На фармацевтичному ринку змінився лідер. Вітчизняний виробник «Фармак» вперше вийшов на перше місце з продажу ліків. Компанія потіснила німецьку Berlin-Chemie/Menarini Group, яка одразу опустилася на третє місце. А французька Sanofi-Aventis, не дивлячись на об’єднання з чеською Zentiva, не змогла вийти на заплановані показники і залишилася на другому.
Фармацевтичний ринок України за минулий рік виріс на 14% у грошовому вираженні (до 23,24 млрд. грн) і на 5% у натуральному (1,38 млрд. упаковок), йдеться у звіті дослідницької компанії Proxima Research. В свою чергу, роздрібний продаж склав 19,7 млрд. грн. (1,2 млрд. упаковок). У минулому році значно виросла частка виробників ліків — до 27%, на суму 7 млрд. грн. При цьому в незначній мірі зменшилася частка продаж імпортних препаратів — з 73% до 71%. В цілому, на десятку найбільших виробників протягом останніх п’яти років припадає 30% частки ринку по об’ємам роздрібної реалізації лікарських препаратів в Україні.
В результаті, німецька компанія Berlin-Chemie/Menarini Group, яка займала перше місце з роздрібних та госпітальних продаж у 2009 році, опустилася на третю сходинку (див. таблицю). А лідером ринку вперше став вітчизняний виробник — компанія «Фармак», чия частка в загальному об’ємі продаж склала 4,65%. Друге місце залишилося за французькою Sanofi-Aventis з часткою 4,35%. В кінці 2009 року компанія об’єдналася з чеською Zentiva, що відобразилося на її ринковій частці. Отримати коментарі в компаніях вчора не вдалося.
Berlin-Chemie втратила свої позиції з деяких причин. «З серпня по грудень минулого року Держінспекція з контролю якості препаратів блокувала продаж трьох препаратів, які займали 30% в об’ємі продажів компанії», — пояснив Ъ топ-менеджер в одному з великих фармвиробників. Мова йде про ліки «Мезим», «Простамол» та «Еспумізан». За словами виконавчого директора Асоціації міжнародних фармацевтичних виробників (АІРМ Ukraine) Володимира Ігнатова, препарати Berlin-Chemie підроблялися, а інспекція, замість того, щоб шукати підробки та їх виробників в середині країни, під час розтаможування товару відправляла його на контроль якості, створюючи штучний дефіцит.
Лідерство «Фармака» — результат довгострокового інвестування у виробництво, продажі та маркетинг, кажуть учасники ринку. «Компанія перша серед українських почала приводити виробництво до стандартів GMP. Відкрила нові виробничі лінії. Поповнила портфель генеричних ліків, що мають більший попит та адаптовані до потреб ринку», — говорить пан Ігнатов.
А криза та післякризовий час стали стимулятором для росту частки компанії. «Населення переорієнтувалося з більш дорогих зарубіжних ліків на вітчизняні, які коштують дешевше», — додає Володимир Ігнатов. За словами експерта, за результатами 2011 року компанія «Фармак» зможе закріпитися на першому місці та укріпити свої позиції, продовжуючи інвестувати в розширення портфелю лікарських засобів та виробничі потужності.
Вероніка Гаврилюк