Володимир Костюк

Виконавчий директор АТ «Фармак»

Тра 05, 2020

Наука має бути в орбіті інтересів держави

Фармацевтика у світі стає драйвером наукових розробок. Фармацевтика та біотехнології залишаються найбільш високотехнологічними галузями у світі за обсягом абсолютних і відносних витрат. На них припадає 70% усіх інвестицій у медичній сфері – понад 1 трлн USD. Величезна частина цих грошей іде в наукові розробки. Наприклад, «Фармак» щорічно інвестує в наукові розробки приблизно 15 млн доларів США. У нас працюють 150 вчених, з яких 40 кандидатів наук і 5 докторів наук. Такий потужний науковий потенціал дає можливість випускати на ринок приблизно 20 нових лікарських засобів на рік. Сьогодні в нас у розробці приблизно 100 складнокомпонентних ефективних ліків. Наша місія – робити доступним лікування сучасними та ефективними лікарськими препаратами. І без науки й інновацій ця місія нездійсненна. Тому ми сфокусовані на сучасних досягненнях у науці, передових технологіях та інноваційному обладнанні. Тому що лідерство – це результат довіри мільйонів українців і жителів інших країн, а «Фармак» лідер українського фармринку з 2010 року й найбільший експортер лікарських засобів. І ми як ніхто розуміємо свою відповідальність і натхненні вдосконалюватися в ім’я людського здоров’я.

У жовтні минулого року, на бізнес-конференції я робив презентацію про інновації у фармацевтиці та сказав приблизно такі слова: «Перегони для виживання вже почалися, і в них потрібно робити ставки на своїх. Вкладати в розвиток науки та галузі України. Це в інтересах насамперед нас із вами. І наших дітей». Наскільки пророчою була ця фраза, ми зрозуміли вже через пів року. Коли людство постало перед обличчям пандемії – закриті кордони, розірвані сім’ї, сотні тисяч загиблих, очікування вакцини. Рішення – немає… Усім відразу стало зрозуміло, що медицина та фармацевтика – стратегічні напрями для будь-якої країни.

Пандемія ще раз довела, що наука має бути в орбіті інтересів держави. На вчених у всьому світі сьогодні покладена місія – знайти вакцину проти смертоносного вірусу. І не має значення, хто знайде цю вакцину – українці, американці, англійці, австралійці. Їм буде вдячний весь світ. Що ж до України, то наші видатні вчені сьогодні підкорюють простори науки в різних напрямах. І мають досягнення в астрофізиці, нейрофізіології, нейробіології, генетиці, клітинній біології та багатьох інших. Випустивши книгу «Буде тобі наука» до 95-річного ювілею «Фармак», ми спробували популяризувати науку для всіх українців і особливо для молоді, яка обирає свій шлях. Показати, що успішним можна бути й у своїй країні – є бізнес, який зацікавлений у розвитку наукового потенціалу України. Разом у нас є шанс сформувати майбутнє, у якому Україна може стати світовим R&D-центром. Науковий потенціал України величезний. Українські вчені працюють над адронним колайдером, розробляють матричні полімери, досліджують нейронні зв’язки, космічну погоду… Розвиток наукового потенціалу в Україні має стати стратегічним завданням для уряду. Необхідні державна підтримка, система грантів, екосистема для розвитку науки. У проєкті державного бюджету України на 2020 рік видатки на наукову та науково-технічну діяльність становили приблизно 0,24% ВВП, тоді як у європейських країнах на розвиток науки витрачають 2% ВВП. За даними національного наукового фонду США в рейтингу країн світу за рівнем науково-дослідницької діяльності Україна посідає 42-ге місце. Однак позитивні зрушення, звичайно, є. Один із прикладів – участь у програмі «Горизонт 2020». Починаючи з 2014 року й досі, за підсумками 446 конкурсів для 117 українських організацій-учасників програми «Горизонт 2020» передбачено фінансування в сумі 17,2 мільйона євро для 90 проєктів, 9 з яких координуються українськими організаціями. «Фармак» також став учасником цієї програми, вигравши два гранти від європейського проєкту фундаментальних досліджень на загальну суму понад 500 тис. євро.

 

Назад на головну