Жов 04, 2018

“Я буду боротися за “Корвалол” до кінця, тому що це частина історії “Фармак”, – Філя Жебровська, Голова Наглядової ради ПАТ “Фармак”

Найближчим часом Верховний Суд України повинен поставити крапку в багаторічній суперечці двох фармацевтичних компаній – «Фармак» і «Дарниця» – за право використовувати назву «Корвалол» у виробництві своїх ліків.

«Фармак» апелює до історії, спираючись на такі факти. Перша партія «корвалолу» була випущена на Київському хіміко-фармацевтичному заводі імені Ломоносова (з 1991 року – «Фармак») ще в 1960 році. Саме тут придумали й назву препарату. У 1993 році компанія захистила торговий знак «Корвалол» у Департаменті інтелектуальної власності МОН України, а у 2004 році позначення «Корвалол» було визнано добре відомим. У 2017 році рішення було ще раз підтверджено Апеляційною палатою Мінекономрозвитку.

Вердикт Апеляційної палати оскаржили юристи фармкомпанії «Дарниця». «Дарниця» з 2005 року випускає свій препарат зі схожою назвою «Корвалол-Дарниця «і намагається відсудити в компанії» Фармак «її ексклюзивне право на використання назви» Корвалол».

Напередодні чергового судового засідання навколо ПАТ «Фармак» відбуваються дивні речі. У мережі інтернет з’явилися десятки негативних матеріалів про діяльність компанії (всі з однаковим змістом), у партнерів «Фармак» провели обшуки, на сайті президента України зареєстрували петицію про націоналізацію підприємства, а під стінами офісу ПАТ «Фармак» молодики підривали димові гранати й вигукували звинувачення.

Кінцевий бенефіціар ПАО «Фармак», її багаторічний генеральний директор, а нині голова Наглядової ради Філя Жебровська останні події називає спробою тиску на компанію перед важливим судовим засіданням. Про це та не тільки вона розповіла у своєму інтерв’ю.

Філе Іванівно, як ви прокоментуєте останні події, у яких фігурує ваша компанія?

Це не вперше на компанію «Фармак» і на мене особисто чиниться тиск. Пам’ятаю 2003 рік. У мене були обшуки, перевірки, все, що тільки можливо. Я вистояла. Прийшов 2009-й рік. Я отримала кулю в спину. Коли вже стала лідером, почалися 2011–2012 роки. Мене мало не наркобаронесою обізвали, що я випускаю якісь ліки. І були тітушки, і все інше. Були залучені всі гілки влади, правоохоронні органи. Але я вистояла.

Що відбувається сьогодні. На сайті президента реєструють якусь петицію про націоналізацію компанії «Фармак», надсилають зі СБУ якісь запити, які жодним чином не стосуються фармацевтики, що в наших постачальників послуги йдуть обшуки, під офісом мітингують молодики. Для чого? Можливо, це все провокації, щоб я відвертала увагу від тієї теми, яка сьогодні для мене болюча. Від засідання у Верховному Суді щодо «Корвалолу».

Власне, пролунали конкретні звинувачення, що ви продовжуєте працювати з Росією. Що можете відповісти на це?

Ще у 2010 році ми розробили стратегію, за якою 40% усього виторгу мають приносити експортні продажі. Ми запустили два офіси – у Польщі купили компанію, а в Росії відкрили представництво.

За офіційною статистикою, Україна зараз найбільше експортує в Росію – понад 2 мільярди доларів за 7 місяців цього року. Також більше купує там. Частка нашої компанії в загальноукраїнських продажах у Росії – всього 0,3%. Але чомусь ми єдині, проти кого на сайті президента зареєстрували петицію.

Спочатку ми маємо дати собі відповідь: і влада, і суспільство. Що, завісу робимо? Нумо ж робити. Я буду виконувати будь-які рішення, які є в державі.

Але тільки сьогодні, на п’ятий рік війни, влада каже, що від завтра припиняє Договір про дружбу з Росією. Тому порушила наша компанія й ці 3000 осіб, які працюють щодня, приходять на роботу та хочуть вільно працювати, а не чекати, поки якусь димову гранату підірвуть над їхніми головами.

Власне, а чому дійсно тільки зараз, на 5-й рік війни, виникли питання до вас?

