Мікози (грибкові захворювання шкіри) становлять значну частину інфекційної патології людини, являючи собою не тільки медичну, а й часто й соціальну проблему, яка чинить негативний вплив на якість життя хворих. Мікози характеризуються надзвичайною поширеністю, мають тенденцію до хронічного перебігу та певну стійкість навіть до найсучасніших методів лікування. Щонайменше 20% населення земної кулі страждає на мікози, причому в окремих регіонах відмічається зростання захворюваності на мікози стоп (руброфітію, епідермофітію), мікроспорію, кандидози та ін. Завзяті та генералізовані форми мікозів нерідко є своєрідними “маркерами” ВІЛ-інфекції, у зв’язку з чим зростає їхня діагностична роль.
Під час проведення в Україні акції з активного виявлення пацієнтів, які страждають на мікози, виявилося, що понад 31% населення страждає на грибкові захворювання, з них 52% – на оніхомікоз (ураження нігтьових пластин) [1].
Перше місце серед грибкових захворювань посідає мікоз стоп. Захворювання поширене повсюдно. Частота зустрічальності мікозу стоп у загальній популяції коливається від 5 до 20% і досягає 50% серед хворих з імунодефіцитом, ендокринними порушеннями, соматичними розладами. Нерідко мікоз стоп спостерігається у хворих, які страждають на різні дерматози. За мікозу стоп у 40-50% випадків уражаються нігтьові пластини. Оніхомікоз являє собою тривало існуючий осередок грибкової інфекції, що сприяє її поширенню і сенсибілізації організму, тому основна мета лікування грибкових інфекцій – повна елімінація збудника.
Настільки висока захворюваність на грибкові захворювання зумовлена способами їх поширення. Зараження мікозом стоп і кистей може відбуватися під час безпосереднього контакту з хворим у сім’ї або в колективі, або здійснюватися через взуття, одяг, предмети побуту (килимки у ванній, мочалки, манікюрне приладдя та ін.). Збудники захворювання у великій кількості трапляються в шматочках уражених нігтьових пластин або лусочках з вогнищ на шкірі. Частіше до грибкового захворювання схильні особи, які постійно користуються лазнею, душем, басейном. Під час ходьби босоніж хворий на мікоз стоп залишає на підлозі, в тазику для ніг інфіковані грибком лусочки, які легко прилипають до вологої після миття шкіри, особливо в ділянці міжпальцевих складок. Проникненню грибків в епідерміс сприяє порушення цілісності шкірного покриву, зумовлене пітливістю або сухістю шкіри, попрілістю, потертістю, дрібною травмою, поганим висушуванням міжпальцевих складок після водних процедур тощо.
Усі методи лікування мікозів прямо чи опосередковано спрямовані на видалення причини, патогенного грибка. Етіотропна терапія – ефективний підхід до лікування грибкових інфекцій. Лікування може бути місцевим (зовнішнім), коли препарат наносять на уражену ділянку, або системним, коли лікарський засіб призначають всередину, і він потрапляє у вогнище грибкового ураження гематогенним шляхом. Важливим критерієм, що визначає вибір препарату, є спектр його дії.
Зараз у розпорядженні дерматологів є сучасні системно діючі антимікотичні засоби. Із впровадженням у практику антимікотиків системної дії з’явилася реальна можливість допомогти хворим, які страждають на оніхомікоз. Сьогодні існує широкий вибір цих препаратів. Лікар визначає необхідність їх призначення, встановлює режим і тривалість прийому.
Нині є п’ять протигрибкових препаратів для перорального застосування (гризеофульвін, кетоконазол, тербінафін, ітраконазол, флуконазол), високоефективними можна вважати три засоби: ітраконазол, тербінафін і флуконазол.
Національний фармацевтичний виробник ВАТ “Фармак” розпочав виробництво нової лінії актуальних протигрибкових препаратів. Це ЛАМІКОН (тербінафін) у формі таблеток по 250 мг, призначений для системної терапії оніхомікозів, та у формі крему для місцевого лікування і профілактики дерматомікозів, а також доповнення до системної терапії оніхомікозів.
Другий препарат – ІТРАКОН (ітраконазол) у формі капсул по 100 мг для системної терапії грибкових уражень, зокрема вульвовагінального кандидозу.
ЛАМІКОН (тербінафін) належить до класу аліламінів з фунгіцидною дією. ЛАМІКОН призначений для лікування мікозів стоп, оніхомікозів, спричинених дерматофітами та пліснявими грибками; мікозів волосистої частини голови; дерматомікозів тулуба, гомілок, які спричиняють дріжджоподібні грибки роду Candida, – у тих випадках, коли локалізація ураження, вираженість та розповсюдженість патологічного процесу зумовлюють доцільність призначення препарату перорально.
