Чер 08, 2021

На ентузіазмі далеко не заїдеш, для реалізації наукових рішень потрібна підтримка держави та бізнесу — Володимир Костюк , виконавчий директор компанії « Фармак »

На ентузіазмі далеко не заїдеш, для реалізації наукових рішень потрібна підтримка держави та бізнесу — Володимир Костюк, виконавчий директор компанії «Фармак»

Понад 13 000 студентів, більше 500 викладачів з науковим ступенем, міжнародна співпраця з країнами ЄС, Азії, Африки, 32 кафедри, 5 науково-дослідних лабораторій, 1 млн примірників наукової літератури — це все про Національний фармацевтичний університет України (НФаУ), якому цього року виповнюється 100 років. Від маленької фармацевтичної лабораторії цей заклад виріс у потужний науково-освітній центр, який готує кадри вищої кваліфікації в галузі фармації. Серед стратегічних партнерів — лідер ринку лікарських засобів України — АТ «Фармак»*. Про якість підготовки студентів, важливість взаємодії бізнесу з навчальними закладами, а також про те, чому випускники тікають за кордон, ми поспілкувалися з виконавчим директором компанії Володимиром Костюком.

— Пане Володимире, розкажіть про вашу спів­працю з НФаУ.

— Тісні та дружні стосунки між «Фармак» та НФаУ продовжуються вже близько 30 років. Це зрозуміло. Адже в університеті навчаються студенти профільних для нас спеціальностей — таких як «Біотехнологія», «Фармація», «Промислова фармація». Зараз у «Фармак» працює до 300 фахівців — випускників НФаУ. Я сам закінчував цей заклад. Тому добре знаю рівень викладачів та підготовки студентів. Вихованці НФаУ щорічно проходять у нас практику. До початку пандемії більше 100 із них побували з екскурсіями на виробництві «Фармак». Одна справа — теорія, інша — бачити процес виготовлення ліків «наживо».

Ми активно підтримуємо наукові заходи, які проводить університет. Так, уже багато років «Фармак» виступає партнером студентської олімпіади НФаУ. Найкращі роботи ми відзначаємо цінними нагородами. А минулого року «Фармак» облаш­тував інноваційну університетську аудиторію для комфортного та ефективного навчального процесу.

— Чому, на вашу думку, сьогодні важлива спів­праця закладів вищої освіти та бізнесу?

Підтримка студентів і молодих науковців — це інвестиція, яка змінить майбутнє та стане підґрунтям для зміцнення економічного потенціалу країни, її незалежності від інших держав. За останні роки Національна академія наук України втратила третину молодих учених через неналежні умови праці та відсутність доступу до новітнього обладнання. Ці цифри вражають.

Наші успішні, амбітні, розумні люди не зацікавлені розвиватися на рідній землі. І це зрозуміло, на ентузіазмі далеко не заїдеш, для реалізації наукових рішень потрібне фінансування та підтримка з боку держави. Доєднатися має і бізнес, щоб мати можливість не доганяти світ, а впевнено конкурувати з ним.

Сьогодні «Фармак» співпрацює з шістьма провідними закладами вищої освіти країни. Ми — перша українська фармацевтична компанія, яка підписала меморандум про взаємодію з Малою академією наук України. Ми хочемо, щоб талановита молодь розвивала нашу країну, а не їхала за її межі в пошуках кращої роботи.

— Яким чином ви співпрацюєте із закладами вищої освіти? Які надаєте можливості для студентів?

— Найважливіше — ми надаємо можливість стати частиною нашої команди. Багато молоді проходить практику у «Фармак». Вони переймають досвід кращих експертів та виконують завдання на високотехнологічній науковій базі підприємства. Крім того, студенти беруть участь в освітніх проєктах «Фармак», серед яких «Школа молодого науковця», «Farmak_lab», «Хакатон Farmak Science start». Тут вони дізнаються про сучасні досягнення фармгалузі, проходять майстер-класи, обмінюються знаннями та черпають нову цікаву інформацію від провідних науковців, викладачів та експертів фармацевтичної галузі.

— Розкажіть детальніше про ваші освітні проєкти, зокрема школу молодого науковця.

— Школа молодого науковця була заснована у 2013 р. Сьогодні — це ефективна платформа для професійного розвитку та обміну досвідом між провідними міжнародними науковцями, експертами «Фармак» та викладачами і студентами профільних закладів вищої освіти.

На конференціях, що стали регулярними, обговорюються найактуальніші питання сьогодення: розробка лікарських засобів і біоподібних препаратів, наукові дослідження нових фармацевтичних і біо­технологічних молекул, огляд змін у регуляції обігу лікарських засобів, проведення досліджень з біо­еквівалентності та інші проблеми, пов’язані з фармацевтичним виробництвом, від контролю якості й до маркетингу та фінансів.

Рік за роком ця платформа збирає дедалі більше учасників. Зараз проєкт вийшов на міжнародний рівень. Участь у ньому беруть іноземні фахівці зі США, Великої Британії, Австрії, Ірландії, Італії, Німеччини та Угорщини. До школи молодого науковця долучаються студенти із НФаУ, НУХТ, КПІ ім. Ігоря Сікорського, НаУКМА, НАУ, НУ «Львівська політехніка», ДНУ ім. О. Гончара, КрНУ ім. М. Остроградського та КиМУ.

— Ваші побажання НФаУ з нагоди ювілею?

— НФаУ, безперечно, один з кращих закладів вищої освіти країни. Тут навчають справжніх та відданих спеціалістів у своїй сфері. Пандемія вкотре нам показала, що від науковців та фармацевтів залежить життя всього людства. Тому ваша робота надзвичайно важлива. Я хочу побажати постійного розвитку. Адже сьогодні, коли технології випереджають час, тільки стрімке зростання дає можливість бути успішним. Я впевнений, що студенти НФаУ зможуть стати тими фахівцями, які здивують не лише Україну, а й увесь світ.

Пресслужба «Щотижневика АПТЕКА»

*За обсягом продажу лікарських засобів у грошовому вираженні за даними системи дослідження ринку «PharmXplorer»/«Фармстандарт» компанії «Proxima Research».

 

На ентузіазмі далеко не заїдеш, для реалізації наукових рішень потрібна підтримка держави та бізнесу — Володимир Костюк, виконавчий директор компанії «Фармак»

Назад до Farmak у ЗМІ

Ще більше публікацій