Приблизно кожна десята пара в нашій країні має ті чи інші проблеми в репродуктивній сфері. Але, на щастя, вже понад 40 років у світі є й успішно працюють технології допоміжної репродуктивної медицини. «Діти з пробірки» народжуються, ростуть, йдуть до школи та свого часу народжують власних дітей, якщо, звичайно, хочуть. Вони нічим не відрізняються від людей, зачатих традиційним способом.
Самі допоміжні репродуктивні технології постійно вдосконалюються і працюють дедалі ефективніше. Але приблизно 3 зі 100 молодих жінок, які звертаються до спеціалізованих клінік, стикаються з нерозв’язною проблемою: у перші дні після запліднення їхній ембріон перестає розвиватися або розвивається неправильно. Можна поміняти клініку, поїхати в іншу країну, заплатити дорожче, але це нічого не змінить — діти в них не народяться.
Ембріолог Павло Мазур із приватної київської клініки репродуктивної медицини «Надія» одним із перших у світі зміг розв’язати цю проблему та став першим, хто використав для цього нову технологію. З ним ми й поговорили про те, як на світ з’являються «діти від трьох батьків».
Вправи з ядрами
З наукового погляду ця назва, звичайно, неправильна й дослідники не використовують її всерйоз. Але для того, щоб такі діти народилися, крім мами й тата, дійсно потрібна ще одна жінка, від якої дитина успадкує 37 генів на додачу до багатьох тисяч від справжніх батьків. Хоча ці 37 дуже важливі для нашого організму, вони прямо не вплинуть на колір очей, характер і здатність грати в шахи.
Історію появи таких дітей в Україні можна почати з 2014 року. Тоді в клініці, де працює Павло Мазур, вирішили створити нову технологію, щоб розв’язати проблему вікового безпліддя. Біологічні закони такі, що приблизно у 37 років у жінки починає різко знижуватися здатність зачати дитину навіть за допомогою допоміжних репродуктивних технологій. Після 40 це зробити дуже складно, хоча, досі можливо й можна знайти безліч позитивних прикладів. Але зазвичай для цього потрібні величезні зусилля й навіть вони нічого не гарантують.
У наших дослідників виникла гіпотеза, яку дуже спрощено можна сформулювати ось як. Проблема жінок старшого віку в тому, що їхні ооцити (це жіночі статеві клітини, які часто помилково називають яйцеклітинами), мають цитоплазму «стару» — саме вона винна в їхньому безплідді.
Тут доведеться пригадати шкільне заняття, де вивчали будову клітини. Для нас поки досить розуміти, що клітина (зокрема й ооцит) має ядро з ДНК (тими самими генами, де вся-вся інформація про наш організм) і цитоплазмою. Цитоплазма — це «внутрішній океан» клітини — все, що оточує ядро. У цьому океані є безліч різних органел, які щосекунди роблять неймовірні операції, без яких немає життя в найбільш прямому сенсі цього слова. Єдина органела, яку нам потрібно знати для цієї історії — мітохондрія, але до неї ми повернемося пізніше.
Щоб розв’язати проблему — допустили наші дослідники, — потрібно «стару» цитоплазму замінити «молодою». Для цього потрібен донор — молода жінка з гарним репродуктивним здоров’ям, яка пожертвує свій ооцит, який ще не встиг дозріти. З нього вчені приберуть ядро з генами й замінять його ядром (тобто генами) старшої жінки, яка хоче стати мамою. Такі операції називають «ядерними перенесеннями». Внаслідок усіх цих складних маніпуляцій у нас вийде ооцит зі «старими» генами майбутньої мами й «молодою» цитоплазмою донора. А далі — все по стандарту, добре знайомому будь-якому досвідченому ембріологові.
Але гіпотеза не підтвердилася. Експерименти показали, що «омолодження» цитоплазми ніяк не допомагає жінкам старшого віку мати дітей. Крім того, якщо в ооцити старших пацієнток підсадити молоді донорські ядра — все працює добре й можна отримати ембріони, які будуть нормально розвиватися. Отже, проблема вікового безпліддя зовсім не в «солідному віці» цитоплазми.
У науці, як відомо, негативний результат — це теж результат. Але чи можна ту техніку, яку відпрацював Павло Мазур, застосувати для отримання позитивного результату?
Є категорія пацієнток, які не можуть зачати дітей саме через проблеми, пов’язані з цитоплазмою. Як уже говорилося, їх приблизно до 3% з-поміж молодих жінок, які звертаються до клінік репродуктивної медицини. З біологічного погляду ці проблеми мають різну природу — у деяких ситуаціях наука розуміє їхній механізм, а в інших — ні, але зрозуміло, що якось він пов’язаний саме з цитоплазмою.
