У фармацевтичного виробництва може бути п’ять етапів цифрової зрілості. Перший, або початковий, – це впровадження елементарних цифрових технологій для автоматизації найпростіших «ручних» процесів. П’ятий – найвищий можливий рівень, передбачає повну цифрову інтеграцію усіх процесів по ланцюжку створення доданої вартості: від постачальника сировини до пацієнта. На такому рівні усі процеси контролюються в режимі реального часу, встановлені автономні системи самокоригування.
На «Фармак» сьогодні хоч ще і не п’ятий, але вже дуже високий рівень. Так, кілька років тому ми запровадили прозору систему звітності, бюджетування, планування виробництва, продажів, документообігу, а також оцінки та навчання персоналу. Нас цікавлять глибині процеси діджиталізації промислового масштабу, тому ми поступово переходимо на електронні сертифікати якості, електронні протоколи досліджень, електронні досьє, е-серіалізації продукції тощо.
Щоденно відділ системного адміністрування забезпечує роботу 30 фізичних платформ і понад 150 віртуальних, які підтримують роботу бізнес додатків. Це інженерне ядро, що керує дата-центром, серверами та цілими мережами.
«Фармак» має потужний рівень цифровізації лабораторій. Зокрема, запроваджена система керування лабораторною інформацією, яка автоматизує вхідний та вихідний контроль, а також значну кількість процесів підрозділу контролю якості. Завдяки цьому не просто суттєво знизився рівень використання паперу, що теж непогано й екологічно, але й пришвидшилася безпосередня робота операторів.
Також ми запустили систему централізованого управління хроматографією (прим. ред.: аналіз сумішей речовин), що включає збір, аналіз даних та керування самими хроматографічними пристроями. Завдяки цьому забезпечується прозорість, достовірність та виключення людського фактору під час прийняття рішення щодо якості та відповідності продукції.
Уже зовсім скоро ми запустимо нашу нову асептичну виробничу дільницю з випуску ін’єкційних лікарських засобів. Це ультрасучасний майданчик за всіма характеристиками. Автоматизовані лінії інтегровані в інформаційні системи, завдяки яким проводиться аналіз критичних параметрів технологічного процесу. В подальшому такі дані будуть інтегровані в електронні досьє серій. Це знижує вірогідність помилки, нівелює вплив людського фактору на процес виробництва та якість продукції в цілому.