Січ 10, 2023

Розвиток під обстрілами: Як війна не зламала, а загартувала лідера фармацевтичної галузі України

Оригінал статті

Під час повномасштабної війни фармацевтична компанія «Фармак» пройшла шлях від втрат у розмірі 50 млн доларів до повного відновлення і навіть розширення виробничих потужностей в Україні. А також нещодавно анонсувала будівництво нового заводу на південному заході Європи. Виклики війни не просто не зупинили українського лідера фармацевтичної галузі, а й дали поштовх до нових перспектив співпраці з міжнародними партнерами.

З перших днів, коли міжнародна розвідка повідомила про можливий напад Російської Федерації на суверенну Україну, компанія «Фармак» почала готуватися до різного розвитку подій. Закуповувати сировину для ліків та дизельні генератори для вироблення електроенергії. Пріоритетом для підприємства був захист співробітників. Тому найперше — почали перевіряти укриття. Коли стало зрозуміло, що вони непридатні для використання, компанія інвестувала у їхню повну модернізацію. Паралельно проходило навчання працівників, щоб вони розуміли, як діяти за будь-яких обставин, а також, при необхідності, могли надати першу медичну допомогу.

photo1663570687

Але як би відповідально український бізнес не готувався, весь жах, який принесе війна, не міг собі уявити ніхто. Через бомбардування Києва у перші дні «великої» війни, компанії «Фармак» довелося призупинити виробництво ліків. Однією з основних причин була безпека людей та активів компанії, а точніше абсолютна неможливість її забезпечити. Наступним ударом став знищений ворогом склад з готовою продукцією та первинною упаковкою для ліків, що розташовувався під Києвом. Це призвело до збитків у 50 млн доларів. Та здатися компанія не могла. Як зазначає виконавчий директор «Фармак» Володимир Костюк, у той період на його телефон постійно надходили дзвінки: від державних органів, військових частин, лікарень та волонтерів з проханням надати необхідні ліки. Але був і запит від співробітників компанії: ми розуміємо всі ризики, але готові працювати.

В той період Україна опинилася на межі безпрецедентного колапсу системи розподілу ліків. У перші тижні війни по Україні було закрито до 90% аптек. Наразі нараховуються пошкодженими близько 900 об’єктів закладів охорони здоров’я. Крім того, існувала реальна проблема з імпортом, як готових лікарських засобів, так і сировини – АФІ або первинної упаковки через недоступність авіасполучення та морських портів. Деякі склади дистриб’юторів були закриті.

Тому вже на початку березня, попри всі труднощі, «Фармак» повністю відновив виробничу діяльність. А за кілька місяців після повномасштабної військової агресії системі охорони здоров’я вдалося подолати більшість проблем і не допустити дефіциту ліків в Україні. Цьому сприяла тісна співпраця фармацевтичних виробників та імпортерів, Міністерства охорони здоров’я, дистриб’юторів та аптечних магазинів.

photo1663570677

Як би складно це не здавалося під час війни, але компанії «Фармак» вдалося налагодити стабільну роботу свого підприємства. У травні вона відкрила нову виробничу дільницю з випуску лікарських засобів у небулах. Отримала кредит на 20 мільйонів євро від Європейського банку реконструкції та розвитку. Знайшла альтернативні ланцюги поставок та продовжила експорт ліків на міжнародні ринки. Інвестувала у нове виробництво в передмісті Барселони. Випустила на український ринок 11 нових препаратів та планує випустити ще 6 до кінця 2022 року. А головне — продемонструвала, що залишається надійним партнером, який може забезпечувати як місцеві, так і міжнародні поставки власної продукції.

Аналізуючи пройдений шлях та подальші перспективи української фармацевтики, виконавчий директор компанії «Фармак» Володимир Костюк зазначає, що є чимало перспектив для посилення взаємовигідної співпраці українських виробників ліків із міжнародними партнерами. Та наводить наступні переваги взаємодії з Україною у сфері виробництва ліків.

1. Вдале географічне розташування України, що може забезпечити:

2. Значний потенціал українських компаній у хіміко-фармацевтичній сфері, що дає:

3. Значні виробничі потужності (в Україні близько 120 фармацевтичних компаній)

За даними ООН, близько 5,5 млн українців перебувають у списках біженців — Україна може забезпечити їх ліками за кордоном, маючи надлишки виробничих потужностей. Враховуючи вищевикладене, можливі наступні варіанти подальшої співпраці:

Крім того в Україні розроблено План відновлення до 2032 року, в якому міститься пункт щодо стимулювання розвитку фармацевтичного виробництва, яке нещодавно було визнане державою як пріоритетна галузь. Тому план передбачає низку стимулів для розвитку української фармацевтики і міжнародної співпраці, та гарантує галузі потужну підтримку держави.

 

Довідка про компанію

«Фармак» — лідер із виробництва лікарських засобів в Україні, найбільша фармацевтична компанія та провідний експортер національної продукції на ринки понад 50 країн світу. Компанія виробляє більше 450 найменувань лікарських засобів та має 5 міжнародних представництв в Узбекистані, Казахстані, Киргистані, Польщі, В’єтнамі, а також офіс в ОАЕ. «Фармак» має фармацевтичний завод у м. Києві та завод із виготовлення активних фармацевтичних інгредієнтів у м. Шостка, Сумської області. Також компанія володіє лабораторно-технологічним комплексом R&D для випробування нових і вдосконалення існуючих технологій виготовлення готових лікарських засобів. Виробничі потужності, лабораторно-технічний комплекс підприємства мають міжнародну сертифікацію та відповідають вимогам європейських стандартів GMP.

 

Назад до Фармак у ЗМІ

Ще більше публікацій