Лис 29, 2023

Топ-10 соціально відповідальних компаній

Оригінал статті

У сучасному світі корпоративна соціальна відповідальність стала помітною рисою свідомого бізнесу. А в Україні соціально орієнтовані практики набули особливого значення і акценту в період великої війни.

Поважні компанії мають певні зобов´язання перед своїми працівниками і суспільством поза вимогами законодавства. Як правило, що більш успішний бізнес — то ширше коло соціальних зобов´язань він приймає. Втілюються вони у формі певних програм і практик, спрямованих як в середину компанії, так і назовні.

Внутрішня корпоративна соціальна відповідальність (КСВ) стосується передусім працівників. Відповідальний роботодавець дбає про гідні умови праці, стабільну зарплату, медичне і соціальне страхування. Компанії, які розуміють силу і цінність людського капіталу, інвестують в навчання працівників і надають їм різнобічну допомогу в складних ситуаціях. Не забуваючи про головний виклик, кращі компанії підтримують співробітників, які стали на захист України, та вживають заходів з реінтеграції колег, що повертаються з війни (від можливої реабілітації до зустрічі в колективі). Останні пункти найбільш актуальні саме сьогодні, тож цьогоріч ми звертали на них особливу увагу, обираючи компанії до проекту.

Зовнішня КСВ — це в широкому сенсі турбота про суспільство, всіх стейкхолдерів поза самою компанією. Найчастіше проявляється через благодійність. Традиційно це заходи з охорони навколишнього середовища та допомога державі, громадам і окремим людям у кризових ситуаціях, таких як війна, техногенні аварії чи стихійні лиха. За даними цьогорічного звіту Академії з бізнесу та прав людини (B+HR Academy), в українській КСВ воєнного часу виділяються такі напрями: допомога неурядовим організаціям, безоплатне надання товарів і послуг та підтримка громад, зміни у виробництві продукції (наприклад, переорієнтація на потреби фронту), сплата податків авансом , корпоративне волонтерство і навіть підтримка постачальників (коли замовники спеціально підвищують закупівельні ціни, щоб підтримати партнерів у складній ситуації).

Зрозуміло, що відбиття російської агресії та подолання її наслідків стали визначальними у формуванні КСВ-стратегій. Однак на другому році повномасштабного вторгнення проявилася така тенденція: в багатьох компаніях ініціативи з допомоги війську або потерпілим громадянам згрупувалися у великі напрямки і проекти. Зважаючи на виклики часу, ми передусім добирали до топу ті бізнеси, які систематично і цілеспрямовано допомагають ЗСУ, ТрО і людям, постраждалим від війни.

Отже, “ДС” представляє Топ-10 компаній, які системно впроваджують практики КСВ з урахуванням викликів 2023 року (список ранжуємо в алфавітному порядку за назвою — спершу кирилицею, потім латиницею). Основна мета проекту — популяризувати успішні кейси впровадження соціально орієнтованих програм на другому році війни. Сподіваємося, що досвід учасників нашого топу буде корисним для багатьох інших бізнесів, які вболівають за своїх працівників, громади і державу.

АТБ, ритейлер

Корпорація АТБ

Як відповідальний та соціально-орієнтований бізнес АТБ активно бере участь у вирішенні найбільш гострих проблем суспільства. З початку війни основним питанням стала підтримка наших захисників, медиків, надзвичайників. Протягом 2023 р. корпорація реалізовала понад 15 таких проєктів. Серед них “Сертифікат для ЗСУ” (зібрано 70 млн грн), “Мене це стосується”, “Благодійний внесок” тощо. Для ЗСУ закуплено вже понад тисячу дронів та стільки ж одиниць сучасної автотехніки.

До власного 30-річчя компанія зібрала 160-мільйонний донат для ЗСУ. Марафон єдності триває.

Загальна сума допомоги під час війни від “АТБ” медикам, військовим, рятівникам та іншим вже перевищила 1 млрд грн. АТБ також не полишає благодійних ініціатив, розпочатих ще до вторгнення ворога. Наразі продовжуються проєкти з допомоги онкохворим дітям. Онкоцентри у Львові та Черкасах цьогоріч отримали трансплантаційні бокси, сучасний амбулаторний простір, обладнання тощо.

