Це дуже поширене захворювання і, напевне, тому багато хто ставиться до нього не дуже серйозно. А тим часом, за даними ВООЗ, щорічно від грипу помирають від 290 до 650 тисяч осіб. Водночас до 5 мільйонів хворіють на нього у важкій формі.
Трапляються й особливо «злі» різновиди грипу. Пандемія «іспанки», викликана вірусом (A/H1N1) трохи більш ніж сто років тому, за різними оцінками забрала до 50 мільйонів людських життів.
Говорячи про пандемії, потрібно сказати кілька слів про класифікацію грипу. Він буває чотирьох типів: A, B, C і D. На останній люди взагалі не хворіють, а грип C зазвичай викликає хворобу в легкій формі. А та В регулярно викликають епідемії – саме з ними пов’язані основні біди, водночас особливо підступний грип А.
Річ у тім, що крім людей на нього хворіють тварини: свині, коні та птахи – як дикі, так і свійські. Трапляється так, що під час тісного контакту, наприклад, якщо людина працює на фермі, вона може заразитися таким грипом від тварини. Хвороба може проходити легко, а може у важкій формі, та навіть спричинити смерть.
Найнебезпечніше може статися тоді, коли такий вірус «навчиться» легко передаватися від людини до людини – може початися пандемія грипу. Сьогодні ніхто не знає, якими будуть наслідки гіпотетичної пандемії, але якими вони можуть бути – ми вже знаємо.
Якщо говорити про сезонний грип, який приходить до нас щороку, то на щастя, більшість людей переносять його без жодних наслідків: симптоми проходять приблизно через два тижні. Але є кілька категорій, яким на грип точно хворіти не потрібно. Це діти до п’яти років, люди після 65 років, вагітні й люди з деякими хронічними захворюваннями. На щастя, є можливість вакцинуватися, і саме це рекомендує робити ВООЗ, насамперед — усім, хто входить до групи ризику.
На відміну від багатьох вакцин, які досить зробити за певним графіком кілька разів у дитинстві, вакцину проти грипу треба повторювати щороку, восени, до початку сезонної епідемії, щоб за два тижні виробився імунітет. Пізніше теж можна, але є шанс натрапити на вірус раніше, ніж виробляться антитіла.
Страхи
Вакцини проти вірусу грипу з’явилися понад пів століття тому, і сьогодні вважаються найбільш ефективним засобом профілактики. Тут потрібно зробити кілька зауважень спеціально для скептиків і противників вакцин (не тільки проти грипу).
По-перше, це правда, що вакцини можуть бути небезпечними. Наприклад, вакцина може викликати анафілактичний шок, від якого людина може померти. Але трапляється це дуже рідко – незрівнянно рідше, ніж люди помирають від грипу. До того ж щеплення проти грипу роблять у медзакладах, де є спеціальні люди та спеціальне обладнання, щоб допомогти людині, якщо це все ж станеться. Анафілактичний шок, до речі, може виникнути і через арахіс. І зовсім не факт, що це буде в поліклініці.
По-друге, навіть після вакцинації люди можуть хворіти на грип. Але, якщо це трапляється, то зазвичай у легшій формі, ніж хворіють ті, хто не вакцинувався. Потенційних страхів щодо будь-яких вакцин, звичайно, більше, але, врешті-решт, на те є лікар, який підтримує вакцинацію й пояснює, чого боятися, а чого — ні.
Практична вакцинація
В Україні щеплення проти грипу не є «обов’язковим». Це означає, що якщо за вас її не сплатить, наприклад, роботодавець, то доведеться купити самому. Але кілька сотень гривень — не така вже й велика плата за те, щоб не випасти з життя на тиждень, не кажучи вже про щось гірше.
Зазвичай у нас проти грипу вакцинується незначна частина населення. Але зараз є надія, що у зв’язку з пандемією коронавірусної інфекції люди будуть уважніше ставитися до власного здоров’я (до речі, одне з ускладнень грипу – пневмонія, яка буває дуже підступною). Щеплення можна зробити в сімейного лікаря (заплатити потрібно тільки за саму вакцину) або в комерційній поліклініці, де буде дорожче, хоча і зручніше.
Вакцини проти грипу бувають різні. Деякі, наприклад, не можна робити вагітним, хоча вакцинуватися проти грипу їм потрібно. Але на практиці в Україні вибір зробити простіше. Останнього сезону в нас було дозволено використання двох вакцин, які підходять майже всім: одна захищала від чотирьох штамів вірусу, друга – від трьох. Але наступного сезону будуть інші віруси, а отже, й інші вакцини.
Як неважко помітити, одна з проблем із вакциною проти грипу в тому, що від сезону до сезону вірус видозмінюється, а отже, вакцину доводиться оновлювати. Це означає час, витрати й ризики, що вакцина не відповідатиме вірусу. Тому сьогодні вчені розроблюють «універсальну» вакцину. Передбачається, що вона має однаково добре працювати з року в рік, незалежно від того, як видозміниться вірус. Але зараз жодна така вакцина не була схвалена для клінічного використання.
Ліки є, але
В аптеках можна знайти різні препарати, які, на думку їхніх виробників або деяких лікарів, ефективні проти грипу. Але далеко не завжди вони такими є з погляду доказової медицини.
Що стосується позиції ВООЗ, то вона рекомендує такі препарати, як озельтамівір і занамівір, щоб скоротити тривалість захворювання і знизити ймовірність ускладнень. Обидва схвалені FDA для лікування і профілактики грипу. Водночас FDA підкреслює, що головний спосіб профілактики – вакцинація, і ці препарати не можуть її замінити.
Позаторік американське управління також схвалило застосування препарату балоксавір марбоксіл, розробленого й уже схваленого в Японії. Ефективний він тим, що приймати його потрібно лише раз. Але, як і з двома попередніми – не пізніше ніж через 48 годин після появи симптомів.