Інфаркт! Скасувати!

Як українські вчені працюють над створенням принципово нового методу лікування наслідків інфаркту міокарда

У всьому світі інфаркт міокарда є однією з головних причин смертності. За даними ВООЗ щорічно від захворювань серцево-судинної системи вмирають приблизно 17 мільйонів людей. 85% з них — від інфаркту або інсульту. Якщо говорити про Україну, то тут щорічно реєструють приблизно 40 тисяч інфарктів міокарда. «Механізм» цього захворювання полягає в тому, що в якомусь місці однієї із судин, які забезпечують кров’ю серцевий м’яз, відбувається «закупорювання». Частина клітин залишається без кисню, й орган уже не може працювати нормально. Все це відбувається дуже швидко, але якщо в перші години після нападу пацієнта доставити у спеціальне відділення, де йому нададуть потрібну допомогу, то негативні наслідки для серця будуть мінімальними.

В іншому разі дуже швидко відбуваються незворотні процеси: частина клітин серцевого м’яза (кардіоміоцитів) гине без кисню. Якщо людина виживе, то їхнє місце займають зовсім інші клітини сполучної тканини (фібробласти). Говорячи зовсім просто, на серці утворюється рубець. Зрозуміло, що з ним серце вже не може працювати так само добре, як раніше, і способу позбутися його сучасна медицина не знає. Приблизно кожна друга людина з таким «шрамом» на серці житиме з інвалідністю.

Але в різних країнах вчені намагаються розробити різні методи лікування наслідків інфаркту міокарда. Один із таких принципово нових підходів сьогодні розробляє наукова група з Інституту молекулярної біології та генетики (ІМБіГ) НАН України під керівництвом доктора біологічних наук Оксани Півень.

Полювання на пневмоцисту

Історія однієї важливої діагностичної тест-системи, яку українські вчені створили ще до того, як це слово стало модним. Але це нічого не змінило.

Останніми місяцями слово «тест-система» стало дуже популярним у нас через епідемію COVID-19. Було багато розмов навколо того, чи здатні наші вчені взагалі створити діагностичну тест-систему, як швидко, наскільки якісною вона буде, як порівняти із закордонними аналогами тощо.

Ми вирішили розповісти про історію створення однієї вітчизняної діагностичної тест-системи. Вона не має нічого спільного з діагностикою коронавірусів і захворювань, які вони викликають. Але вона допомагає краще зрозуміти реальне ставлення до науки в нашій країні та відповісти на одвічне запитання, яке громада любить ставити вченим: «де ж ваші результати?».

 

Третій не зайвий

Завдяки українським дослідникам на світ народжуються діти, яких раніше просто не могло бути.

Приблизно кожна десята пара в нашій країні має ті чи інші проблеми в репродуктивній сфері. Але, на щастя, вже понад 40 років у світі є й успішно працюють технології допоміжної репродуктивної медицини. «Діти з пробірки» народжуються, ростуть, йдуть до школи та свого часу народжують власних дітей, якщо, звичайно, хочуть. Вони нічим не відрізняються від людей, зачатих традиційним способом.

Самі допоміжні репродуктивні технології постійно вдосконалюються і працюють дедалі ефективніше. Але приблизно 3 зі 100 молодих жінок, які звертаються до спеціалізованих клінік, стикаються з нерозв’язною проблемою: у перші дні після запліднення їхній ембріон перестає розвиватися або розвивається неправильно. Можна поміняти клініку, поїхати в іншу країну, заплатити дорожче, але це нічого не змінить — діти в них не народяться.

Ембріолог Павло Мазур із приватної київської клініки репродуктивної медицини «Надія» одним із перших у світі зміг розв’язати цю проблему та став першим, хто використав для цього нову технологію. З ним ми й поговорили про те, як на світ з’являються «діти від трьох батьків».