Чер 27, 2024

Важкий шлях додому. Як Farmak допомагає ветеранам адаптуватися до цивільного життя

Оригінал статті

Як реінтегрувати ветеранів — цю тему обговорюють майже на всіх великих конференціях для бізнесу. Кожна компанія в Україні працює над власною програмою підтримки військовослужбовців, які повертаються з війни і якнайшвидше хочуть адаптуватися до мирного життя. Як це працює на практиці — приклад фармацевтичної компанії Farmak.

Зараз 89 співробітників Farmak захищають Україну в лавах ЗСУ, розповідає HR-директорка компанії Вікторія Кондрашихіна. З кожним із них Farmak підтримує зв’язок та допомагає усім необхідним — закуповує технічне обладнання та військове спорядження: від шоломів та бронежилетів до автівок та Starlink. Запити на допомогу колеги-захисники можуть залишити у спеціальному каналі постійного зв’язку, який створили у компанії. Там вони також дізнаються про життя і події в компанії.

За кожним захисником зберігається робоче місце, заробітна плата та корпоративна медична страховка. На жаль, війна забрала у Farmak двох колег — компанія підтримує їхні родини, надає фінансову допомогу дітям. Ці виплати родини отримуватимуть до досягнення дітьми повноліття.

Захисники повертаються додому — вже дев’ять співробітників Farmak демобілізовані та повернулися до роботи.

«Програма реінтеграції ветеранів зараз надважлива, і наш обов’язок як соціально відповідального бізнесу — надати усю необхідну допомогу людям, які хочуть повернутися до цивільного життя,  — підкреслює Вікторія Кондрашихіна.  — Ми робимо усе, щоб цей процес був максимально комфортним для кожного захисника, який бореться за свободу та мир для нашої країни».

0076

Виробництво Farmak / Фото: Farmak

Військові їдуть додому

Андрій, регіональний менеджер із маркетингу Farmak — ніколи не думав, що йому доведеться змінити роботу в офісі на військову службу. Із перших днів великої війни він долучився до лав ЗСУ, служив начальником медичного пункту у бригаді армійської авіації.

«Умов для операцій не було. Перший рік це були фактично старі залізні або бетонні приміщення, палатки, залежно від локації умови різнилися,  — згадує Андрій.  — У 2023 році за допомогою колег із Farmak зробив ремонт і створив медичний пункт, але без повноцінної перев’язувальної».

Компанія допомогла бригаді Андрія і зараз продовжує підтримувати його побратимів. Наприклад, колеги зібрали кошти та придбали захисникам автомобілі — Volkswagen T4 і Renault Kangoo, які використовували для перевезення поранених.

«Під час служби я постійно відчував підтримку колег і був із ними на зв’язку»,  — каже Андрій.

Наприкінці 2023 року спеціаліст був демобілізований. Зізнається: реінтегруватися та адаптуватися до цивільного життя допомогла робота. Наразі працює віддалено, продовжує виконувати свої обов’язки і каже, що такий підхід дуже підтримує.

«На щастя, я не мав потреби звертатися за юридичною чи медичною допомогою, але впевнений, що програма реінтеграції, яку запустили в компанії, стане в пригоді іншим ветеранам, бо в ній враховано багато важливих аспектів»,  — додає він.

Олександр, інженер-програміст компанії Farmak, у 2014 році пішов добровольцем в АТО, а у 2022 році повернувся на фронт.

«У 2015 році я повертався в нікуди, і знайти роботу було дуже важко. В той час у ЗМІ багато говорили про те, що треба підтримати атовців, працевлаштовувати, але насправді все було навпаки»,  — пригадує Олександр.

Тоді він пройшов співбесіди в 30 компаніях, однак роботодавці відмовляли у роботі. А у Farmak зустріли з розумінням, запропонували адекватний графік роботи, комфортні умови та головне — дружнє ставлення. Після початку великої війни Олександр пішов захищати країну, а за півтора року був демобілізований.

«У компанії мене добре зустріли, допомагають розібратися з юридичними нюансами, відпустки залишилися. Дуже великий плюс, що весь цей час Farmak платив мені зарплату. Це фактично тримало мою сім’ю. Бо „звідти“ грошей я не привіз. Майже всі кошти військових ідуть на побут, техніку, обладнання»,  — каже Олександр.

Піклуємось один про одного

Для роботи із ветеранами у Farmak розробили комплексну підтримку військових від початку служби до повної адаптації після мобілізації.

Програма має чотири складові:

444935215_942417480991616_8156582132979241703_n

Farmak допомагає співробітникам-захисникам / Фото: Farmak

Вікторія Кондрашихіна каже, що велику увагу Farmak приділяє комунікації всередині колективу — компанія організовує та проводить спеціальні курси для співробітників, під час яких команду готують до зустрічі з колегами-ветеранами. На основі рекомендацій Veteran Hub, інших організацій та проєктів, що опікуються ветеранами, ініціативна група проєкту підтримки захисників та ветеранів Farmak розробила гайди для співробітників і керівників, які допомагають цивільним краще розуміти потреби захисників та ветеранів і правильно підходити до комунікації з ними.

Farmak підтримує не лише колег-захисників, а й Сили оброни України в цілому. У партнерстві із Благодійним фондом Родини Жебрівських допомогли вже 57 військовим, які отримали важкі поранення та пройшли реабілітацію в одній з приватних клінік Києва. Із лютого 2022 року розмір благодійної допомоги від Farmak та фонду становить приблизно 245 млн грн. Ці кошти спрямовано на допомогу ЗСУ та цивільному населенню, а також на підтримку культури й освіти.

«Допомагати військовим адаптуватися та підтримувати українську армію — це наш обов’язок. Ми з нетерпінням чекаємо усіх наших колег та зробимо усе, щоб процес повернення до цивільного життя став комфортним для кожного нашого співробітника»,  — каже Вікторія Кондрашихіна.

Назад до Farmak у ЗМІ

Ще більше публікацій