Тербінафін специфічно пригнічує ранній етап біосинтезу стеринів у клітині грибка, що призводить до дефіциту ергостерину і до внутрішньоклітинного накопичення сквалену, який спричиняє загибель клітини грибка.
Дія тербінафіну здійснюється шляхом інгібування ферменту скваленепоксидази в клітинній мембрані грибка. Цей фермент не належить до системи цитохрому Р450, тербінафін не впливає на метаболізм гормонів або інших лікарських препаратів. При призначенні ЛАМІКОНу перорально у шкірі, волоссі та нігтях створюються концентрації препарату, що забезпечують фунгіцидну дію.
Біодоступність ЛАМІКОНу 99%, він швидко проникає крізь дермальний шар шкіри, проникає в секрет сальних залоз, накопичується у волосяних фолікулах, волоссі та в шкірі, багатій сальними залозами. Тривалий прийом ЛАМІКОНу однаково ефективний і безпечний як у пацієнтів різного віку, так і у вагітних або жінок, які годують груддю.
На сьогодні не викликає сумніву факт, що комбінована терапія – найефективніший спосіб лікування оніхомікозів, тому ключовим моментом стає вибір оптимальної комбінації системного і зовнішнього антифунгальних препаратів. У зв’язку з цим великий інтерес представляє ЛАМІКОН (тербінафін) у формі 1% крему, що володіє широким спектром протигрибкової дії – активний щодо дерматоміцетів роду трихофітон, мікроспорум, епідермафітон, дріжджових грибків.
ЛАМІКОН має фунгіцидний ефект навіть у дуже низьких концентраціях. Однією з найважливіших властивостей ЛАМІКОНу є його мінімальні інгібуюча та фунгіцидна концентрації, які практично однакові.
ЛАМІКОН успішно застосовують і під час лікування дерматомікозів (епідермофітії шкіри, рубромікозів, трихофітії, мікроспорії), кандидозів шкіри та слизових оболонок, а також висівкоподібного лишаю.
Крем ЛАМІКОН наносять 1 раз на добу протягом 1 тижня, чим досягають дійсно чистої шкіри. Клінічні спостереження та численні публікації свідчать про високу терапевтичну ефективність крему ЛАМІКОН у разі дерматофітій гладкої шкіри, мікозів стоп і кистей, мікотичних екзем.
ІТРАКОН (ітраконазол) – протигрибковий засіб широкого спектра дії, похідне триазолу. Показаний для лікування мікозів шкіри та нігтів, спричинених дерматофітами, дріжджовими та пліснявими грибками. Активний щодо дерматоміцетів, дріжджових грибків, включно зі збудниками кандидозу, криптококозу та різнокольорового лишаю, більшості цвілевих та диморфних грибків і грибків, що спричиняють рідкісні захворювання. Механізм дії ітраконазолу пов’язаний з інгібуванням синтезу ергостерину клітинної мембрани грибків.
Ітраконазол має найширший спектр дії та найбільшу кількість показань до застосування за поверхневих, а особливо глибоких і системних мікозів серед інших антимікотиків, що застосовуються в дерматології. Спектр грибкових інфекцій включає: пахову епідермофітію, кандидоз шкіри, слизових оболонок і внутрішніх органів, глибокі мікози: бластомікоз, кокцидіомікоз, споротрихоз, міцетома стопи, гістоплазмоз, хромомікоз, а також аспергільоз, пеніцильоз. Капсули ІТРАКОНу застосовують перорально, під час або одразу після вживання їжі, запиваючи колою, у зв’язку з тим, що його засвоєння відбувається краще в кислому середовищі. Після прийому їжі спостерігається ще більша ефективність. Широко використовується у вигляді 2-х або 3-етапної пульс-терапії, що дає змогу знизити ризик можливих лікарських взаємодій і зменшити побічні ефекти.
У світовій медичній практиці накопичено достатній досвід застосування ітраконазолу в терапії різних грибкових захворювань, і якщо в перші роки проводили дослідження з вивчення його ефективності, побічних ефектів, можливості виникнення рецидивів, то надалі їх спрямували на розширення показань до призначення препарату за наявності у хворого на оніхомікоз інших захворювань. Так, уже доведено безпеку лікування ітраконазолом грибкових захворювань шкіри та нігтів у хворих на цукровий діабет [2], а також рецидивуючої бешихи нижніх кінцівок [3].
Нові протигрибкові препарати, які виробляє ВАТ “Фармак”, ЛАМІКОН у формі 1% крему та таблеток, а також ІТРАКОН у формі капсул допоможуть зробити протигрибкову терапію доступною широкому колу наших співвітчизників, що призведе до значного зменшення захворюваності на мікози в Україні.