Історія перша, про звичне смертельне захворювання

Це дуже поширене захворювання і, напевне, тому багато хто ставиться до нього не дуже серйозно. А тим часом, за даними ВООЗ, щорічно від грипу помирають від 290 до 650 тисяч осіб. Водночас до 5 мільйонів хворіють на нього у важкій формі.

Трапляються й особливо «злі» різновиди грипу. Пандемія «іспанки», викликана вірусом (A/H1N1) трохи більш ніж сто років тому, за різними оцінками забрала до 50 мільйонів людських життів.

Говорячи про пандемії, потрібно сказати кілька слів про класифікацію грипу. Він буває чотирьох типів: A, B, C і D. На останній люди взагалі не хворіють, а грип C зазвичай викликає хворобу в легкій формі. А та В регулярно викликають епідемії – саме з ними пов’язані основні біди, водночас особливо підступний грип А.

Річ у тім, що крім людей на нього хворіють тварини: свині, коні та птахи – як дикі, так і свійські. Трапляється так, що під час тісного контакту, наприклад, якщо людина працює на фермі, вона може заразитися таким грипом від тварини. Хвороба може проходити легко, а може у важкій формі, та навіть спричинити смерть.

Історія друга, про страшного, але переможеного ворога

Спочатку лихоманка, головний біль, сильна слабкість і сильний біль у спині, може бути блювота. На другий чи третій день температура спадає і з’являється висип. Далі – найскладніше та найбільш небезпечне. Якщо вам немає 40 років, то з цією хворобою ви точно не стикалися, хіба що бачили старі фото хворих – видовище не для людей зі слабкими нервами.

Натуральна віспа – це особлива хвороба. І тому що вона принесла так багато бід, як мало яка інша, і тому що саме її одну (поки що) людство зуміло перемогти повністю.

Історія третя, яка ще не закінчилася, але вселяє надію

Якщо людство і зможе перемогти в недалекому майбутньому ще якесь інфекційне захворювання, як перемогло натуральну віспу, то це буде поліомієліт.

Вірус, який його викликає, дуже легко передається фекально-оральним способом. Приблизно 90% людей переносять захворювання непомітно або дуже легко. Але в одного з 200 хворих розвивається постійний параліч, причому статися це може буквально за лічені години. 5–10% з цих людей помирають через параліч дихальних м’язів. Насамперед, на поліомієліт хворіють діти до 5 років.