— У нас у клініці була відпрацьована методика, у нас були витратні матеріали, голки, реактиви, піпетки, середовища — вся база, потрібна для майже будь-яких ядерних перенесень. Чому б не спробувати? — розповідає Павло Мазур. — Ми спробували, і в нас вийшло!
На початку 2017 року на світ з’явилася здорова дитина після процедури ядерного перенесення — перша в Україні та друга у світі. Роком раніше в Мексиці народилася перша в історії дитина після операції ядерного перенесення, яка була проведена за трохи іншою методикою, ніж використовували українські дослідники.
Разом із донорською цитоплазмою такі діти отримують ті самі мітохондрії, про які ми вже згадували. На відміну від будь-яких інших органел, вони мають свої власні гени (ті самі 37) — цього разу не мамині, як у будь-кого з нас, а успадковані від іншої жінки — донора або, якщо хочете, «третього батька».
Гордість і здивування
Наука в Україні (зокрема й медична) досі виживає й дає свої результати «не завдяки, а всупереч». Що стосується впровадження наукових результатів у практику, то тут усе ще сумніше. А в цій історії виходить, що український дослідник разом зі своїми колегами випередив весь (майже весь) світ і отримав абсолютно реальні результати, які агукають, повзають, потім стають на ноги, говорять різні слова й майже точно (якщо захочуть) колись матимуть власних здорових дітей.
Як каже Павло Мазур, для такої роботи в ембріолога мають бути «рівні руки». Немає сумнівів у тому, що саме завдяки таким його рукам (а тепер уже й рукам інших його колег) в Україні народжуються «діти від трьох батьків». Але це ще не все. Допоміжна репродуктивна медицина, як і будь-яка інша, регламентується законами, які можуть відрізнятися в різних країнах — десь вони більш консервативні, а десь — менш. У якійсь країні ви можете вибрати стать майбутньої дитини, а в іншій — ні. Десь ВІЛ-позитивний чоловік не може стати донором сперми, а десь — будь ласка (ні, це не є небезпечно, якщо все робити правильно).
У США, наприклад, на початку «нульових» проводилися експерименти з ядерного перенесення. Але після того, як вони виявилися невдалими, FDA (Управління із санітарного нагляду за якістю харчових продуктів і медикаментів) заборонило проводити такі дослідження.
А у Великобританії, наприклад, ядерні перенесення дозволені з 2015 року, але поки що, наскільки відомо, жодна дитина після такої процедури там не народилася.
В Україні використання таких методик не заборонено, тому в нас абсолютно законно народилося вже 12 дітей, у яких, крім маминих і татових, є гени третьої людини. Більшість із них — завдяки рукам Павла Мазура.
Крім України й Мексики, «дитина від трьох батьків» торік з’явилася на світ у Греції.
А двоє «татів»?
У всій цій історії найважливіше, звичайно, не те, що у якогось хлопчика чи дівчинки є «третій батько». А те, що чоловік і жінка, які раніше не могли мати біологічних дітей навіть за всі гроші світу, тепер таку можливість отримали. Так, поки що, не в усіх країнах і, поки що, загальна кількість таких дітей дуже мала, як порівняти з потребою. Але це тільки початок і згодом ядерні перенесення будуть дедалі частіше застосовуватися в репродуктивній медицині. Можливо, навіть, з їхньою допомогою одностатеві пари зможуть мати дітей.
Павло Мазур каже, що вже сьогодні з таким питанням звертаються лесбійські пари. Вони хочуть, щоб одна із жінок дала свій «ядерний матеріал» (власне, стала матір’ю), а інша — цитоплазму разом із мітохондріальними генами. Ще потрібен чоловік і так вони зможуть народити дитину, яка успадкує гени обох жінок. Технічно, як ми знаємо, це можливо. Але юридично — ні, оскільки такі процедури в нас робляться тільки за суворими медичними показаннями. Якщо жодна із жінок не страждає на абсолютне безпліддя, то таких показань немає.
Якщо не брати до уваги питання етики, то чи можна в один ооцит помістити одночасно два жіночі ядра, або два чоловічі?
— Можна! — впевнено каже Павло Мазур. — Але дитини від цього не буде.
Річ у тім, що материнська та батьківська ДНК відрізняються спеціальними «позначками», а це означає, що ембріон навіть не почне розвиватися.
Але вже сьогодні на лабораторних мишах проводяться експерименти, щоб отримати потомство від одностатевих пар. Успіхи є і, цілком можливо, що через кілька років технічно це буде можливо і для людей. Очевидно, що етична сторона питання нікуди не дінеться, але це вже окрема історія.