Бер 29, 2011

Застосування препарату Ципрофарм® у лікуванні запальних захворювань очей у дітей першого року життя

Актуальність проблеми бактеріальних запалень слизової оболонки очей у дітей пояснюється високою частотою цієї патології, низькою реактивністю організму дитини, високою резистентністю мікроорганізмів до застосовуваних антибіотиків [3,4].

Вибір антибіотика для лікування кон’юнктивітів у дітей першого року життя є важким завданням. Це зумовлено нерідко вимушеним емпіричним підходом у призначенні терапії, оскільки на визначення флори і чутливості збудника до антибіотиків іде 3-4 дні, а також відсутністю в офтальмопедіатрії дозволу на застосування антибактеріальних препаратів із перших днів життя дитини. Традиційно для лікування інфекційних захворювань очей використовують кілька груп антибактеріальних препаратів: аміноглікозиди, фторхінолони, тетрацикліни, макроліди, а також сульфаніламіди [4]. За даними мікробіологічних досліджень, збудниками інфекції очей у новонароджених і дітей першого року життя, які найчастіше зустрічаються, є епідермальний і золотистий стафілококи, хламідії, ентерококи, мікст-інфекція та інші різновиди флори, чутливої до фторхінілонів [2,5].

На ринку України фторхінолони представлені досить широко [1]. Однак, по-перше, більшість із них рекомендується до використання після 1 року життя дитини. По-друге, призначення антибактеріальної терапії нерідко супроводжується медико-економічними аспектами, що полягають у швидкому, ефективному та з невеликими витратами подоланні інфекційного процесу. Тому особливий інтерес в офтальмологічній педіатричній практиці викликає препарат Ципрофарм® (ципрофлоксацину гідрохлорид 0,3 %), офіційно дозволений до застосування новонародженим, немовлятам і дітям 1 року життя (згідно з інструкцією із застосування препарату від 25.06.2009 Наказом МОЗ України № 447).

Ципрофлоксацину гідрохлорид 0,3 % володіє широким спектром антибактеріальної дії, що зумовлено інгібуванням ДНК-гірази бактерій, унаслідок чого порушується реплікація ДНК, ріст і поділ клітин. Діє бактерицидно. За даними експериментальних досліджень терапевтична концентрація діючої речовини досягається в тканинах і біологічних рідинах ока. Це забезпечує високу ефективність і безпеку використання препарату у дітей.

Мета дослідження – вивчити ефективність застосування препарату ципрофарм у лікуванні запальних захворювань очей у дітей першого року життя.

Матеріал і методи. Під наглядом перебувало 27 пацієнтів (52 ока) з бактеріальними кон’юнктивітами та вірусними ураженнями очей, ускладненими бактеріальною інфекцією. Вік пацієнтів становив від 10 днів до 12 місяців. У всіх дітей, які звернулися, відзначався слизисто-гнійний або слизовий характер виділень з ока, сльозотеча, з них у 15 дітей – гіперемія бульбарної кон’юнктиви та легка світлобоязнь. У цих пацієнтів відзначалося також різною мірою ураження носоглотки, отит, синусит. Пацієнтам з моменту звернення до офтальмолога призначали місцево інстиляції препарату Ципрофарм® по 1 краплі 3 рази на добу протягом 4-7 днів. Ефективність терапії оцінювали за ступенем вираженості клінічних симптомів запалення. У 18 пацієнтів було проаналізовано дані бактеріологічного дослідження кон’юнктиви очного яблука.

Результати. Бактеріологічний посів із кон’юнктиви очей до початку лікування показав наявність Staphylococcus epidermidis (56 %) і Staphylococcocus aureus (42 %), чутливих до ципрофлоксацину. У 2 % випадків посів росту не дав, що може бути пов’язано з уже проведеною раніше антибактеріальною терапією.

Спостереження за пацієнтами показало купірування запальних реакцій протягом 4-7 днів у 22 пацієнтів. У 5 дітей слизово-гнійні виділення тривали тільки під час натискання на ділянку слізного мішка з нижньої слізної точки, а також відзначалося наполегливе сльозостояння і була відсутня ін’єкція кон’юнктивальних судин. Цю клінічну картину було розцінено як вроджений дакріоцистит і таким пацієнтам проведено зондування носо-слізного каналу.

Контрольне бактеріологічне дослідження з кон’юнктиви після курсу лікування виявило відсутність росту мікроорганізмів у всіх пацієнтів. У процесі лікування не відзначено реакцій гіперчутливості, токсичності.

Висновок. Таким чином, проведений аналіз ефективності препарату Ципрофарм® у лікуванні запальних захворювань кон’юнктиви в дітей першого року життя, відсутність побічних ефектів, дає змогу рекомендувати його до широкого застосування в практиці дитячого офтальмолога, особливо якщо потрібен ургентний і емпіричний вибір антибактеріального засобу.

Література

1. Астахов С.Ю., Вохмяков О.В. Офтальмологічні фторхінолони в лікуванні та профілактиці очних інфекцій // Клінічна офтальмологія. – 2008. – Т.9. – С. 28-30.

2. Воронцова Т.М., Бржеський В.В., Єфімова О.Л. та ін. Чутливість до антибактеріальних препаратів мікрофлори кон’юнктивальної порожнини у дітей у нормі та при деяких запальних захворюваннях очей // Матеріали ювілейної наукової конференції “Невські горизонти”. – Спб., 2010. – С.74-81.

3. Ковалевский Е.И., Мордвинова Н.Б., Сычева Т.Б. и др. Гнійні кон’юнктивіти у новонароджених // Офтальмологічний журнал. – 1988. – № 5. – С.270-272.

4. Майчук Д.Ю. Сучасна терапія кон’юнктивітів у дітей // Педіатрія. – 2007. – № 2. – С.80-87.

5. Риков С.А., Андрушкова О.А., Грижимальська К.Ю. та ін. Характеристика мікрофлори кон’юнктиви новонароджених у період їх перебування у відділенні інтенсивної терапії // Матеріали ювілейної наукової конференції “Невські горизонти”. – Спб., 2010. – С.133-136.

Назад до Фармак у ЗМІ

Ще більше публікацій