Я ніколи не приховувала, що ми продовжуємо працювати з Росією. Щоправда, ми не реєструємо нових препаратів там. Ми можемо, але не реєструємо. Ми не розширюємо свою лінійку. Але те, що вже зареєстрували, ми постачаємо туди. Поки не буде якогось рішення у вищих ешелонах влади про заборону експорту в Росію.

Чому зараз полетіли звинувачення на нашу адресу – цікаве питання. Ймовірно, що скоро буде суд про захист торгової марки «Корвалол», і тому, можливо, комусь треба підігріти ажіотаж, зліпити якийсь негатив щодо нашої компанії.

Зазначу, що я чесна перед українським народом, перед своїм колективом і перед державою. Немає заборони, немає жодних обмежень. А на мораль тиснути? Напевно, на думку опонентів – можна. Але ті гроші, які я заробила, вони будуть витрачені тут, в Україні. Я їх не вивела кудись там в офшор. З кожної заробленої гривні – 4–5% йде на виплату дивідендів акціонерам. Все інше – на розвиток компанії, сплату податків, заробітні плати.

Я зі своїм колективом ніколи не забуваю і про наших захисників. Четвертий рік весь колектив один день працює на армію, це допомога. У 2014 році це був одяг, продукти, а тепер це й ремонт техніки, оптичні прилади та багато іншого. А також допомога сім’ям загиблих бійців за програмою «Люди допомагають Людям».

Хто стоїть за цим тиском на компанію?

Відповім так: сьогодні старше покоління вже відходить від справ. Це ті люди, які мали цінності в душі та не могли знехтувати ними. А прийшло нове покоління. Яке має вищу освіту, часто закордонну. Це люди, які дійсно отримали добру підготовку. Але вони не мають стрижня відповідальності.

І зауважу, це не тільки в нас проблеми. В Одесі та ж ситуація, Борщагівка – та ж ситуація. Харків те ж саме. І мені дуже не пощастило, що впродовж останніх 13 років я піддаюся таким нападам. Можливо, це одна рука діє.

Конфлікт навколо «Корвалолу» триває вже понад 10 років. Чому для вас так важливо обстояти ексклюзивне право на цей бренд?

Для того, щоб зрозуміти всю картину, потрібна невелика передісторія. У портфелі ПАО «Фармак» є кілька препаратів, на яких побудована вся філософія створення Київського хіміко-фармацевтичного заводу імені Ломоносова, тепер «Фармак». Це «Діазолін», «Корвалол», «Нафтизин», «Валідол». Це препарати, які спочатку завод, а далі й компанія «Фармак» виробляла в замкнутому циклі – робила свій синтез субстанції, а потім і випускала готові лікарські форми.

Ці препарати – це наша історія і філософія. Ми їх берегли, інтелектуальне право на них ми захистили ще в 1993 році. Тому що вони як сімейні реліквії. У мене є чашка, яку батькові подарували, коли йому було 60 років. Два роки тому ми відзначали його пам’ять – 100 років від дня народження. І я ціную цю чашку. Тому що вона сімейна реліквія. Ось так я ціную й «Корвалол».

Нещодавно була інформація, що ринок «Корвалолу» майже порівну поділили ваша компанія й «Дарниця» – 44 і 43 мільйони гривень річних продажів. Водночас сама «Дарниця» повідомляє, що річний оборот компанії кілька мільярдів гривень. 

Чому «Дарниця» так намагається відсудити право використовувати назву «Корвалол», якщо це мізер у її прибутку?

Це виросло нове покоління зі своїми амбіціями. Ось і прийшов конкурент і заявляє про свої претензії. Каже, як я хочу, так і буде. Але так не буває в житті. Тут має бути суд, має бути правова оцінка.

Я так розумію, здаватися ви не збираєтеся?

«Корвалол» – це як та сімейна чашка, це традиції, які мають залишитися в компанії, а не стати розмінною монетою на ринку. Для мене це реліквія, а для опонентів – амбіції.

Деталі за посиланням https://www.segodnya.ua/ukraine/filya-zhebrovskaya-ya-budu-srazhatsya-za-korvalol-do-konca-potomu-chto-eto-chast-istorii-farmak-1176438.html

 

Назад до Farmak у ЗМІ

Ще більше публікацій