Сер 12, 2019

Новий етап медичної реформи – що зміниться для лікарів та лікарень

Міністерство охороно здоров’я презентувало наступні етапи медичної реформи. Після переведення первинної ланки на принцип «гроші ходять за пацієнтом», на цю систему перейдуть лікарні, а лікарі будуть працювати за ліцензіями.

За планом реформи, лікарні, які розраховують отримувати державне фінансування, повинні будуть стати неприбутковими підприємствами та укласти договори із Національною службою здоров’я України. Лікарні в такому статусі матимуть змогу самостійно розпоряджатися своїми грошима, складати фінансовий план, формувати зарплату медичних працівників тощо.

Державне фінансування лікарні отримуватимуть за надання пацієнтам спеціалізованої екстреної та планової допомоги в рамках програми медичних гарантій. Відшкодування таких послуг лікарні отримуватимуть за умови наявності у пацієнта направлення від сімейного лікаря чи спеціаліста. З таким направленням українці матимуть право обирати будь-який лікувальний заклад, що має договір із НСЗУ.  Перехід на цю систему триватиме 2-3 роки.

Крім того, заплановані зміни торкнуться державної системи закупівлі ліків. За програмою медичних гарантій пацієнти отримуватимуть всі медикаменти згідно з національним переліком лікарських засобів, що необхідні для надання послуги. Витрати також покриватимуться НЗСУ. У випадках, коли необхідні дорогі препарати, вартість яких значно перевищує вартість самих медичних послуг (наприклад, для лікування онкології), діятимуть програми централізованих закупівель через міжнародні організації. Такі медикаменти вважатимуться частиною послуги.

Ще одне важливе нововведеня – професійне ліцензування лікарів. Ліцензування має переваги, як для лікарів, яким буде простіше знайти роботу з ліцензією та захищати свої трудові права, так і для пацієнтів, які зможуть подавати скарги на якість роботи лікарів до ліцензійної ради. В разі необхідності ця рада назначатиме додаткове навчання, штраф чи позбавлятиме ліцензії. Ліцензування також створить кращі можливості для управління галуззю охорони здоров’я з точки зору статистичного обліку наявних спеціалістів різних профілів.

Назад до новин

Ще більше новин