Вер 08, 2022

«У медичних працівників від всього, що відбувалося, починалися панічні атаки», — Юрій Бабалян, завідувач відділення нейрохірургії у м.Харків

Харків — одне з міст, що найбільше постраждали від російської агресії. Ворог був переконаний, що тут його будуть вітати і підтримувати. А коли все вийшло навпаки, почав масово бомбити, як кажуть самі харків’яни, з помсти. Про те, як працювали медики у цей тяжкий період, з «Фармаком» поділився Юрій Бабалян, завідувач відділення нейрохірургії Харківської обласної лікарні. 

«Для нас війна почалася 8 років тому»

Для Харківської обласної лікарні війна почалася ще 8 років тому. Протягом цього часу ми постійно отримували пацієнтів зі Сходу і бачили жахливі наслідки війни. У нашому колективі є лікарі з Донецька і Луганська, які в свій час тікали з окупованих територій. Тому всі ці роки ми були до війни ближчі ніж інші міста. 

24 лютого, звичайно, жахливий день. Лікарні були переповнені, а багато лікарів покидали місто. В цей день я прокинувся і відразу поїхав до лікарні. Ми відмінили планові операції, щоб бути готовими приймати поранених. Перші 1,5 місяці були тяжкими. У медичних працівників від всього, що відбувалося, просто починалися панічні атаки. 

Багато медиків вирішили жити у лікарні. Навіть приносили домашніх тварин. Але для нейрохірургів потрібна точність в діях, яка вимагає хоча б пару годин повного відпочинку. Тому, при можливості, я їхав ночувати додому.

Чи були підготовлені лікарні до війни?

Вважаю те, що нас не попередили про напад — було правильним рішенням. Як лікар, я знаю, що таке паніка. Нічого хорошого вона б нам не принесла. При цьому, лікарні були заповнені потрібними ліками, запасами крові, всім необхідним. 

Насправді, немає ніякого героїзму у діях лікарів, які залишилися тут. Ми самі обрали цю професію. Тому виконуємо свою роботу в умовах, які склалися. Просто лікар — це не позитивна робота. Можливо перукар — це позитивна робота, але не лікар. Ми завжди є свідками сумних історій. А війна таких історій приносить незліченну кількість. Інший момент, що без цієї роботи ми жити не можемо. 

«У пам’яті залишаються лише сумні історії…»

Все хороше швидко забувається: успішні операції, врятовані пацієнти. А от коли хтось помирає — це завжди трагедія. У пам’яті залишаються лише сумні історії. Люди, які провалилися з 4-го поверху на 2-й. 13-річна дівчинка, яка пішла на побачення з хлопцем і потрапила під обстріл. Його не врятували, вона отримала тяжке поранення, але залишилася жити. Батько, у якого знищили домівку і поранили сина. Люди залишилися просто на вулиці.  

Нещодавно ми зустрілися з однокласником, який пішов воювати, і не впізнали одне одного. За ці півроку ми постаріли на багато років вперед. Я розумію, що пацієнти, які все життя мають наркологічну залежність, зараз виглядають значно краще, ніж ми.

Приємно відмітити, що в Харкові починають говорити українською мовою. Такого не було ніколи. Можливо у нас поки виходить не ідеально, але впевнений, що ми навчимося. 

 

Як живе Харків під обстрілами?

Харків повертається до життя, наскільки це можливо. Люди адаптувалися до обстрілів. Тепер це наша нова реальність. Приємно відмітити, що в Харкові починають говорити українською мовою. Такого не було ніколи. Можливо у нас поки виходить не ідеально, але впевнений, що ми навчимося. 

Ми навіть вийшли на довоєнні показники планових операцій. Робота з пораненими також стала налагодженою. Спершу вони потрапляють до шпиталей, а потім направляються до нас.  

Без сумніву, війна — це жах. Люди бояться швидкої смерті. Але при цьому ходять роками із пухлинами розміром з кулак і не йдуть до лікаря. Нещодавно була пацієнтка, у якої 9 років росла пухлина, вона вже 3 роки втрачала зір, постійно страждала від головного болю і лише зараз прийшла на операцію. 

Хочеться нагадати українцям, щоб не забували про своє здоров’я. Повірте, хвороби вбивають не менш жорстоко, ніж кулі. Інколи видалити уламок значно простіше, ніж 9-ти річну пухлину. 

 

Назад до новин