологій та активно працюємо над отриманням власних генно-інженерних білків терапевтичного призначення. Ми плануємо всесторонньо охарактеризувати ці субстанції, робити з них готові лікарські форми, проводити доклінічні та клінічні дослідження. Після цього ми зможемо говорити про будівництво біотехнологічного виробництва. Це перспектива 5 років, не менше.

З 2017 року «Фармак» є учасником програми «Горизонт-2020» та задіяний у проектах VAHVISTUS і ORBIS за напрямом Research and Innovation Staff Exchange (RISE). Це унікальна можливість ознайомитися з новими розробками наукових лабораторій країн ЄС. Спільно з Інститутом органічної хімії Академії наук України, кафедрою хімії Університету Гельсінкі (Фінляндія), Інститутом полімерів, композитів та біоматеріалів, Pozzuoli (Неаполь, Італія) «Фармак» створив консорціум VAHVISTUS. Його партнерами також стали Національний інститут досліджень Амазонії (INPA, Бразилія), Університет Ibn-Tofail (Кенітра, Марокко) та Університет Флориди (Гейсвіль, США). До консорціуму ORBIS, окрім «Фармак», увійшли Університет Познані (Польща), Університет Варшави (Польща), Університет Нью-Джерсі (США), Університет Дубліна, зокрема Триніті коледж (Ірландія), кафедра фармації Університету Гельсінкі (Фінляндія). Промисловими партнерами консорціуму стали фармацевтична компанія Zentiva (зі штаб-квартирою в Празі, Чехія) та Applaid Process Consulting (Ірландія).
Також «Фармак» співпрацює з усіма профільними вишами України. Сьогодні у «Фармак» працюють 35 кандидатів і 5 докторів наук.

ЕФЕКТИВНИЙ МЕНЕДЖМЕНТ

Люди – одна з основних цінностей Компанії. Передусім ми дбаємо про наших співробітників. Компанія надає можливість постійного розвитку. На підприємстві діє «кафетерій мотивації»: кожен може обрати для себе програму. Компанія регулярно направляє працівників на навчання, як в Україні, так і за кордон.
Ми запрошуємо до «Фармак» міжнародних експертів. У такий спосіб ми дбаємо про професійний та кар’єрний розвиток для працівників. Понад 80% управлінських вакансій закриваються власними кандидатами.

ПРИСУТНІСТЬ НА МІЖНАРОДНОМУ РИНКУ

Стратегічна мета Компанії – нарощувати присутність «Фармак» на європейському ринку. До 2020 року ми плануємо збільшити частку експорту до 40%. Ми розглядаємо можливість придбання фармацевтичного підприємства в Європі. Польща була першим кроком, нині розглядаємо й інші країни.

Назад на головну