Роман Смішко

Керівник департаменту досліджень та розробки ПАТ "Фармак"

Лис 08, 2018

Технології: безперервне покращення

Сьогодні «Фармак» може з гордістю сказати: у Компанії є достатній науковий потенціал для того, щоб задовольнити практично будь-які вимоги маркетологів щодо актуальних для ринку лікарських засобів.

Якщо ми озирнемося на роки назад, то не секрет – побачимо досить помітні відмінності у вимогах до виробництва лікарських засобів для українського ринку і для європейського або американського. А оскільки ПАТ «Фармак» орієнтується на найвищі стандарти, Компанією було здійснено цілу низку інноваційних удосконалень, аби відповідати міжнародним вимогам. Проте світова фарміндустрія не стоїть на місці, тож нам треба вміти бачити наперед. Досягнення нових результатів стає можливим завдяки таким ключовим факторам, як розвиток R&D центру, виробництво власних АФІ та вертикальна інтеграція розробки, створення сучасного виробництва, що надає змогу виробляти складні та інноваційні препарати, підвищення компетенцій у сфері біотехнологій.
Головний скарб Компанії – це дружні та кваліфіковані працівники. Департамент R&D не виняток, ми пишаємося тим, що об’єднуємо поважних науковців і талановиту молодь. Але для того щоб вони могли реалізувати свій потенціал, також потрібні технології. Тож протягом останніх 10 років лабораторію дослідницького центру було оснащено сучасним аналітичним та технологічним обладнанням. Складні аналітичні випробування, здійснювані в рамках клінічних досліджень, дають гарантію відповідності наших продуктів оригінальним. А завдяки майданчику, де промислові технології відтворено в пілотному масштабі, ми впевнені: при переході на промисловий рівень виробництва всі необхідні параметри процесу та показники якості продукту будуть саме такими, як було визначено профілем оригінального продукту.

Виробництво у Шостці вимагає розробляти та впроваджувати нові субстанції. Для цього 2017 року була створена окрема лабораторія синтезу АФІ, націлена на зміцнення позицій Компанії на вертикальну інтеграцію розробки. У найближчих планах на майбутнє вже є впровадження 20 нових субстанцій. Технологічні потужності це дозволяють: тут є сучасні лабораторії, застосовуються новітні методики виробництва. Зокрема, треба звернути увагу на установку проточного синтезу, що надає можливість опановувати нові методи отримання субстанцій, які неможливо або затратно виробляти за класичною схемою синтезу. Новітні технології не лише дають змогу оптимізувати і пришвидшувати процеси, а й допомагають здійснювати набагато складніший синтез, ніж це можливо зробити в звичайному реакторі, що застосовується у фармацевтичній промисловості. Вочевидь можливість виробляти власні АФІ надає Компанії чимало переваг: це й незалежність від постачальників субстанцій, і впевненість у якості, швидкість у досягненні бажаних  результатів.

Колись «Фармак» розпочинав своє існування як хімічний завод; у 90-ті почалося виробництво готових лікарських форм, розчинів і таблеток – спочатку це були досить нескладні продукти. Сьогодні ж ми можемо запропонувати ринку високотехнологічну сучасну продукцію – це препарати у ліпосомальних формах, емульсії, суспензії, таблетки з пролонгованою дією, створення яких потребує всебічних знань як про продукт, так і про процес та обладнання, дотримання постійного контролю. Ці моделі мають назву – Design space та Quality by design, Компанія використовує їх і з кожним новим інжиніринговим проектом впроваджує елементи постійної верифікації процесу у рутинні виробничі операції.

Проактивність та погляд у майбутнє – це ключові риси сучасного R&D. Біотехнології – це візитівка успішної фармацевтичної компанії. Саме у сфері генної інженерії та біосинтезу й відбуваються найбільш помітні відкриття сучасної фармацевтичної науки. Задля того, щоб іти в ногу з часом, у нас було створено й оснащено сучасним обладнанням біотехнологічну лабораторію. У перспективі – виробництво біотехнологічних субстанцій, що ставатимуть основою для власного виготовлення біопрепаратів.

Підсумовуючи, можна ще раз наголосити: Компанія володіє потужними технологічним і науковим потенціалом. Препарати, які ми пропонуємо українському і закордонному ринку, відповідають міжнародним стандартам якості. Тож покращення, що відбувалися протягом останніх 10 років, не зменшуючи обертів, стрімко йдуть далі та дають нам впевненість у розвитку і досягненні нових висот, як в Україні так і у світі.

Назад на головну