Разом з цим АТБ є найбільшим роботодавцем та платником податків у галузі. З початку війни компанія стала форпостом продовольчої безпеки країни, зіграла значну роль у запобіганні гуманітарній катастрофі у багатьох регіонах, зокрема й на деокупованих територіях.

Група Lіdea в Україні

Lidea в Україні

Група Lidea в Україні активно реалізує внутрішні і зовнішні КСВ-програми. Перші орієнтовані на створення безпечних умов праці, гідну заробітну плату, навчання і розвиток персоналу, а також допомогу колегам-захисникам і всім співробітникам у різних життєвих обставинах. Відповідаючи на виклики часу, Lidea вже запланувала запровадження комплексної програми повноцінної реінтеграції ветеранів у колектив.

Зовнішні КСВ-програми компанії, окрім важливих інвестиційних проектів розвитку вітчизняного насіннєвого виробництва та нарощення податкових відрахувань до держбюджету, спрямовані також на цільову допомогу українським аграріям. Фермери та деокуповані регіони України за програмою “Разом до посівної!” отримують від компанії безкоштовне насіння високоякісних сортів — 7641 п. о. від початку вторгнення. У жовтні — під посівну кампанію 2024 р. — фермерам Херсонщини доставили 10 т елітної пшениці м’якої на суму 400 856 грн. Серед останніх благодійних проектів Lidea у регіонах присутності — облаштування дитячого садочка у м. Ічня на Чернігівщині на 339,7 тис. грн. Загалом за 20 місяців повномасштабної війни надано допомоги населенню України на 33 млн грн.

“ІнтерХім”, фармацевтична компанія

Фармкомпанія “ІнтерХім”

“ІнтерХім” як одне з перших у незалежній Україні фармвиробництв десятиліттями впроваджує практики КСВ. Компанія дбає про безпеку праці й комфорт понад 1000 співробітників. Виробничо-лабораторна дільниця підприємства зведена за міжнародним стандартом GMP, а зарплата перевищує середню по регіону у 2 рази. Підприємство також вкладається в навчання та підвищення кваліфікації працівників, надає знижки на рекреаційні та медичні послуги й інші соціальні бонуси.

“ІнтерХім” запровадив численні благодійні проєкти — від допомоги соціальним, спортивним й медустановам до підтримки благодійних фондів, гуманітарних організацій та ЗСУ. Під час повномасштабного вторгнення виробник спрямував понад 210 млн грн на військо. Допомогу отримують понад 40 військових підрозділів. Гроші пішли, зокрема, на морські дрони, РЕР RPS-7 Inhul, БПЛА Deltaquad Pro, FPV-дрони, обладнання для вогневих груп, прилади нічного бачення для “Нептунів”, медеваки, човни тощо. Виробник спрямував 10 млн грн на спільні ініціативи з UNITED 24.

“Київстар”, оператор телекомунікацій

Телекомоператор “Київстар”

З лютого 2022 р. компанія “Київстар”, її співробітники та клієнти інвестували у допомогу країні 1,6 млрд грн. “Нам тут жити” наразі один з найважливіших cоціальних проєктів компанії, який реалізують спільно з фондом “Повернись живим”. У межах ініціативи вже зібрано понад 150 млн грн на обладнання і транспорт для 146 інженерно-саперних груп ЗСУ. Також компанія пропонує абонентам долучатися до благодійних ініціатив та донатити в перевірені фонди зі своїх мобільних рахунків.

У доброчинному портфоліо компанії — не лише проекти для підтримки військових. Вже понад 4,5 років “Київстар” разом з платформою dobro.ua збирає гроші на допомогу дітям з опіками, кардіо- та онкозахворюваннями у межах проекту “Дитяча надія”. Також в пріоритеті компанії — гуманітарна допомога постраждалим від війни, відновлення інфраструктури, пошкодженої бойовими діями, та подальша розбудова мережі. За цим напрямком на найближчі три роки виділили $600 млн. Ще 300 млн компанія задонатила на ініціативи фандрайзингової платформи United24, спрямовані на посилення кіберзахисту та зміцнення цифрової інфраструктури.

Лінія магазинів краси та здоров’я EVA

EVA

Від початку повномасштабної війни EVA реалізувала понад десяток благодійних проектів, долучивши більше як 3 млн учасників. Разом з клієнтами компанія спрямувала понад 61 млн грн на потреби Сил Оборони, на допомогу постраждалим від російської агресії та на підтримку тварин у притулках.

