Чер 24, 2021

Як відбувається цифрова трансформація бізнесу в компанії « Фармак » — лідера фармацевтичного ринку України

Фармак

У портфелі цієї відомої української фармацевтичної компанії близько 200 брендів, а її продукція представлена в більш ніж 30-ти країнах світу. Секрет успішного та стабільного розвитку АТ «Фармак» приховано в плановому запровадженні інновацій.

Про те, наскільки важливими для «Фармак» є інновації, чітко говорять цифри. Щорічне інвестування в розвиток компанії становить до 90% від отримуваного прибутку. Один із яскравих інноваційних прикладів — цех №7 із випуску асептичних лікарських засобів в ампулах і флаконах. На цьому виробничому майданчику реалізовані одні з найсучасніших цифрових рішень. До слова, діджитал-інновації такого рівня потребують значних фінансових вкладень. У цьому випадку загальна сума інвестицій у новий виробничий майданчик, включно з діджитал-технологіями, становить 50 млн євро.

Основою цифровізації виробництва стала широко відома у світі платформа SIMATIС IT, розроблена компанією Siemens. Така перевірена на практиці технологія дозволяє системно накопичувати й обробляти цифрові дані. Більш того, Siemens Україна надає можливість навчити персонал й отримати сертифікат міжнародного рівня.

Так у чому ж полягають ключові проєктні інновації?

№1. Підвищення гнучкості й автономності виробничих процесі

Це стало можливим завдяки системі розподіленого управління процесом SIMATIC PCS7. Автоматизація + цифровізація систем = швидка зміна рецептів лікарських засобів і послідовностей технологічних процесів. Це дає можливість оператору миттєво вибирати рецепт за завданням, запускати його у виробництво на панелі управління й контролювати виготовлення серії препарату. У фіналі отримуємо звіт про проведену серію: жодних паперових документів — тільки цифрові, як і підпис самого оператора.

4

Якщо порівнювати з традиційним обладнанням, то така компактна й замкнена цифрова система дозволяє:

Цифрові зміни у «Фармак» відбуваються поетапно. Незабаром буде діджиталізовано всі виробничі процеси.

№2. Постійний контроль за процесом приготування лікарських препаратів

Здійснюють його в режимі реального часу за допомогою 15 технологічних робочих станцій. Практично така цифрова система — це віддалений доступ і до технологічних систем, і до інженерної інфраструктури виробництва. Таким чином начальник цеху й майстри можуть з офісу вести спостереження за процесом виробництва паралельно з оператором, підключившись до його панелі спостереження.

Фармак новий цех

А продумана система відеоспостереження, яка налічує понад 130 відеокамер, — це постійний контроль за всіма основними технологічними й логістичними процесами. Камери встановлені в чистих зонах і на шляху логістичних операцій, де відбувається послідовна подача основної сировини й рецептурних компонентів. Таким чином управлінський персонал цеху може ще й за допомогою відеомоніторингу детально спостерігати за процесом виробництва.

Якщо в якомусь процесі виникають збої, за допомогою відеозапису їх ретельно відстежують й аналізують. Такі дані зберігаються протягом 6 місяців, що дає можливість удосконалити процес виробництва.

2

№3. Моделювання технологічного процесу в режимі реального часу

Для цього використовують програмне забезпечення SIMIT, яке дозволяє створювати цифрового двійника ще до початку запуску технологічного процесу. Це дає можливість випробувати технологію у віртуальному оточенні й оптимізувати її ще до установки устаткування. Раніше для такої оптимізації була потрібна зупинка виробництва. Таким чином істотно скорочено тимчасові витрати на запуск і налагодження — більш ніж на 50%.

Окрім цього, у подальшому технології SIMIT дозволять співробітникам «Фармак» оптимізувати й опановувати нові технологічні процеси, не зупиняючи при цьому основного виробництва.

Машини наповнення й запаювання ампул

№4. Управління інженерними системами

Інженерна підтримка — важлива складова виробничого процесу. Вона забезпечує необхідний мікроклімат у робочих приміщеннях, підтримуючи оптимальні параметри повітрообміну, а також температури й вологості повітря. За неї відповідає потужна платформа від Siemens під назвою DESIGO CC. Вона приєднана до загальної модульної системи SIMATIC PCS7.

За допомогою DESIGO CC персонал цеху може контролювати стан усіх інженерних систем і параметри мікроклімату прямо зі свого робочого місця. А в чистих зонах установлено спеціальні цифрові панелі, на яких відображаються GMP (прим. належна виробнича практика) параметри з мікроклімату, рівню частинок у повітрі й перепадів тиску. Це особливо важливо при створенні асептичних лікарських засобів для ін’єкцій.

Ці параметри чітко зарегульовані, тому при відхиленнях від заданої норми тут же спрацьовують сигнали світлової сигналізації на спеціальній сигнальної колоні. Зелене світіння відображає нормальний перебіг процесів, жовте — сигналізує про невеликі відхилення від норми, а червоне — про критичну ситуацію. В останньому випадку вмикається ще і звукова сигналізація. У подібних ситуаціях співробітники точно знають, що їм робити, і діють відповідно до спеціальних робочих інструкцій.

№5. Електронний збір і документування інформації

І нуль паперових документів. Як показує практика «Фармак», для випуску однієї промислової серії лікарського засобу необхідно заповнити 100500 сторінок. За рік «Фармак» випускає близько 8 тис. таких серій.

Тепер це поступово залишається в минулому.

Настав час збору й документування інформації у вигляді електронного досьє, яке містить усі необхідні протоколи: від лабораторних досліджень і контролю якості первинної сировини до інформації про всі етапи й параметри, зафіксовані при приготуванні того чи іншого препарату.

За допомогою фахівців Siemens на «Фармак» уже запущено пілотний проєкт системи електронного досьє. Надалі це дозволить крок за кроком запустити повномасштабну систему.

5

А для злагодженої роботи всіх цих систем у співпраці з компанією IBM-Україна була створена серверна платформа. Образно кажучи — це електронний мозок усіх цифрових рішень. Потужні ресурси платформи дозволяють використовувати у виробництві всі вищезгадані цифрові програми. Спеціальне місце виділено і для зберігання найважливішої інформації. Для цього був створений захищений модуль запису та зберігання інформації під назвою HISTORIAN.

Цифровізація на «Фармак» набирає обертів. Будемо стежити за цими динамічними змінами на краще.

https://biz.nv.ua/ukr/markets/farmak-i-cifrova-transformaciya-biznesu-farmacevtichna-kompaniya-pracyuye-na-platformi-vid-siemens-50167167.html

Назад до Фармак у ЗМІ

Ще більше публікацій