Чомусь я ніколи не любила слово «трудоголік». Втім, нічого дивного — «трудоголізм» у мене завжди міцно асоціювався з алкоголізмом. І не тому, що я патологічно лінива, а тому, що мудрий наш народ давно вже сказав — «що занадто, то не здраво»… І непомірне питво цілком можна порівняти через силу руйнівного впливу на організм з постійним «горінням» на роботі. Результатом аутодафе в стінах офісу стає синдром хронічної втоми, ненависть до всього людства, а також заворожливо-червоні очі графа Дракули.
На жаль, всі ми зараз глобально «комп’ютеризовані». «Улюбленці» підступно причаїлися і на роботі, і вдома.
Зрозуміло, довгі години спілкування з ПК рано чи пізно, як кажуть, «вилазять боком». Або, якщо бути точнішим, оком. Вірніше, двома. Очі стають яскраво-червоними і починають сльозитися. У чому ж причина?
По-перше, причина може критися в неправильно організованій роботі. І світло не з того боку і не під тим кутом падає. І відстань до дисплея не то. І в перервах між роботою ви активно курите замість того, що зробити елементарну зарядку для очей…
Друга причина криється у ваших власних очах. Чи не ховається в який-небудь дефект? Наприклад, невеликий астигматизм? Чи міопія слабкого ступеня? Або, що найчастіше, невелика далекозорість (всього +1)? Різна рефракція веде до підвищення зорового навантаження на одне око, в результаті – почервоніння.
Ці маленькі дефекти, можливо, ніколи б і не «спливли», якби не комп’ютер…
В іншої групи невдалих комп’ютерників може виявитися приховане косоокість. Це слабкість конвергенції – зведення очей (при читанні з відстані менше 33 см). Тут уже одним почервонінням очей не обробишся: текст починає повільно, але правильно розпливатися.
А як бути з тими, хто не має дефектів зору? І по своєї волі заганяє себе в зорову втому? Для її розпізнавання необхідно провести експрес-тест – закапати судинозвужувальні краплі. Очі побіліли?
Якщо так, то, швидше за все, це вона горезвісна зорова втома.
А у вас залишилася почервоніння? Мабуть, це інфекція.
Впізнані з першого погляду
Кон’юнктивіти. Вже їх видно відразу. Особливо, коли кон’юнктивіт «в розквіті»: почервоніння очей супроводжується рясним гноетечением, причому іноді це настільки виражено, що важко розкрити повіки через вій, що злиплися. У внутрішньому кутку ока з’являються гнійні купини. Страждання ці наживаються не тільки недотриманням особистої гігієни: кон’юнктивіти провокуються не тільки бактеріями, не обходять стороною слизову оболонку очей і віруси. Вірусний кон’юнктивіт може бути самостійним захворюванням, а може супроводжувати інші, наприклад, грип, аденовірусну інфекцію.
Незрозуміла і нав’язлива
Алергія. Рослинний пилок, побутовий та промисловий пил, очні краплі. Так, все це може відбитися і на ваших очах. Купуючи косметику, ми заздалегідь радіємо: шкіра стане ніжно-матовою, очі заіскріться виразним блиском… І раптом замість цієї магічної привабливості— якісь червоні плями на шкірі. Очі зашаріли, та ще й сверблять. Словом, замість оновленого іміджу – алергія.
У пошуках конкретного алергену лікар найчастіше зазнає фіаско. Знайти «шкідника» ой як нелегко! Тому лікування зводиться до призначення протиалергічних препаратів. В аптеках їх стає все більше і більше. Іноді навіть досвідчений лікар не може охопити всю різноманітність медичних засобів. А споживач, рухомий рекламою, пробує всі засоби поспіль. І рано чи пізно виявляється в тупику.
Почервоніння очей може викликатися ще безліччю причин – це і вплив яскравого сонячного світла, і недостатнє виділення слізної рідини (синдром «сухого ока»), надмірна сухість і запиленість повітря в будинку або офісі.
Словом, ворогів у ваших очей багато. А захисники — ви самі й очні краплі Віаль виробництва ВАТ «Фармак». Препарат є стерильно розлитим водним розчином тетризоліну гідрохлориду. Очні краплі Віаль застосовують для зняття подразнення і втоми очей після тривалого часу роботи за комп’ютером; при подразненні очей у результаті дії диму, пилу, хлорованої води, світла, косметичних засобів, контактних лінз; при алергічних реакціях (сінна лихоманка, алергічний кон’юнктивіт при гіперчутливості організму до пилку рослин).
Ефективність крапель Віаль була доведена під час клінічних випробувань препарату фахівцями Інституту очних хвороб та тканинної терапії ім. В.П. Філатова. При виробництві крапель (за умов GMP, на найновішому обладнанні) використовується високоякісна європейська субстанція виробництва фірми «Зентіва», Словаччина. Крім того, ціна крапель Віаль є цілком доступною для більшості населення України.