З кінця лютого 2022 р. EVA щоденно забезпечує комплексними обідами поранених військових у лікарні ім. Мечникова (Дніпро). Оперативний штаб компанії задовольнив понад 470 запитів від ЗСУ, ТрО, волонтерів та шелтерів для переселенців, надавши товарів на понад 5,7 млн грн. Масштабний проєкт “Підтримай захисників” з фондом “Повернись живим” зібрав понад 20 млн грн на потреби військових. А у партнерстві з фондом Dignitas мережа зібрала понад 8,6 млн грн на підготовку 100 аеророзвідниць.

За 2023 р. EVA провела низку зборів на допомогу жертвам російських атак у Дніпрі, Запоріжжі, Кривому Розі, а також постраждалим в результаті підриву Каховської ГЕС. На закриття першочергових потреб людей було спрямовано понад 5,8 млн грн.

На початку листопада стартував традиційний проєкт допомоги притулкам для тварин “Свята з хвостиком”. Торік у рамках ініціативи зібрали майже 1,2 млн грн, а 40 притулків отримали нові будки, дрова та пічки. Цьогоріч в компанії прагнуть досягти ще кращих результатів.

ПУМБ, комерційний банк

Банк ПУМБ
ПУМБ, системно важливий банк України, під час війни продовжує розвиток, підтримує клієнтів і команду, допомагає українському бізнесу, захисникам і пораненим.

З початку повномасштабного вторгнення ПУМБ інвестував у підтримку співробітників 185 млн грн. Це допомога у разі втрати чи пошкодженні житла, поранення працівників, загибелі членів їхніх родин. Мобілізовані колеги отримують повну зарплатню.

Банк скерував на підтримку захисників 163 млн грн — на закупівлю бронежилетів, шоломів, радіостанцій, тепловізорів, тактичного одягу і взуття, дронів, машин, буржуйок, спальників.

Разом з українськими виробниками, ілюстраторами, фондами ПУМБ ініціював масштабний партнерський проєкт “Ми однієї крові”. За допомогою патріотичного мерчу вже зібрано 5,6 млн грн, які перераховані на доставку крові в гарячі точки, закупівлю такмеду для захисників, обладнання для швидких парамедиків. Проєкт врятував вже 85 тис. життів.

На сьогодні загальна сума соціальних інвестицій ПУМБ за 2023 р. становить понад 186 млн грн.

“Фармак”, фармкомпанія

Фармкомпанія “Фармак”

КСВ лідера фармацевтичного ринку України, компанії “Фармак”, розділено на чотири умовних напрямки, які рівномірно розвиваються – екологія, здоров’я, освіта та наука, благодійна допомога.

1 листопада 2023 р. “Фармак” разом з мережею “Аптека Доброго Дня” запустили пілотний проєкт з утилізації ліків, завдяки якому жителі Києва зможуть здати протерміновані медикаменти. Всі ліки будуть безпечно утилізовані ліцензованою підрядною організацією.

Компанія дбає про здоров’я cпоживачів, співробітників та тих, кому необхідна підтримка. Так, за сприяння “Фармак” проєкт “Мобільні лікарі” вже тричі допоміг людям з деокупованих територій безкоштовно пройти обстеження лікарів та отримати ліки.

З початку повномасштабного вторгнення по вересень 2023 р. Благодійний фонд Родини Жебрівських виділив на допомогу Армії 100 млн грн. “Фармак” та БФ Родини Жебрівських долучилися до облаштування сучасних укриттів для українських шкіл, виділивши на це мільйон гривень.

“Фокстрот”, ритейлер

Мережа “Фокстрот”

Загальна стратегія компанії “Фокстрот” охоплює різні напрямки корпоративної соціальної відповідальності. ГД ООН і стандарти КСВ є робочими для бренду з 2006 р. з часу підписання ГД ООН Геннадієм Виходцевим, співзасновником ГК ФОКСТРОТ.

За час повномасштабного вторгнення, ритейлер надав допомогу Силам оборони та постраждалим українцям на суму більше 20,2 млн грн. Компанія забезпечила технікою загони ДСНС і закупила необхідне обладнання для 25 пунктів незламності в 3 прифронтових областях. Загалом опрацьовано понад 1128 запитів на допомогу, в рамках яких придбано 7764 гаджети для захисників.

