Усе починалося з 54 працівників і виготовлення діючих речовин для лікарських засобів. Сьогодні Farmak випускає понад 450 найменувань ліків, які експортує до 60 країн світу.
Українська фармацевтична компанія Farmak у 2025 році святкує 100-річчя з дня заснування. Її історія розпочалась у 1925 році з відкриття заводу ім. Михайла Ломоносова — першого в Україні виробництва синтетичних лікарських засобів. Тоді завод випускав два основні продукти — хлороформ (анестетик) і саліцилову кислоту (протизапальний засіб).
Київський хіміко-фармацевтичний завод ім. М.В. Ломоносова, 1925 рік
Сьогодні Farmak має виробництво в Україні та Іспанії. Компанія реінвестує більшу частину прибутку у розвиток. Наразі в Україні працює близько 3000 людей.
Протягом 100-літньої історії Farmak пережив війни, кризи й політичні трансформації. За цей час змінювалися технології, ринки, стандарти якості. Кожен період вимагав адаптації — від радянської планової економіки до сучасних міжнародних вимог. У спецпроєкті, створеному для компанії Farmak, LIGA.net розповідає про цей шлях.
Виробництво Farmak, 2025 рік
Від планової до ринкової економіки
З розпадом Радянського Союзу колишнє державне підприємство у 1991 році перетворюється на акціонерне товариство “Фармак”. Під керівництвом Філі Жебровської, яка очолила компанію у 1995 році, відбулися кардинальні зміни — завод почав трансформацію з виробництва діючих речовин на випуск готових ліків.
Важливим етапом у розвитку стало партнерство з одним зі світових лідерів у фармацевтиці, американською корпорацією Eli Lilly наприкінці 1990-х. Farmak уклав довготривалу угоду про трансфер виробництва готових лікарських форм інсулінів.
Філя Жебровська разом з іноземними партнерами відкриває технологічну лінію з випуску людських генно-інженерних інсулінів
Розробка нових ліків — шлях від лабораторії до аптечної полички
Щороку компанія випускає близько 20 нових продуктів. За цими переконливими показниками — титанічна робота сотень людей.
Як розповідає начальниця відділу розвитку портфеля Ольга Артемчук, рішення щодо того, який лікарський засіб наступним поповнить асортимент Farmak, ухвалюється на основі поєднання медичних, соціальних та економічних факторів. Потреби пацієнтів визначаються з урахуванням аналізу не покритих медичних потреб, епідеміологічних даних, зворотного зв’язку від пацієнтів і лікарів. Важливим є також урахування глобальних викликів (пандемії тощо).
“Наразі в Україні пріоритетними напрямками лікування є серцево-судинні захворювання, цукровий діабет, бронхіальна астма, психоневрологічні захворювання, патологія репродуктивної сфери, ВІЛ/СНІД. Також зросли потреби у лікарських засобах, що застосовуються при бойових травмах — знеболювальні й анестетики, антисептики й антибіотики для профілактики та лікування інфекцій у польових умовах, кровоспинні засоби, протиопікові засоби (спреї, креми, гелі), інфузійні розчини”, — Ольга Артемчук, начальниця відділу розвитку портфеля.
Начальник технологічної лабораторії Володимир Яременко пояснює: розробка лікарських засобів — це складний і багатогранний процес, що поєднує наукову творчість, пошук рішень, а також чітке дотримання термінів і бюджетів.
“Кожен проєкт ми оцінюємо за комплексним показником складності. Але правда в тому, що “простих” препаратів не існує — за кожним стоїть щоденна командна робота, десятки рішень і сотні запитань. Від ухвалення ідеї до появи на полиці аптеки звичайного генеричного* лікарського засобу зазвичай проходить не менше двох років. Більш складні препарати потребують до трьох років, тоді як створення особливо складних форм — таких як пролонговані та кишковорозчинні таблетки, парентеральні суспензії**, емульсії або багатокомпонентні комбіновані препарати — може тривати понад три роки”, — Володимир Яременко, начальник технологічної лабораторії.
Цех з виробництва твердих лікарських засобів, Farmak, 2025 рік
“Робота на фармацевтичному виробництві — це щоденна відповідальність за якість і безпеку кожної серії лікарських засобів і високий професіоналізм. Усі процеси на лініях чітко регламентовані, кожен етап контролюється. Це складна, уважна й високоточна робота. Витримати ритм, відповідати високим стандартам — це під силу не кожному. Не просто підібрати людей у команду, проте всі люди, які тут — це ті, на кого я завжди можу покластися”, — Наталія Шиліна, начальниця виробництва цеху з виготовлення ліків у твердих формах.
Як гарантується якість кожного лікарського препарату
Начальник відділу контролю якості Міккі Кота запевняє: кожна партія ліків проходить багатоетапний контроль у різних лабораторіях. Контролюється все до найменших дрібниць: вхідна сировина, напівпродукт, готовий продукт, пакувальні матеріали тощо.
Для цього лабораторії компанії сертифіковані на проведення 140 методів випробувань, наведених у Європейській, Британській фармакопеї та фармакопеї США. Вони детально регламентують методики випробувань, вимоги до сировини, готової продукції та допоміжних речовин. Завдяки відповідності цим стандартам, результати лабораторних досліджень визнаються на міжнародному рівні.
“Якщо сировина не відповідає показникам якості, їй присвоюється статус “брак”, і використання такої сировини у виробництві забороняється. Не менш важливими є умови виробництва, тому також оцінюється якість води, повітря, чистота обладнання, щоб запобігти потраплянню мікроорганізмів у лікарські засоби”, — Міккі Кота, начальник відділу контролю якості.
Загалом у лабораторіях департаменту контролю якості використовується 435 одиниць обладнання, виготовленого в ЄС, США та в Японії, вартість якого може сягати понад 10 мільйонів гривень за один прилад.
“У лабораторіях контролю якості використовується більше 10 різноманітних комп’ютеризованих систем, таких як лабораторно-інформаційна система менеджменту, системи для управління лабораторним обладнанням, документообігом, стандартами та реактивами. Усі ці системи фіксують всі дані в процесі проведення контролю, організовують і систематизують інформаційні потоки в лабораторії — це особливо перевіряють європейські регуляторні органи й це дозволяє нам автоматизувати та диджиталізувати процеси контролю якості”, — зазначає Міккі Кота.
Компанія щороку спрямовує понад 100 мільйонів гривень на забезпечення діяльності лабораторій контролю якості, що дозволяє забезпечувати якісними ліками споживачів у 60 країнах світу.
Компанія постійно інвестує в розвиток персоналу й підтримання стандартів якості. Саме це дозволяє утримувати працівників, зберігати лідерство на ринку й бути успішними вже 100 років.
*Генеричний лікарський препарат — лікарський засіб, який за терапевтичною ефективністю й безпекою повинен відповідати інноваційному (оригінальному) препарату, що виробляється фармацевтичними підприємствами після закінчення терміну дії патентного захисту.
** Парентеральні лікарські препарати — це стерильні лікарські засоби, призначені для введення безпосередньо у великий кровоток організму людини або тварини.