Сер 19, 2019

Довіра до вакцинації в Україні зростає

Основ­ною причиною спалаху кору у 2017 – 2018 роках в Україні став низький рівень охоплення щепленнями у попередні роки. За даними різних досліджень поступово українці починають більш свідомо ставитись до вакцинації.

За спільною оцінкою Дитячого фонду ООН (ЮНІСЕФ) і ВООЗ у 2016 р., Україна була третьою у світі серед країн з найнижчими показниками охоплення щепленням проти кору. За графіком перше щеплення у 1 рік отримали менше половини (45,5%) українських дітей, а друге щеплення у 6 років – третина (32,1%).

У 2017 р. рівень планової вакцинації проти кору зріс більше ніж удвічі – 93,3% дітей отримали щеплення першою дозою вакцини в 1 рік і 90,7% дітей — другою дозою в 6 років. Проте експерти відзначили, що майже 70% захворювань на кір були зареєстровані серед дорослих, що є наслідком багатьох років низького рівня імунізації та свідчить про відсутність стійкого популяційного імунітету (для якого необхідно охопити щепленнями 95–98% населення).

Спалах кору та підвищення кількості вакцинацій проти цієї хвороби привернули увагу до низького охоплення щепленнями проти інших захворювань – дифтерії, правця та кашлюку. На 2017 рік лише 51% дітей віком 1,5 року отримали необхідні три дози вакцини проти дифтерії, правця та кашлюку, а серед дорослих лише 44,8% були захищені від дифтерії, хоча ревакцинація проти цієї хвороби необхідна кожні 10 років.

Оскільки обізнаність населення та довіра до вакцинації безпосередньо впливають на охоплення щепленнями,  проведено декілька досліджень та опитувань, які виявили, що переважна більшість українців розуміє цінність вакцинації.

За даними ЮНІСЕФ 84% українських батьків у 2017 прагнули робити щеплення своїм дітям вчасно, тоді як у 2014 р. Календаря профілактичних щеплень дотримувалися лише 63% опитаних. За результатами опитування соціологічної групи «Рейтинг», 75% батьків вважають, що щеплення дітей мають бути обов’язковими, а 15% — не підтримують цієї ідеї.

За даними TNS Україна 75% українців вважають, що в країні існує високий ризик зараження інфекційними хворобами, але найбільш ефективним і безпечним способом запобігання небезпечним інфекціям 40% респондентів вважають здоровий спосіб життя, тоді як вакцинація – на другому місці (33%). У 2016 році кількість українців, що вважали щеплення ефективним засобом профілактики, була ще меншою.

Назад до новин

Ще більше новин