Ще один проект з умовного краудфандингу — акція “Подаруй щасточку добра”. З кожного товару фірмового мерчу компанії з Фоксі 30 грн йде на організацію занять з арт-терапії для дітей, постраждалих від війни. У компанії в цілому намагаються підтримувати маленьких українців. Так, у партнерстві з Euronics Group мережа закупила 150 планшетів для дітей полонених та загиблих захисників. Цей крок особливо важливий, оскільки у багатьох регіонах країни шкільні уроки проходять дистанційно.

Ритейлер почав адаптувати мережу до можливих наслідків воєнних дій та пристосовувати сервіси для обслуговування клієнтів з особливими потребами та відвідувачів з дітьми. Понад 80% магазинів мережі вже мають інклюзивну інфраструктуру. Компанія вже кілька років поспіль впроваджує принципи безбар’єрності та інклюзивності своїх сервісів. Крім того, в рамках соціального проєкту “Безбар’єрний Фокстрот” у 10 магазинах Києва, Львова, Харкова, Вінниці, Дніпра та Одеси запроваджено інноваційний комплекс для обслуговування нечуючих клієнтів через перекладача жестової мови в режимі онлайн.

“Фокстрот” став першою компанією у своїй галузі, яка виступила ініціатором адаптації мережі до потреб нечуючих відвідувачів. Проєкт “Безбар’єрний Фокстрот” реалізується з метою зміцнення принципів безбар’єрності як частини бізнес-процесів компанії та на підтримку ініціативи першої леді Олени Зеленської “Без бар’єрів”.

CEMARK, виробник цементу

CEMARK

CEMARK, що входить до складу міжнародної Групи компаній CRH, провідного виробника будівельних матеріалів у світі, використовує численні практики КСВ. Зокрема, підтримує соціальні ініціативи в містах присутності, надає будівельні матеріали та обладнання для медичних і освітніх закладів, а також актуальну допомогу на підтримку України. Зокрема, компанія вмеблювала укриття одеського НВК № 125, а в рамках благодійної ініціативи “БУДУ!ємо” надала кошти на протезування 6 пацієнтам Superhumans у сумі близько 2 млн грн.

CEMARK надає допомогу громадам, які постраждали внаслідок підриву Каховської ГЕС. Будівельний матеріал спрямовується на відновлення об´єктів соціальної інфраструктури. Перші десятки тонн цементу вже прибули на Херсонщину. Досягнуто домовленості про передачу 2500 т цементу.

Не забувають у CEMARK і про традиційні екологічні програми. Цього літа у рамках щорічної кампанії на підприємствах “Подаруй дереву кільце — собі життя!” команди Миколаївцементу, Подільського й Одеського цементних заводів зібрали 1632 кг макулатури, що рівноцінно порятунку 20 дерев.

Загалом від початку війни на підтримку соціальних програм компанія виділила понад 70 млн грн.

Cosmolot, онлайн-казино

Онлайн-казино Cosmolot
Українська технологічна компанія Cosmolot, яка організовує та проводить азартні ігри в інтернеті, спрямовує значні кошти на благодійність. Ще до початку повномасштабного вторгнення напрямком благодійності гемблінг-оператора стали потреби армії. Рік тому Cosmolot ініціював проєкт Brave Inventors, в рамках якого об’єднуються українські винахідники, виробники, а також внутрішні і зовнішні інвестори для розвитку ВПК. В рамках цієї платформи Cosmolot задонатив 100 млн грн до українського стартапу UA Dynamics, що виробляє ударні дрони Punisher. Майже 50 таких БпЛА вже успішно використовуються на передовій. Благодійний проєкт компанії має назву Cosmolot Airlines.

Крім того, компанія була першою на ринку, хто повністю дерусифікував свою ігрову платформу. Нещодавно Cosmolot увійшов до рейтингу топових підприємств та найбільших за обігом бізнесів галузі з бездоганною діловою репутацією (Індекс Опендатабота). За час великої війни благодійна допомога від компанії становила понад 130 млн грн. Cosmolot планує продовжити підтримку України й після перемоги над ворогом, запускаючи нові соціальні та благодійні проєкти.

 

Назад до Farmak у ЗМІ

Ще більше публікацій