Великий бізнес — велика відповідальність. Розповідаємо про компанії, які надають комплексну підтримку державі та суспільству у цей непростий час
Відомо, що надходження від податків та інших платежів на користь держави є основною для утримання сектору безпеки і оборони. І це близько половини державного бюджету — решту потреб ми закриваємо за допомогою міжнародних партнерів (кредитів і грантів). Додамо конкретики. Торік загальний фонд держбюджету поповнився на 1,66 трлн грн, переважна більшість з яких — податкові та митні надходження. Найважливіші статті: ПДВ з ввезених та вироблених в Україні товарів, ПДФО та податок на прибуток підприємств.
Це вже доволі промовисті дані про структуру надходжень та загалом економіки. Утім, варто докладніше розповісти, які галузі найбільше наповнюють бюджети всіх рівнів та покращують показники.
За даними Державної податкової служби, торік найбільше податків, зборів і платежів до зведеного бюджету України надійшло від переробної промисловості і торгівлі (оптової та роздрібної). За перші два місяці поточного року ці галузі лишилися в лідерах, але на перше місце за наповненням бюджету вийшла фінансова та страхова діяльність, що принесла кожну п´яту гривню.
Багатократне зростання платежів від фінустанов пов´язане із законодавчим збільшенням податкового навантаження на банки. Якщо винести за дужки цю адміністративну аномалію, то найкращу динаміку показує транспортно-складська галузь — зростання на 89,3 % (+9,2 млрд грн) порівняно з січнем-лютим 2023 р., торгівля та ремонт автотранспорту — 27,2% (+8,5 млрд грн) і переробна промисловість — 24,9 % (+6,6 млрд грн).
Що ж до конкретних компаній, то в Україні діє офіційний реєстр великих платників податків , який, проте, не оприлюднюється під час великої війни (станом на початок 2022 р. в ньому значилося понад 1300 фірм). Утім, в публічному є рейтинг найбільших платників податків, ранжованих за виторгом. Дані системи YouControl за 2023 р. показують, що список очолюють “АТБ-Маркет” (181 млрд грн), енергомпанія D.TRADING (166 млрд грн) та Енергоатом (153 млрд грн), і загалом у десятку потрапили переважно гравці ринку енергетики та ритейлу, чи не найбільш концентрованих галузей в Україні. Ці числа дають уявлення про структуру української економіки та місця сили, де генеруються доходи, утім — на цьому варто наголосити — компанії з найбільшим доходом не обов´язково сплачують пропорційно великі відрахування в бюджет (суми залежать від прибутковості конкретного бізнесу та сфери його діяльності).
Власне, суми сплачених податків — це перша, але не єдина метрика, за якою можна оцінити компанії, що вкладаються в українські бюджети всіх рівнів. Зрозуміло, що енергетичні гіганти відраховують більше, ніж скажімо б´юті-мережа. Однак важливо брати до уваги розмір компанії, її залученість у різні (особливо прифронтові) регіони, складнощі, які бізнесу довелося долати під час війни та асортимент продукції або послуг, що він надає. Попри фокус на податках і зборах, важливо відзначити й необов´язкові платежі на користь держави та благодійну діяльність компаній. Зрештою будь яке фінансування нагальних потреб — як через податки, так і через безпосередню підтримку армії, вразливих верств населення, довкілля — можна вважати внеском у стійкість нашої країни перед екзистенційним викликом та в майбутню Перемогу.
Нижче, в алфавітному порядку, ми зібрали кейси компаній з різних галузей, які гідно витримали удари війни та продовжують підтримувати економіку, державні фінанси, спільноти і громадян. У них є чого повчитися.
[…]
“Фармак”, фармацевтична компанія
У 2023 р. лідер фармацевтичного ринку України , компанія “Фармак”, сплатила до держбюджету податків та зборів у розмірі 914,6 млн грн. Сума податкових відрахувань компанії за останні п´ять років становила понад 4,1 млрд грн. Компанія “Фармак” є найбільшим платником податків серед виробників ліків в Україні.
Крім поповнення бюджету країни, “Фармак” та Благодійний фонд родини Жебрівських підтримує армію, надає благодійну допомогу закладам освіти, охорони здоров’я та культури. Від 24 лютого 2022 р. сума благодійної допомоги від компанії становила понад 204 млн грн.